Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
452
 

Mısır'daki müdahale katliama mı dönüştü?

Mısır'daki müdahale katliama mı dönüştü?
 

Mısır’da neler oluyor?

Mısır’da olanlara Türkiye’den başka tepki gösteren yok gibi…

Türkiye’de, Müslüman Kardeşler Örgütünün elinden alınan iktidara hayıflanıyor.

Müslüman Kardeşler Örgütü iktidarı kaybetmesinin acısıyla her yere saldırmaya başlayınca, büyük ihtimalle ordu da faaliyete geçip, saldırganlara müdahale etti.

Bunu bizim televizyon kanalları söylemiyor. Bu yorumu yabancı basın ajansları yapıyor. BBC’nin bir yorumu aynen böyle.

Mısır’da olanlara şöyle bir bakalım.

Mısır Addeviye ve Nahda meydanlarındaki Mursi'yi destekleyen kalabalığa güvenlik güçleri sabah erken saatlerde müdahale etti. Kalabalığa ateş açan polis, çok sayıda kişiyi kafasından vurarak öldürdüğü bizim ajanslar tarafından iddia ediliyor.

Meydanda ambulanslar aralıksız hastanelere yaralı taşıyor.

Bu arada meydandaki kalabalıktan “Saldırmayın biz Mısır vatandaşıyız. İsrail ya da düşman değiliz” çığlıklarının yükseldiği özellikle yandaş kanallar tarafından dile getiriliyor.

Zırhlı buldozerler Addeviye Meydanı’ndaki barikatları yıkmaya başladığı televizyon görüntülerinde açıkça görülüyor. Tıpkı bizim Gezi Park eylemlerinde çadırların yakıldığı gibi!

Güvenlik güçleri, çadırlarda protestocuları tek tek gözaltına alıyor. Tıpkı bizdeki gibi…

Onlarda bir eksik var, o da palalı sivillerin ortaya çıkmaması!

Öte yandan Addeviye ve Nahda meydanlarının giriş ve çıkışları zırhlı araçlarla kapatıldığı görülüyor.

Rabiatul Adeviyye sahra hastanesindeki gönüllü doktorların meydana girmesine güvenlik kuvvetlerinin izin vermediğini, bu nedenle yaralıları sınırlı sayıdaki doktorla tedavi etmek zorunda kaldıkları Müslüman Kardeşler Örgütü taraftarlarınca bildiriliyor.

Bu arada dış dünyanın bazı bölgelerinden cılız tepkilerin geldiği de görülüyor.

Örneğin; AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un sözcüsü, Mısır'da ölü ve yaralanmalar olduğuna dair haberlerin büyük endişe kaynağı olduğunu söyledi.

Sözcü Michael Mann, "Bir kez daha şiddetin çözüm olmadığını tekrarlıyor ve Mısır makamlarına azami itidalle davranmasın çağrısı yapıyoruz." dedi.

Alman hükümetinin sözcüsü Steffen Seibert, Mısır'daki gelişmelere ilişkin, insan haklarının dikkate alınması ve korunması gerektiğini söyledi. Seibert, başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, sağlıklı bilgileri olmadığı için Mısır'daki durum ile ilgili tam bir değerlendirme yapamayacağını belirterek, Alman hükümetinin, Mısır'da tüm tarafların itidalli davranması ve mutlaka şiddetten kaçınması çağrısında bulunduğunu ifade etti.

''Temel ilke olarak siyasi görüşünden bağımsız olarak tüm Mısırlıların insan hakları dikkate alınmalı ve korunmalı'' diyen Seibert, tüm yetkilileri sorumlu davranmaya, gergin olan durumda kan akmasının engellenmesine davet ettiklerini kaydetti. Siyasi sürecin herkesi kapsaması ve herkese açık olması gerektiğini belirten Seibert, bu sürecin şiddetten etkilenmemesi gerektiğini, tüm siyasi güçler arasında barışçıl dengenin sağlanmasından başka makul bir yolun olmadığını ifade etti.

Mısır'da askeri müdahalenin ardından iş başına getirilen geçici hükümetin, başkent Kahire'deki son gelişmelerle ilgili acilen toplantı yapacağı belirtiliyor. Sanki elinde yetki varmış gibi!..

Bu arada, Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yetkililerinden Muhammed el-Bilteci, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki darbe karşıtlarına destek için Mısırlılardan "sokaklara dökülmelerini" talep etti.

Bilteci, Hürriyet ve Adalet Partisi'ne ait internet sitesinde yaptığı açıklamada, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanındaki şehit, yaralı, çocuk ve kadınlara destek için Mısırlıların "sokaklara dökülmesi" çağrısı yaptı. İhvan Sözcüsü Ahmed Arif de açıklamasında, "Şu an Mısır'da yaşanan bir katliamdır ve bunun sorumlusu Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ile darbecilerdir" ifadelerini kullanıyor.

Mısır güvenlik güçlerinin 120 kişinin ölümü, yüzlerce darbe karşıtının yaralanmasıyla sonuçlanan Rabiatu'l Adeviye meydanına müdahalesini orduya yakın televizyon kanalları canlı yayında verdiği görüldü. Ordunun yönetime el koymasının ardından, ordu lehinde yayın yapmaya başlayan Mısır'ın devlet televizyonu Nile TV, müdahaleyi ilk anlarından itibaren canlı yayınla verdiği internet sitelerine yansıdı.

Ölü sayısına gelince; 164 kişiden başlayan veriler 600 kişiye kadar çıkıyor. Yaralı sayısı da 3 binden 7 bine kadar uzanıyor.

Sözün özü, ölüm, kan gözyaşı…

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

8-Ortadoğu ve çevresinin haritasını açın. Sonra da istediğiniz bilim tarihi kitabını açın. Dokuzuncu ve onüçüncü yüzyıllarda bilim, teknoloji, sanat ve edebiyatta kimler öncüydü bir bakın. El-Harezmi, İbn-i Heysem, vs kimdir? Önemleri nedir? Bağdat Hikmetevi nedir? Vb Bir doğulunun ortaçağ karanlığından bahsetmesi mantıklı mı? Batı bugünkü seviyeye rönesans ile başlayan bir süreçte geldi. Her şeyi sıfırdan kendilerimi üretti yoksa birilerinden aldıklarının üzerine mi koyarak mı gittiler? Tıpkı Müslümanların Yunan, Hint uygarlıklarından öğrendikleri ile kendi orijinal katkılarıyla ilerlemesi gibi. 9- Elbet sefil olursa kadın alçalır beşer (Tevfik Fikret)

Turgay Çoruhlu 
 23.08.2013 6:00
Cevap :
Muaviye de var mı aralarında? Daha önleri gidip, Firavunları da işin içine katmak gerek! Son firavun Mursi bir top bezle gitti. Arkasından bizden başka kimse ağlamıyor:))  24.08.2013 12:10
 

5-Bütün dinler siyasidir. Kendi aralarında yüzyıl savaşları yapmış, 2 dünya savaşında birbirini kıran avrupa’nın birleşmesinde Hristiyanlığın-Haçlı ruhunun payı olmadığını inkar edemezsin. Hitler’in bayrağında da haç vardı. İsrail bir musevi ümmeti projesidir. 6-Eğer Mısır daki darbeyi yolsuzluk ve talana dayandıracaksan bunu yapan İhvan değildi. Dini siyasete alet edemezdi çünkü askeri cunta yönetiminin işbaşı yaptığı 1952 den beri yasaklıydı. 30 sene Mübarek’e sabredenler Mursi’ye 1 yıl mı katlanabildiler? Üzülmelerine gerek yok. Özlem bitti. Hüsnü beraat etti. Belki onu tekrar başa getirirler. 7- Sonu gelmez katliamlar olmayacak. Çünkü İhvan silah kullanmıyor. Aksinin olmasını batı ve oryantal sisi çok istiyor ama İhvan silah kullanmadı ve kullanmayacaktır. Ordu tüm ihvan üyelerini öldürebilir ki bu da katliamların sonu demektir. Yani endişeye mahal yok.

Turgay Çoruhlu 
 23.08.2013 6:00
Cevap :
Dinin siyasete alet edilmesini onayladığınız anlamını çıkarabilirim. Elbette dinler ortaya çıkarken siyaset kullanılmıştır. Kullanılmasa nasıl yayılırdı? Ancak günümüzde siyasileri dini kendi çıkarlarına alet ediyorlar. Fazla da söze gerek yok.   24.08.2013 12:12
 

@Abbas Oğuz: 1-Cihad her müslümana farzdır ancak cihad gördüğün her ecnebiyi öldür demek değildir ve sadece sıcak savaşı içermez. Nefsini kontrol etmek, cehaletle mücadele etmek, çevreyi korumak, hayvanları korumak vs de cihadın parçasıdır ve cephe savaşı kadar önemlidir. 1. dünya savaşına cihad ilan ederek girdik ve bu yüzden diğer coğrafyalardaki Müslümanlar bize yardıma koştu. Örneğin, Lenin’in gönderdiği yardımların çoğu Türkistan (bugünkü Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Afganistan ve Hindistan’ın bir bölgesindeki Müslümanların gönderdiği altınlardı ve bu paraların bir kısmı ile iş bankası kuruldu. 2-Biat sadece Allah’adır. 3-Evlenmenin koşulu ergenlik çağına girmiş olmaktır. 9 yaş bir iftiradır. Yaşar Nuri Öztürk’ten kimin İslam’a sokmaya çalıştığını dinleyebilirsin. 4-Ölen eşle cinsel ilişki iğrençliğini yeni duydum. İnternete baktığımda ateist, komünist ve sol tandaslı siteler bundan bahsediyor. İşin aslını öğrenmeden bir şey diyemeyeceğim. Ama doğruluğundan şüpheliyim.

Turgay Çoruhlu 
 23.08.2013 5:59
Cevap :
Kime, niye karşı Cihad?  24.08.2013 12:12
 

Bilmediğini söyledin ben söyleyeyim. Tüm büyük medya kurumları Yahudi sermayesinin-İsrail’in kontrolündedir. Hatta CNN, BBC, Reuters vb yayın kuruluşları CIA-Mossad operasyonlarının medya ayağını oluşturur. Örneğin, Körfez savaşında petrole boyanan karabataklar gerçek değil CNN yapımıydı. Medyanın görevi dezenformasyon ile bilgi kirliliği yapmak ve batı nın çıkarlarını korumaktır. Hak, hukuk, adalet, demokrasi sonra gelir. CNN, BBC gezide saatlerce canlı yayın yapıyordu? Mısır da niye yapmıyor?

Turgay Çoruhlu 
 23.08.2013 5:54
Cevap :
Tek bizim yandaş medya mı tarafsız?  24.08.2013 12:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3060
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster