Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ağustos '16

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
85
 

Mimarlar Odası, Yavuz Sultan Selim köprüsünün açılışına neden "cinayet" diyor?

Mimarlar Odası, Yavuz Sultan Selim köprüsünün açılışına neden "cinayet" diyor?
 

internetten alınmıştır


Yavuz Sultan Selim köprüsü gibi tarihi bir anlam da taşıyan projenin gerçekleşmesi kimi rahatsız eder, diye sorsak, normal şartlar altında, akla gelecek son meslek erbabı mimarlar olmalıdır.

Neden?.. Çünkü, bu köprü herşeyden önce bir mühendislik harikasıdır... Böyle bir projeyi gerçekleştirmenin gururu da Türk mühendis ve mimarına ait olmalıdır.

Ama, Türkiye'de bazı şeyler hala "NŞA(normal şartlar altında)" düşünülmüyor... Bu yüzden, Türkiye'de, bu ülkenin siyasi, sosyal ya da ekonomik hamlelerine karşı duran "odalar" bulunuyor.

Bunlardan biri olan Mimarlar odası da, Yavuz Sultan Selim köprüsünün açılışını bir "cinayet" olarak niteleyen açıklama yapıyor... Oda'dan yapılan açıklamada: "Bir cinayetin açılışının kutlaması yapılıyor" deniliyor.

Bunu söyleyenler mimarların temsilcileri... Peki, mimar dediğin ne iş yapar?

Bizim bildiğimiz mimar dediğin ülkeye dünya çapında mimari projeler kazandırır; ülkenin yapısal dokusunu tarihi ve sosyal değerlerine uygun şekilde geliştirir... Kısaca, ülkesini imar etmeye çalışır.

Peki, Türkiye'nin mimarları ne yapıyor?

Türkiyenin mimarlarını temsil eden "oda" ülkenin dünya çapındaki mimari başarısını bir "cinayet" olarak niteliyor?

İstanbul gibi bir dünya metropoline, iki kıtayı birleştiren yeni bir köprü yapmak bizim "mimarlara" göre cinayet oluyor... Peki, burada katledilen kimdir ya da nedir?

Herhalde, mimarlıktan çok siyaset yapan bu odacılar, bu soruya şöyle cevap verecekler: Bu köprünün yapılması için kesilen ağaçlar cinayettir!

Hımm... Demek bu kadar çevrecisiniz sayın mimar temsilcileri... Peki, burada kesilen ağaçlar yeniden dikilebilir; nihayetinde ağaç dikmek insanın elindedir ve belli bir zaman sonra kestiğin ağaçların yerine daha gençlerini yetiştirirsiniz...

Amma ve lakin, sizin dokusunu bozarak çarpıklaştırdığınız şehirlerimizin nasıl geri getireceğiz?..

Sahi Türkiyedeki büyük şehirler "katledilirken" siz ne iş yapıyordunuz?... Bu meymenetsiz apartmanların mimarları sizler değil miydiniz yoksa??

Mimarlıktan çok siyaset yapan bu "odacı"ların bu ülkeye kazandırdığı ve dünyanın hayranlığını kazanmış bir "imar felsefesi" var mı?... Dahası sizin Marksist felsefeden başka bildiğiniz felsefe var mı?

İşin bir acı yönü de bu ülkenin büyük şehirleri gecenkondulaşırken, belediye başkanlarının büyük çoğunluğu bu oda mensubu "mimarlardan" oluşuydu... Hala da çoğu yerde belediye başkanları mimar titri taşır.

Bugün, hayal bile edemedikleri köprünün açılışına cinayet diyen "mimari" zihniyet, aslında kendilerini mahkum ettikleri Marksizmin doğruluğunu kanıtlamak için, bu ülkede gecekondulaşmayı teşvik ettiler... Kim ne derse desin gerçek budur...

Çoğu da, bu imar durumu yağmasından "paylarına" düşeni alıp zenginleştiler...

Türkiye, belediyelerinde kendi işini yapmayıp da siyaset peşinde koşan "mimarlardan" kurtuldukça imar yönünden gelişmelere imza attı...

Son yirmi yılın büyük şehir belediyelerini inceleyin: Nerede mimar başkan varsa orada imar yağması olmuştur...

Cinayet mi dediniz?... İşte asıl cinayet, hatta katliam budur efendiler!

Ve bu "katliam"ın altında sizlerin imzası var!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Köprüyü yapanlara selam olsun. Türkiye'nin geleceği için bu köprülerin sayısının artmasını diliyorum. Dilinize sağlık Ali Bel. Size ve tüm sevdiklerinize hayırlı bayramlar diliyorum...

Abdülkadir Güler 
 12.09.2016 17:18
Cevap :
Çok teşekkür ederim Abdülkadir bey...Bu köprüler sadece iki yakayı birbirine bağlamıyor, aynı zamanda bizi şanlı tarihimize bağlıyor...Bir devin yeniden uyanışına tanıklık ediyoruz...Korkanlar için söyleceğimiz şudur: Korkunun ecele faydası yoktur!..Hayırlı bayramlar...Selamlarımla  12.09.2016 23:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1619
Toplam yorum
: 4208
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 798
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster