Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Aralık '15

 
Kategori
Bebek - Çocuk
 

Minopolis - Çocukların Eğlence Şehri

Minopolis - Çocukların Eğlence Şehri
 

Minopolis Marmara Forum


Marmara Forum içindeki Minopolis eğitici eğlence merkezini ziyaret ettik anne oğul. Minopolis, 4-14 yaş grubu çocukların aileleriyle birlikte girebildiği, yaklaşık 2,5-3 saat süren eğitici eğlendirici faaliyetlerin 30'dan fazla istasyonda ve 100'den fazla meslek grubuyla anlatıldığı bir aktivite dünyası. 

- Minopolis haftada bir gün; Pazartesi günleri kapalı. Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri sabah 10.00 akşam 17.00 arasında açık. Cuma günü yine sabah 10.00'da açılıyor ancak akşam 20.00'e dek açık. Hafta sonları iki seans halinde girelebiliyor. Sabah 10.00 ve öğleden sonra 15.00 seansı var.

- Minopolis 4-14 yaş arası çocuklar için hazırlanmış bir eğitici eğlence şehri. 30'dan fazla meslek istasyonunda üniformalarını giyerek kısa birer eğitim alıp işe koyuluyorlar. Çalışmanın ekonomik karşılığını da kazandıkları ve harcadıkları para ile öğreniyorlar. Hemen hemen her istasyonda ekip ruhunu öne çıkartacak ve oynayarak öğrenilen aktiviteler var.

- Minopolis parasının adı “mino”. Her ufaklık girişte birer tren bileti, 100 Minos’luk banka çeki ve Minopolis şehrinin haritasıyla içeri giriyor.Sonra bu paralarla istasyonlarda harcama yapıyor ya da çalıştıkları için emeklerinin karşılığı para kazanıyorlar.

minopolis-banka

- Aktivite istasyonlarının yaklaşık yarısı 4 yaş üstü ve sonrasına, kalan yarısı da 6-7 yaş üstü ve sonrasına hitap ediyor. Girişte aldığınız şehir haritasında istasyonların yaş sınırlaması da belirtilmiş. 4-14 yaş grubu için tam ücret 55 TL, 2-4 yaş grubu indirimli olarak 30 TL ödüyor 0-2 yaş grubu için ise yakın zamanda açılacak bir oyun odası hazırlanıyor. Bu yaş grubuna da  girişler ücretsiz olacakmış.

- 8-14 yaş grubu çocuklar yanlarında ebeveynleri olmadan da içeri girebiliyor. Ancak giriş ve çıkış işlemleri sırasında ailelerinin kayıtları alınıyor, mutlaka eşlik etmeleri isteniyor. 

- İstasyonlardaki eğiticiler Arel Üniversitesi Çocuk Gelişimi mezunlarından seçilmiş, böylece eğiticilerin de eğitimini aldıkları mesleği uygulamalı olarak öğrenmelerine de destek oluyorlar. 

- Dışarıdan yiyecek ve içecek getirilmesi yasak, içeride pizza , kek, içecek,  vb. gıdaları temin edebileceğiniz büfe bölümleri var. Doğum günleri ve partiler için önceden rezervasyon yaptırmak kaydıyla özel etkinlik yapılıyor.

- Her AVM’de zorunlu olarak tıbbı müdahale ekibi ve doktor olduğundan Minopolis için de acil durumlarda Marmara Forum devreye giriyor.

- Minopolis’e özel bir uygulama da İngilizce ile ilgili. 5 istasyonda ( itfaiye, doktor, muffin cafe, pizza yapımı ve otelcilik ) İngilizce terimler ve basit konuşma kalıpları ile eğitim alıyorlar. 

- Tüm istasyonlar arasında bir Süt Çiftliği istasyonu var ki benim favorim o oldu. Kınalı ve Benekli isimli iki süt veren ineğe yaklaşan çocuklar süt sağmak isterlerse önce ineği sevmeleri gerektiğini öğreniyor.  Sevildikçe başı hareket eden ineklerin memelerinden taze süt akıyor. Çocuklar metal kovaların başına oturarak süt sağıyorlar. Hemen yandaki üretim fabrikasında da bu sütler kullanılarak kutulara dolduruluyor. 

minopolis-sut-cifligi

- “Diş Hastanesi, Göz Doktoru, Ameliyathane” gibi sağlık ile ilgili istasyonlar ve burada doktorların kullandığı ekipmanları tanıyan, tıbbi müdahaleleri oyunla öğrenen çocuklar, gerçek hayatta korkularını yatıştırmış bir şekilde doktora gidebilir.  İlk belirsizliği atlatmak için keyifli ve güvenli bir alternatif. Ayrıca Deprem Simülasyon merkezi de temel hayati bilgileri vermek, gerçek hayatta deprem anında sakin kalmak ve neyle karşılaşacağımızı göstermek adına önemli bir istasyon gibime geliyor.

- Çocuklar hepimizin kullandığı radyo ve televizyonlardaki yayınların nasıl yapıldığını, gazete ve kargo sisteminin nasıl işlediğini öğrendiler. Süpermarket, hediyelik eşya gibi dükkanlardan alışveriş yapmanın kuralları gibi basit ancak hep yetişkinlerin yaptığı aktivitelerle tanıştılar.

minopolis-egitim

Tüm istasyonları ziyaret ederseniz aşağı yukarı 2,5-3 saat sürüyor. Bu esnada çocuklarını istasyon başlarında bekleyen anne babalar birbirleriyle tanışıyor, sohbet ediyor. Ben kitabımı okurum, kahvemi içerim, çocuklar özgürce içeride takılsın diyenlerden iseniz, “Aile Dinlenme Alanı” size göre demektir. İçeride güvenli bir ortam var, siz de keyfinize bakın derim.

 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 5011
Kayıt tarihi
: 01.03.12
 
 

1978 doğumlu, Uluslarası ilişkiler mezunu, uluslarası lojistik uzmanı, sosyal medya meraklısı, bl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster