Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Ağustos '13

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
195
 

Mısır yine karıştı

Mısır yine karıştı
 

Mısır 'Dawlat al-Mamalik Saltanat al-Mamalik ed-Devletü't-Türkiyye' (1250-1517)


Ben beni bildim bileli Mısır darbeler, savaşlar, suikastlar, bombalamalar yüzünden karışır durur.

Kıpçak Türkleri yanında Çerkezler ile Gürcülerce kurulan Kölemenler Devleti'ni yıktıktan sonra Yavuz Sultan Selim'in yörede kurduğu yeni düzeni sağlayan 'Osmanlı'nın ahı' mı tuttu bilemem.

Belli ki birilerinin eli ayağı, kolu bacağı Mısır'ı aşağılara doğru çekiyor.

Oysa Firavunlar ülkesi Mısır İslam'ın ilk kalelerinden biri idi yüzyıllarca.

Ortadoğu'da Türklerin yüzlerce yıl egemen olduğu ilk Afrika toprağı olması bakımından da Mısır bizim için çok önemlidir.

1250-1517 yılları arasında yaklaşık üç yüz yıl Türk Devleti yani Arapça söyleyişe göre 'Devlet'üt Türkiyye' adı ile tarihimizde 552-774 yılları arasında yaşayan Göktürk Kağanlığı'ndan sonra kurulan ilk Türk adlı devletlerden biri olarak Kölemenler Devleti de o topraklarda egemen olmuştur.

22 Ocak 1517 günü Yavuz Sultan Selim'in Kölemenler Devleti'ne karşı kazandığı Ridaniye Savaşı ile Osmanlıya katılan Mısır ne yazık ki Napolyon Bonapart'ın 1798 - 1802 yıllarını kapsayan Fransız İşgali'nin ardından 1805'ten sonra Kavalalı Mehmet Ali Paşa adlı bir hainin kişisel emelleri yanında Batıcılığına da bağlı olarak bizden kopartılarak öncelikle İngilizlerin yörüngesine girmiştir.

Bugün Mısır'ın başkenti Kahire bir kez daha toz duman, kurşun, biber gazı ve bomba sesleri ile uyanmış.

Yaklaşık bir yıl önce, 'Mısır Mursi ile mutlu olabilir mi hiç' başlıklı yazımda da yorumlamaya çalıştığım gibi Batı güdümlü Mursi ile İhvan-ül Müslimin kadrolaşması Mısır'a mutluluk, saadet, adalet ve özellikle şeffaflıklara yol açması gereken demokrasiyi getiremediği için kendi atadığı bir subay tarafından alaşığı edilmiştir.

Muhammed Mursi'nin totaliter içerikli yönetim biçimine doğru kaymaya başlamasının peşinden gelişen bazı kanlı olaylara ek olarak son haberler Mısır'da yine k a n ve gözyaşı dökülmekte olduğunu yansıtıyor.

İnşallah Mısır kendi dinamikleri ile kurtuluşa ererek kendine özgü yeni bir devlet, toplum, adalet ve iktisadi düzene kavuşur.

Yeter ki ABD'nin o çok iyi bilinen Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında Irak ile Suriye'de görüldüğü gibi bölünüp parçalanmasın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Yazarım! Batı yavaş, yavaş amacına ulaşıyor. Müslüman ülkeleri bölüp parçalamak, silah satmak, sonra da karşıdan bakmak. Müslüman ülkelerden başka birbirlerinin gözünü oyan ülkeler çok az. Sıra bize mi gelecek acaba. Selam ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 15.08.2013 11:17
Cevap :
Nahide Hocam n e güzel anlatmışsınız olan biteni.Batı'nın amaçları arasında 'Müslüman ülkeleri bölüp parçalamak,silah satmak' yanında yıldan yıla güçlenen İran,Kazakistan, Hindistan ile Rusya'nın Ortadoğu'ya etkilerini en az düzeye indirmek gibi çaba da var bana göre.Onun bu amacına ulaşabilmesi için Osmanlı Devletimizi her alanda çökerterek parçalandıktan sonra ortaya çıkarttıkları uydu Arap devletleri ile İsrail bağlamında,vurguladığınız gibi Müslümanların 'birbirlerinin gözünü oyan ülkeler' olarak rezil edilmesi gibi tasarıların da var olmadığını kim öne sürebilir?Lübnan,Filistin, Suriye,Irak ve Türkiye'de yıldan yıla tırmanarak özerklik isteyen terör örgütlerinin varlığı da nice 'vahşet' yaratmakadır göz göre göre.Oysa ABDileAB ülkeleri kendilerine musallat olan Terör Örgütlerinin kökünü tez elden kaldırmaktadırlar.Özgürlük Savaşçısı,gerilla,aktivist dedikleri bizdekileri gizlice kutsadıkları açık.'Sıra' bizden hiç gitmedi ki!Batı İslamsız bir dünya kurmak istiyor bu kargaşada.Tşk.  15.08.2013 18:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 570
Toplam yorum
: 661
Toplam mesaj
: 131
Ort. okunma sayısı
: 994
Kayıt tarihi
: 14.09.08
 
 

1974'te H.Ü. Sosyoloji ve İdare Bölümü'nü yüksek lisans tezi ile bitirdim. 1976 yılında yapımcı y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster