Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Eylül '12

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
590
 

Mini mini “Bir”ler.

Mini mini “Bir”ler.
 

Mini mini BİR'ler.


Hani çocukluğunuzdan hatırlarsınız “ Mini mini birler, çalışkandır ikiler, ela gözlü üçler, “diye devam eden bir tekerleme vardır. İşte o mini mini,  5.5 yaşındaki, tuvaletini tek başına yapamayan, düğmesini ilikleyemeyen, kalem tutmasını bilmeyen, 66 aylık oyun çağı çocuklar,  bu yıl 4+4+4 eğitim sistemine göre 10 Eylül’de ilkokul 1. sınıfa  başlayacaklar.

Bu yıl ilkokula ilk adımı atacaklar. 72 aylıktan küçük 600 bin çocuk ilk kez okulla tanışacak. Okullar bir hafta boyunca intibak için 5.5 yaşındaki miniklere  annelerinin eşlik etmesine izin verecekler.

Ondan sonra ne gibi sıkıntılar olacak ? Ortaya ne gibi sorunlar çıkacak?

Özellikle büyük şehirlerdeki okullarda yeterli derslik olmadığını herkes biliyor. Yetkililer artan öğrenci sayısı karşısında, fiziki şartları uygun olan okulların  bahçelerine prefabrik sınıfların konulabileceğini belirtiyor. Bakanlık yetkilileri mevcut okullarda da tuvalet ve lavaboların miniklerin boylarına göre yapılmakta olduğunu açıklasalar da, yüzlerce okulumuzda “eski tas eski hamam” misali yeterli olacağını ,bu değişikliklerin zamanında yapılabileceğini düşünmüyorum.

4+4+4 eğitim sisteminde yeni öğretmen alımlarının yapılması, onların 5-6 günlük uyum kurslarından geçirilmesi, tüm öğretmenlerin de değişen yeni programlara göre yetiştirilmesi, kendilerini hazırlaması, bir çok velinin 5.5 yaşındaki çocuklarının okula hazır olmadığını, gerekirse bakanlığın istediği “doktor raporu” nu alacaklarını söylemesi, miniklerin 1. sınıflarının öğrenci sayısının kalabalık olması, öğretmenin başarıya ulaşabilmesi  başlıca sorunlardır.

66 ay sonunda çocuklarının okula hazır olmadıklarını, bu nedenle onları okula göndermek istemediklerini belirten velilere para cezası ile yaptırımlar uygulanacağı da Milli Eğitim Bakanlığı’nca açıklanmıştı. Buna uymayan velilerden (anne - babanın gözlemleri sonucunda gelişmesi okula gitmesi için uygun olmayan çocuklar için)  “tıbbi tanılı sağlık raporu” isteneceği de belirtilmişti.

Velilerden öğrencilerin kayıtlarının bir yıl ertelenme isteklerinin kabul edilmesi konusunda; Yaşça kayıt hakkını elde eden, ancak bedenen veya zihnen yeterince gelişmemiş olup okula uyum sağlayamayan 66 ay ve üzeri çocuklar da Kasım ayı sonuna kadar sağlık kurumlarından verilen bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor üzerine okul öncesi eğitime yönlendirilebilecek veya kayıtları bir yıl ertelenebilecektir.” açıklaması yapıldı.

Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. Tıbbi raporun alınmasında, burada izlenmesi gereken yol fiziksel ve ruhsal açıdan çocuğun incelenerek, istenen tıbbi raporun sadece doktorlardan değil, pedagog, psikolog gibi uzmanların da bulunduğu bir komisyonca  değerlendirilerek verilmesi  olacaktır.

Veliler çocukları için alacakları –bedenen ve zihnen yeterince gelişmediği için okula uyum sağlayamayacağını belirten -“tıbbi rapor” un, ileride çocuklarının aleyhine kullanılabileceği endişesini de taşımaktadır.

Öğretmen çocukları, çalışan anne babalar, kardeşler, ana sınıfını okuduğu okula kayıt yaptırmak isteyenlere özel bir uygulama getirilmesi konusunda; Yönetmeliğin izin verdikleri dışında hiçbir kişi veya gruba ayrıcalık tanınmayacağı, önceki uygulamanın aynen devam edeceği” açıklanmıştır.

Kayıt edilen öğrencilerin sınıf ve öğretmenlerinin belirlenmesi, Okullar 17 Eylül 2012 Pazartesi günü; 1. sınıfların uyum programı 10 Eylül 2012’de başlayacağı için öğrencilerin şubeleri ve öğretmenleri ilgili okul yönetimi tarafından okullar açılmadan önce belirlenecektir.

2012-2013 eğitim ve öğretim yılının tüm eğitimcilere, öğretmen, öğrenci ve velilere hayırlı olmasını dilerim.

Her şeyin gönlünüzce olsun.

 

Sevgiyle kalın. Saygılarımla.         

 04.09.2012

Ali İhsan ÖZÇAKIR

MEB. Bakanlık Başmüfettişi (E)

e-mail: aliihsanozcakir@hotmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 172
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 4817
Kayıt tarihi
: 07.04.09
 
 

50 yıllık eğitimciyim. İngilizce öğretmenliği ve Bakanlık müfettişliği yaptım. Bunca yıllık eğiti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster