Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
531
 

Minik bir araştırmam var, katılır mısınız?

Minik bir araştırmam var, katılır mısınız?
 

Genelde insanların benzer sıklıkta rüya gördüklerini ancak yorgunluğa bağlı olarak aynı oranda anımsamadıklarını düşünürdüm.

Rüya konusuna pek de kafayı takmamış biri olarak fazla da irdelememiştim!

Rüyaların renksiz, yani siyah beyaz olabileceğini ise hiç düşünmemiştim, laf olsun diye okuduğum bir yazıda burçlara göre rüya görme özelliklerinden söz edilip, burcum ile ilgili olarak “Renkli rüyalar görürler” ifadesine rastlayana kadar!

Nasıl ama yani, renksiz rüya da olur mu ki?

Diğer burçların karşılığında yazanları okuyunca, şaşkınlığım arttı!

Şaşkınlığım burçlar ve rüyalardan ziyade, çok az rüya görmek, renksiz rüya görmek üzerineydi, kırk yaşıma kadar aklıma bile gelmemişti!

Laf olsun diye okuduğum bir yazı bakın bana neler öğretmişti! Aynı zamanda herkesin yaşadığı kadarını biliyor, bildiği kadarını anlıyor ve herkesi kendisi gibi biliyor olması düşüncemi bir kez daha kanıtlamıştı!

Sonraki dönemlerde, rast geldikçe dostlarımla paylaştım bu konuyu, renkli rüya hiç görmemiş olanlar vardı, onlarda şaşkındı, sinema mıydı bu?

Yaşamı boyunca çok nadir rüya gördüklerini söyleyenler oldu, benim gibi her gece görenler de vardı, elbet…

Seyrek rüya görenlerin sandığım gibi ille de hep yorgun olmadıklarını öğrendim, yorgun olduğum zamanlarda da en azından anımsadığım rüyalarımın varlığının farkına vardım!

Şanslı mıyım, şanssız mı bilmiyorum, neredeyse dizi film tarzında rüyalar görürüm, bazen rüya içinde yorumlar yaparım, şanslı olduğum bir taraf kuşkusuz, rahmetli olup da, istesem de göremeyeceğim sevdiklerimle bir arada olurum, öyle yani, yaşayan, yaşamayan bir arada!

Çok şükür, karabasan tarzı rüyalarım pek az bir sayı ile sınırlıdır, bir gece içinde üç film birden oynatılan sinemada gibiyimdir, hatta bonusları bile vardır! Düzenli gelen sinemaseverlere üç film daha bizden, sevgilerimizle!

Uykudan uyandığında zıp diye kalkanları bilirim, uyumayı zaman kaybı görenleri de, bir de gözünü açıp, pat diğer tarafına dönüp uykuya keyifle devam edenleri!

Belli bir saatte kalkma zorunluluğu dışında, gözünü açtığında yataktan çıkanlar, gözünü açıp yatakta az biraz keyif yapanlar, gözünü açıp, benim gibi, diğer tarafına dönerken sıkıca, uykusu kaçmasın diye, gözlerini yumanlar var!

Bu farklılıkların rüya ile ilgisi olup olmadığını düşünmeye başladım son zamanlarda.

Gözlemlediğim kadarıyla, az rüya görenler pat diye kalkıyor, renksiz rüya görenler yatakta az biraz oyalandıktan sonra kalkıyor, sık ve renkli rüya görenler, keyifle diğer taraflarına dönerek uyumaya devam ediyorlar…

Çünkü, uyku arasında sıkılmıyorlar!

Hem çeşitli rüyalar görüp, hem de yorum ve muhakeme yapanlar, örnek ben, uykudan acayip keyif alıyorlar!...

Böyle bir gözlem oluştu bende, doğru mudur, yanlış mıdır, bilememekteyim, bire bir görüşlerini aldığım arkadaşlarımın, dostlarımın sayısı bir genelleme yapabilmem için yeterli değil, bu nedenledir ki konuyu yanıtlarına güvendiğim sizlerin görüşlerinize sunmaktayım.

Teşekkür ve sevgilerimle…


Gülgün Karaoğlu

Aralık,05/08

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de sizin gibi, bu tür rüyaları sadece ben mi görüyorum diye düşünürken, yazınızla karşılaşmak hoşuma gitti, güldüm. Cevabınızın sonunda, siz niye güldünüz anlamadım ama hiç ağlamamanızı hep gülmenizi umut ederim. Ağlatanlarıda okumazsınız olur biter. Çok samimi söylüyorum. Gülmek size çok yakışıyor. Hep gülün, sevgiyle kalın.

SINIR 
 11.12.2008 21:50
Cevap :
Sevgili Mmelda'cığım, neresinin güldürdüğünü merak etmiştim, yanıtın için çok teşekkür ederim! :) Gülmek bir armağandır diye düşünüyorum insanlara... Gülümsemenin yüzlerimizden eksilmemesi dileğimle, sevgilerimle...  12.12.2008 5:21
 

Ben sizin kadar rüya görürüm. Yalnız saydığınız katagorilerden farklı bir kategori yaratacağım. Benim rüyalarım, azda olsa gerçekleşir. Pek inanan biri değilim ama rüyalarımda tanrıyla konuşurum:)) Şeytanla savaşırım.Ölen yakınlarım, beni almaya gelirler. Uyanınca, geri yatarım, rüyama kaldığım yerden devam ederim. Hırsız gireceğini iki kere gördüm, iki kere hırsız girdi,hemen ertesinde. Renklide görürüm, siyah beyazda. Yataktan hemen kalkarımda, okula gideceksem:)).Saydıklarınızın hepsi bende mevcut:))Daha çook var ama buraya sığmaz.Güldürdünüz beni. Sevgiyle kalın.

SINIR 
 10.12.2008 22:04
Cevap :
:)) Çok ilginç sevgili mmelda! Rüyaya kalındığı yerden devam etmek, Tanrı ile konuşmak özellikle! Buraya sığmayan bölümleri bir blog yazarak anlatsanız keşke bize! Kim bilir, belki de yaşamın bazı sırlarını veriyordur size! Neye güldüğünüzü pek bilemedim ama ne mutlu bana, severim gülümsetmeyi, güldürmeyi, ağlatmanın aksine! :))) Katılımınıza teşekkür ve sevgilerimle...  11.12.2008 2:34
 

Tatlım sıkça olmasa da bazen seninle bu konuyu konuşuruz biliyorum.Ben az rüya görüyorum.Ya da mutlaka her uykuda görüldüğü söylense de her birini hatırlamıyorum.Ama az sayıda kötü,çoğu eğlenceli veya komik rüyanın her biri birebir yaşamış kadar canlı oluyor.Gün boyu hatta günlerce etkisini hissettiğm rüyalar bunlar gerçekmiş gibi olmaları sebebiyle. Eğer kalkmak için zorunlu bir sebebim yoksa iyi bir rüya sonrası olması hiç farketmez,ama erken bir saatte uyandıysam mutlaka kediler gibi gerinip ötekitarafa dönüp uykuya devam ediyorum.Mırılmırıl hem de.Bunun sebebi sadece rüyanın devamını görmeyi istemek değil ya da keyfini çıkarmak tatlı rüyanın.Zten rüya görmemiş bile olsam bu koşullarda mutlaka yeniden uyurum.Keyifle hem de saati bir gece önceden mutlaka 06:00 a kurmuş olurum ki o çalsın ben de ''PEEEH'' deyip yine uykuya devam edeyim diye.Uyumayı severim çok.........

Özlem Erkaplan 
 09.12.2008 14:04
Cevap :
Öslemmm! :))) Arada bir bana böyle yorumlar yazıyorsun ya, fakülte kantinindeki hallerimiz geliyor gözümün önüne, niyeyse.. Evde görüştüğümüzde böyle olmuyor ama! :)) Yani şekerim, diyorsun ki, uyku isteği ve sık rüya görme arasında bir ilinti yok. Hımmm... Seninle aynı düşünen arkadaşlar var. Sevgiyle öpüyorum canım seni! :)  09.12.2008 19:37
 

Bana göre rüya sihhatir...ve çok rüya gören biri olarak aynen katılıyorum tekrar uykuya dlaıp rüyama devam ettiğim çokçadır... Çıkarmı rüya..evet Amerikada 5000 kişiyi denek olarak kullandılar ve çözümü zor matematik sorusu sordular! yüzde doksana varan bir oranda yanıtlar doğru idi ... ama herkes çok farkli şimgelerle sonucu bulmuştu... yani bir rakamını at da gören vardı eşekte ama bir hayalleri çok olanlar bana göre renkli rüyalar görür...

Metin TOPÇU 
 08.12.2008 0:57
Cevap :
Hiç bu açıdan düşünmemiştim doğrusu! Hayallerin çokluğu ile rüya görme sıklığı arasında bir bağ olabileceğini... Aynı rüyaya mı devam ediyorsunuz Metin Bey? Bu çok ilginç! :) Çok da keyifli olsa gerek, hani hayıflanırız ya tam da en güzel yerinde uyandık diye... Katılımınıza teşekkür ve sevgilerimle...  09.12.2008 1:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 1269
Toplam yorum
: 4372
Toplam mesaj
: 226
Ort. okunma sayısı
: 1332
Kayıt tarihi
: 18.09.07
 
 

İzmir, 1963 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi İngilizce bölümü mezunuyum ve özel bir şirkette ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster