Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Mart '09

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
2334
 

Misery öldü!

Misery öldü!
 

Misery Öldü


Tiyatro Oyun Kutusu amatör gibi görünen ama dekorundan, bilet satışına kadar her türlü ihtiyaçlarını kendi kendine halleden oldukça başarılı bir ekip.

Her cuma sahnelenen “in yer face” teknikli gerilim oyunları Misery Öldü’ye konuk oldum.

Stefan King’in aynı adlı romanından sahneye uyarlanan gerilim oyunu izleyenleri büyülemeyi başardı.

***

Dokuz Eylül Üniversitesi Suat Taşer Sahnesi’nde oynanan oyuna teknikten ve konudan dolayı biraz tutuk olarak gittim açıkçası.

Tiyatro Oyun Kutusu’ndan “in yer face” teknikle hazırlanan Phedra’nın aşkı adlı cinselliği ve şiddeti ağır basan bir oyunu izlemiş olmanın verdiği enerjiyle Misery Öldü’den de beklentilerim büyüktü.

Biletleri önceden rezerve ettikten sonra, oyundan yarım saat önce sahneye ulaştık.

Sahnenin üzerinde yan yana dizilerek hazırlanmış üç sıra sandalye ile beraber önümüzdeki ışıkların yanması ile sahne tozunu yutmaya başladık.

Oyunu sahnenin içinden izlemenin keyfi başka.

“In yer face” tekniğinin tam manası da bu zaten. İzleyiciler oyunu sahneden izlerken şiddet, cinsellik gibi unsurlar olabildiğinde doğal bir biçimde yansıtılıyor dolayısıyla etkilenmemek elde değil. Her şey bir adım ötenizde olup biterken zaman zaman korkup zaman zaman da ürperiyorsunuz.

***

Annie Wilkes rolünde Sevcan Yaman özellikle ses vurgusu ile sizi etkisi altına alıyor. Psikopat karakterin hakkını fazlasıyla veriyor.

Paul Sheldon’u oynayan Yarkın Ünsal ise en az Phedra’nın Aşkı’ndaki kadar başarılı.

Oyunun yönetmeni Serdar Saatman’ı da şerif rolüyle sahnede görme imkânına kavuşuyoruz. Serdar Saatman yine Tiyatro Oyun Kutusu’nun Aslan Şekspir adlı oyununda da oynuyordu.

***

Misery Öldü’nün sinepsisine baktığımızda ise Stephan King’in romanından geçişleri çok sert biçimde karşılıyoruz.

Paul Sheldon’un geçirdiği trafik kazası sonucunda bacakları parçalanmıştır. Annie Wilkes onu bulup, şehirden kilometrelerce uzakta olan evine getirir. Eski bir hemşire olan Annie, aslında bir seri katildir. Birçok psikolojik hastalığı vardır. Krizler geçirir. Katotonik hallere bürünür. İşlediği cinayetlerden yargılanmış ama delil yetersizliği nedeniyle hep kurtulmuştur. O dönemde medya “canavar kadın” lakabıyla yer almıştı. Annie tamamıyla garip “ürkütücü” bir kadındır. Babasını, birçok bebeği ve hastasını zalimce öldürmüştür. Çocukluğundan beri sadist eğilimleri olan Annie Paul’a karşı aşırı bir hayranlık duymaktadır. Paul, onun sürekli takip ettiği Misery dizisinin popüler, ünlü yazarıdır.

Annie Paul’a bakmaktadır. Ama ne telefonunu verir ne de birilerini arar. Bu arada son Misery romanı basılmıştır. Paul ise yeni yazdığı hızlı arabalar isimli romanını tamamlamıştır. Bu romanı 6 yılda yazmıştır ve gerçekten klasik olacağına inanmaktadır.

Annie Misery romanını bitirdiğinde çılgına dönmüştür. Çünkü romanın sonunda Misery ölür ve artık roman devam etmeyecektir. Doğal olarak çekilen dizisi de. Annie Paul’u Misery’i öldürmekle suçlar. Ceza olarak son yazdığı ve tek nüsha olan romanını işkenceyle yaktırır. Ertesi gün ona bir daktilo alır. Misery’i yeniden yaratmasını ister. Paul için bu tam bir işkence halini alacaktır. Annie ona zorla romanı yazdırmaya başlar. Paul’un kaçma planları işe yaramaz. Aralarında hastalıklı bir bağ kurulur. Annie için Paul sanki kocası, Misery kızı gibidir. Gerilim sürekli artar.

Annie Paul’a fiziksel ve ruhsal işkenceler yapar. Ama yavaş yavaş kapıya gelenler artmaktadır. Televizyoncular yine gelmeye başlamıştır. Zaman gittikçe daralmaktadır. Annie sorguya gelen bir polisi öldürür.

İkisinin sabrı kalmamıştır. Sadece romanın bitmesini beklemektedirler. Paul romanı bitirdiğini söyler. Ama önceden yaptığı plan dâhilinde boş kâğıtları roman diye Annie’nin gözü önünde yakıverir. Annie çıldırır. Paul, Annie’nin bu halinden yararlanarak daktiloyla ona vurarak Annie’yi öldürür.

***

Misery Öldü acil izlenmesi gerekenler listesine eklenmeli. Ayrıntılı bilgi Tiyatro Oyun Kutusu’nda…

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2117
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster