Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Temmuz '14

 
Kategori
Bebek - Çocuk
Okunma Sayısı
3534
 

Minik bebeğinizin banyosunda dikkat edilmesi gerekenler

Minik bebeğinizin banyosunda dikkat edilmesi gerekenler
 

Bebeğin Banyo Suyu Isısı ve Banyo Detayları

Bebeklerin banyosunda en önemli şeylerden biri suyun sıcaklığıdır. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri önceden hazırlayın ve suyun sıcaklığını termometre ya da en doğal yöntem olan dirseğinizle kontrol etmeyi unutmayın.

Bebek sabunu, bebek şampuanı ve yumuşak bir yıkama bezi ve mümkünse bebeğiniz için bir küvet edinin. Fileli küvetler, bebeğinizi tek başınıza yıkarken sizi oldukça rahat ettirir.

Banyo sonrasında bebeğinizin cildini bebe yağı ve özel kremlerle ovarak yapacağınız küçük masajlarla hem bebeğinizin daha da rahatlamasını sağlayabilir hem de cildinin kurumasını önleyebilirsiniz.

Göbek bağı düşene dek bebeğinize banyo yaptırmak yerine yumuşak bir bezle bebek cildini uygun bir sabunla silin ve daha sonra durulayın. Daha sonrasında dilerseniz bebeğinize her gün banyo yaptırabilirsiniz. Ayrıca banyo saatlerinizin hergün aynı saatlere denk gelmesine dikkat ederseniz bu durumun bebeğinizin uyku saatlerine olumlu yansıdığını farkedeceksiniz.

Uzmanlar, bebeklerin ciltlerinde yeterince koruyucu yağ tabakası oluşmadığı için kolay üşüdüklerini ve ısı değişikliklerine hemen uyum sağlayamadıklarını belirtiyorlar ve ekliyorlar; “Bebeklerin ciltlerindeki bariyer fonksiyonu gelişmediği için, ciltleri çabuk nem kaybediyor. Bu sebeple banyo suyunun sıcaklığının 36 derece, oda sıcaklığının ise 22-24 derece olması gerektiği unutulmamalıdır. Bebek cildi yetişkin cildine göre daha ince olduğu için bebekler çabuk üşür. Bu nedenle banyo süresinin ise 5-6 dakikadan fazla olmaması gerekiyor”.

Banyo öncesi, sırası ve sonrasında yapılması önerilenler;

 • Bebeğinizi mutlaka karnı açken ya da beslenmeden en az 1.5 saat sonra yıkayın. Çünkü tok karınla yıkadığınızda midesine basınç yapıp kusmasına neden olabilirsiniz.
 • Soğuk suyu, sıcak su katarak ılıştırın. Suyun sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin.
 • Suyun yaklaşık 10 santimetre derinlikte olmasını sağlayın.
 • Bebeğin cildine uygun, gözlerini yakmayan bebek ürünlerini hazırlayın. Küvetin içine mutlaka bir havlu ya da küvet filesi koyarak bebeğinizin sert zeminle temas etmesini engelleyin.
 • Yıkama işlemine vücudundan başlayın. Başını en son yıkayın. Çünkü bebekler ısıyı en çabuk başlarından kaybederler.
 • Bebeğin ön kısmını yıkarken baş, omuz ve sırtını bir elinizle destekleyerek poposunu küvete oturtun.
 • Sırtını yıkarken bebeği çenesinin altından sıkmayacak şekilde parmaklarınızla kavrarken vücudunu aynı elinizin kol kısmıyla destekleyin ve yarı dik olacak şekilde tutun.
 • Başını yıkarken yüz üstü olmasına ve kulaklarına su kaçmamasına dikkat edin. Göbek kordonu düşene kadar bebeğinizi küvete yatırmadan, üzerine su dökerek, kordonu düştükten sonra ise küvete yatırarak yıkayabilirsiniz.
 • Kurulamak için mutlaka 2 havlu bulundurun. İlk havlu ile bebeğin vücudunu kuruladıktan sonra bebeğinizi giydirene kadar ikinci havlu ile sarılı tutun. Çünkü vücudundaki suyu emen ıslak havlu bebeğinizin üşümesine ve hızla ısı kaybetmesine neden oluyor.
 • Bebekler üşüdüklerinde ısılarını tekrar kazanmak için enerji harcıyorlar ve bu da kilo alımını yavaşlatıyor.
 • Giydirmeden önce bebeğinize bebek yağı yardımı ile masaj yaparak hem bebeğinizin gelişimine yardımcı olun hem de aranızdaki bağı kuvvetlendirin.

Bebeğinize düzenli olarak banyo yaptırmak, hem onun hassas cildinin temizliği için önemlidir, hem de bebeğinizle beraber geçireceğiniz keyifli bir zamandır. Dokunuşunuz ona güven verir ve ılık suda oynamak onu çok mutlu eder. Suya damlatacağınız az miktarda banyo yağı ise, bebeğinizin cildini nemli tutar. Ayrıca küçük bir gemi ya da ördek gibi bir oyuncak, banyoya eğlence katar.

Banyonun keyfini çıkartmak için hem bebeğiniz hem de siz, rahat olmalısınız. Şimdi baştan sona keyifli bir banyo için aklımızda tutmamız gereken ipuçlarına göz atalım.

Dikkat Edin!

 • Oda sıcaklığını 22- 24 derecede koruyun.
 • Banyodan sonra bebeğinizi sarmak için yumuşak ve ılık bir hvlu hazırlayın.
 • Bebeğinizin banyosunu, 36 - 37 derecede, yarıya kadar doldurun.
 • Bebeğinizi her zaman bir elinizle destekleyin.
 • Banyo sırasında bebeğinizi asla yalnız bırakmayın.

Bebek banyosu için hangi malzemeler gerekir?

 1. Yeterli miktarda vücut sıcaklığında temiz su.
 2. Bebeği silerek temizlemerken küçük ebatlarda yumuşak havlular
 3. Yüz temizliği için kücük pamuk topları
 4. Uygun ebatlarda plastik bebek kuveti ve filesi
 5. Bebeklere özel şampuan ve sabunlar.
 6. Yumuşak banyo süngeri
 7. Kurulamak için en az 2 adet büyük boy bebek havlusu
 8. Saçlar için bebek tarağı veya fırçası
 9. Banyo sonrası için bebek yağı, pişik kremi.
 10. Her banyo sonrasında yeni bir pamuklu kıyafet.

PÜF NOKTALARI:

 • Banyo suyunun sıcaklığı vücut sıcaklığında olmalıdır. Bunu da anneler dirsekleri ile kontrol ederler. İlk suyu önce mutlaka kendi elimize döküp sıcaklığını kontrol etmeliyiz. İlk haftalarda temiz içme suyu ısıtılarak banyoda kulanılır. Ama eğer şebeke suyu temiz olan bir kentte yaşanıyorsa ilk aydan itibaren bu su da kullanılabilir. Eğer suyun temizliğinden şüpheniz varsa önce kaynatıp sonra soğutarak kullanın.
 • Başını yıkarken bıngıldak olarak bilinen kemiklerin arasındaki boşluklara dokunmaktan korkmayın. Buralarının da temizliği başın diğer bölgeleri gibi yapılır. Bıngıldağın altında sert zarlar ve içlerinde de özel bir sıvı vardır. Bu nedenle beyine zarar veremezsiniz.
 • Bebeğin her türlü temizlik ve bakım işleminden önce ellerimizi çok iyi yıkamalıyız. Mikropların bebeğe bulaşmasının en önemli nedeni kirli ellerdir.
 • Her banyoda mutlaka şampuan ya da sabun kullanmak zorunda değiliz. Bazen sadece ılık su akıtmak bile bebeği çok rahatlatır. Sabun ve şampuanla olan banyolar 2-3 günde bir yapılabilir.    
 • Bebeği yıkayan kişinin de rahat pozisyonda olması için yerde yıkamak yerine eğer uygunsa banyo tezgahı ya da lavabosu ya da bir masa üzerinde banyo çok daha kolay olur.
 • Çok açken banyo yapılırsa bebek çok ağlar, emdikten hemen sonra da kusabilir. Bu nedenle en uygun banyo zamanı beslendikten 1,5-2 saat sonrasıdır.  
 • Bebeklerin kulaklarına kolay kolay su kaçmaz, dış kulaktaki yağlı salgılar suyu iter. Bu salgılara kulak kiri diyerek kulak kanalına pamuklu çubuklar sokmamak gerekir. Sadece dışarıya çıkan kısın bir pamuk parçasıyla silinebilir.

Adım Adım Banyo

1. Vücudun destekli olarak yıkanması: İki elinizle bebeği ters çevirin. Sırtını ve poposunu yıkamak için sol kolunuzla bebeğinizin karnını destekleyin ve elinizle baldırını tutun.

  2. Bebeğinizin hassas saçları: Bebeğinizin doğumundan sonraki birkaç gün saçını herhangi bir şampuan olmadan sadece suyla yıkayın. Daha sonra hassas gözlerine uygun bir şampuan kullanabilirsiniz.

3. Banyo keyfinin sona ermesi: Bir elinizle bebeğinizin sırtını ve kolunu destekleyin. Diğer elinizle de poposundan tutarak size doğru çevirin. Şimdi bebeğinizi hazırlamış olduğunuz havluya sarabilirsiniz.

Banyo Sonrası Bebeğinizin Kurulanması

 • Bebeğinizi yıkadıktan sonra onu kurulamak için 2 tane havlu ile bir tülbente ihtiyaç vardır. Tülbent, özellikle bebeğiniz tombulsa el ve bilek boğumları ile boynunu silerken bu bölgelerdeki nemi daha iyi almaya yardımcı olacaktır. Ayrıca yumuşak dokusu bebeğinizin cildini tahriş etmez. İlk havlunun amacı ise bebeğiniz sudan ilk çıktığında hemen ıslaklığını almaktır. İkinci havlu ile bebeğinizi sararak giydirene kadar kuru bir şekilde onu muhafaza edebilirsiniz, böylece ıslaklık hissetmeyecek ve üşümeyecektir.
 •  İkinci havluya geçtikten sonra bebeğinizi çok da sıkı bir şekilde kurulamanıza gerek kalmayacaktır çünkü ilk havluyla ıslaklığı alıp, ince tülbent ile kulak içi, bilek, el ve boyun boğumlarını, bacaklarını detaylı kuruladınız, ikinci havlunun içinde biraz da olsa nemli kalabilir.

Bebeğinizle Sakin Bir Banyo İçin 5 İpucu

Bebeğinize banyo yaptırmak sizi zorluyor ve yoruyor olabilir. Bebeklerin başından aşağı aniden dökülen sudan korkması ve bağırması aslında oldukça normaldir. Bu yazıda bulacağınız ipuçlarını deneyerek banyo saatinin sakin bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz.

Dikkatini dağıtın
Bebeğiniz banyoda olmaktan pek mutlu değilse dikkatini dağıtma yoluna gidebilirsiniz. Bebeğinizi yıkarken onunla konuşun ya da ona şarkı söyleyin. Elini tutmayı ya da bir oyuncakla oynamasını da deneyebilirsiniz.

Elinizin altında bir havlu olsun
Bebeğiniz sudan bunaldığında alnını ve yüzünü bir havluyla kurulayarak en azından biraz rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Kuruluk hissi onu da rahatlatacaktır.

Daha az şampuan kullanın
İhtiyacınız olduğunu düşündüğünüzden daha az şampuan kullanın. Bebeklerin çok fazla şampuana ihtiyacı yoktur. Daha az şampuan daha az durulanma demektir ve bebeğiniz böylece kendini daha rahat hissedecektir. Eğer bebeğinizin saçı azsa püskürtmeli bir şampuanı tercih edebilirsiniz.

Doğru mimikleri kullanın
Bebekler her şeyi gözlemlerler ve taklit ederler. Örneğin boynunu yıkayacaksınız ve başını bir türlü arkaya atmıyorsa önce siz başınızı arkaya atarak sizi taklit etmesini sağlayabilirsiniz. Ya da tavana bakması için ilgisini çekecek bir şeyler yapabilirsiniz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 8393
Kayıt tarihi
: 30.04.14
 
 

İsmim Emel, İstanbul doğumluyum. 29 yaşında, evli ve çocuklu bir satış yöneticisiyim. 8 senedir T..

 
 
Yazarı paylaş
 • Tümünü göster