Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '11

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
692
 

MISIR' da sonun başlangıcı, bugün onbinler sokaklarda

MISIR' da sonun başlangıcı, bugün onbinler sokaklarda
 

.Bugün Mısır için önemli bir gün.

Görünürde belki sadece Mısır için ama aslında Arap dünyasındaki diğer diktatör ya da kukla liderler açısından da önemli bir gün. Çünkü Mısır sembol bir ülke.

Sembol bir ülke, çünkü Mısır ordusu Arap ülkeleri içerisinde en güçlü orduya sahip.

Arap ülkeleri içerisindeki en güçlü orduya sahip Mısır ordusu, halkın hiç de istemediği lider Hüsnü Mübarek’i ne yazık ki destekliyor. Baskıcı liderle ordu, emniyet ve istihbarat teşkilâtı kol kola…

Buna rağmen Mısır halkı, 30 yıllık baskıcı Hüsnü Mübarek’in ordusundan da, polisinden de çekinmiyor.

Önceki günkü gösterilerden sonra bugün meydana gelecek olaylar, şu ana kadar yaşanmış en geniş kitle hareketi olarak tarihe geçecek gibi görünüyor.

Özellikle Mübarek’in en büyük rakibi, aynı zamanda da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun eski başkanı Muhammed El Baradey’in dün akşam Viyana’dan hareket edip Mısır’a gitmesi, gösterilerin tansiyonunu daha da yükseltecek.

Mübarek kendince tüm güvenlik önlemlerini almış ve gösterilerin düzenleneceği meydanda, cep telefonlarıyla iletişimi dahi engellemiş.

Yine benzer şekilde diğer iletişim araçlarından, söz gelimi twitter a da erişim yasaklanmış.

82 yaşındaki Hüsnü Mübarek’in iktidardan alaşağı edilmesi için onbinlerce kişi isyan ateşini en kuvvetli şekilde bir iki saat sonra yakacak.

Mübarek’in rakibi Muhammed El Baradey dün akşam "halk isterse geçici hükümetin başına geçerim…" dediyse de, ordunun Mübarek’e destek vermesi, geçici bir hükümet kurulmasını şimdilik engelleyecek gibi görünüyor.

Her ne kadar Mübarek'in bugün devrilmesi, iktidarın el değiştirip geçici hükümet kurulması mümkün görünmese de, gösterilerin artması ve çıkan olayların devam etmesi durumunda, Mübarek rejiminin bu tarihten sonra ne kadar dayanabileceği bilinmez.

Başka bir gerçek de var ki; Mübarek göstericilere karşı şu ana kadar çok da sert davranmadı. Şiddetin, karşı şiddeti doğuracağını ve kendi sonunu getireceğini az çok anlamış olsa gerek...

Başta Ortadoğu ve Arap dünyası, güçlü bir ordu ve istihbarat teşkilâtına sahip Mısır’a odaklanmış durumda. Çünkü gösterilerden sonra bu ülke farklı bir dönemece girecek.

Şâyet Mübarek öfkesine yenik düşüp, sayıları onbinleri bulması beklenen göstericilere sert bir şekilde müdahale emri verirse, kendi ateşine odun taşımış olacaktır.

Son tahlilde; Mısır’da bir kaç saat sonra iyice alevlenecek olan isyan ateşi, İsrail’in Ortadoğu’daki örtülü sadık müttefikini bu sefer ciddi olarak sarsacak gibi görünüyor.

Kesin olan bir şey var ki; Mısır'da artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Sabrın sonu ile


Hâşiye : Bu yazı 28 Ocak 2011 Cuma günü, TSİ ( Türkiye Saati İle ) 11:30 sularında yazıldı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sabrın sonu diye biten yazılarınızın şu an okumuş olduğum sonuncusunda bir yerlerde gerçekten '' Sabrın sonu'' na gelindiğini görüyoruz. Merak ve tedirginlikle izlenen gelişmeler gelecek günlerde karşımıza neler çıkaracak bilinmez... Teşekkürler, başarılar, saygılar...

Müşerref özdaş 
 29.01.2011 21:22
Cevap :
Teşekkürler hocam değerli ziyaretiniz için..  30.01.2011 8:40
 

nedense hep aynı başlangıç ve sonla bitiriyor, bu seferki senaryonun sonu farklı olması gerekiyor, belki bu farklı durum gerçekleşir .. Gelişmeler devam ediyor, izleyip göreceğiz .. Saygılarımla .

Siel Vertu 
 29.01.2011 13:04
Cevap :
Teşekkürler Sema...Saygılar buradan. Bilmukabele  30.01.2011 8:35
 

Getirenler, miatları dolduğu için götürüyor, senaryo gereği Mübarek''inki biraz daha kibarca, selamlar...

Kadri KANPAK 
 28.01.2011 14:12
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 268
Toplam yorum
: 1369
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 1865
Kayıt tarihi
: 08.01.07
 
 

Kabataş Erkek Lisesi Matematik (1992) Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster