Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Mart '13

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
883
 

Mistik patates baskısı

Çocukların masumluğundan mıdır nedir bilmem. Ama özellikle ilkokul yıllarımda, zaman zaman hatırladığım ancak sayısını bilmediğim pek çok tuhaf olay yaşamışımdır. Gökyüzünden sanki bir el uzanıp da içinde bulunduğum zor durumdan beni çok kurtarmıştır. Son derece ilginç , ancak, bir o kadar da ibret verici olan bir anı'mı sizinle paylaşmak istiyorum. Tamamen gerçektir. Sır kapısı gibi olacak. Ama böyle şeyler olabiliyor.

İlkokulda iken, resim dersinde patates baskısı yapacaktık. Öğretmenimiz, patateslere şekiller çizip getirmemiz gerektiğini söyledi. Ben de ablama, patatese bir "lale" deseni oydurmayı kafama koydum. Lale o kadar güzel olacaktı ki sınıfta herkes sırası ile benim lalemi basacaktı. Ancak, laleyi sabah okula gitmeden önce oyduracaktım. Çünkü, patates kararır, biliyorsunuz. Çok titizdim. Bu nedenle ablama bana sabahleyin okula gitmeden önce bir patates baskısı hazırlamasını söyledim. Ablam kabul etti. Ancak, " Sabah değil de, akşam yatmadan önce oyabilirim", dedi. Bunu da ben kabul etmedim, çünkü kararacaktı.

Akşam yatmadan önce ablama "Sabah mutlaka hazırla. Biliyorum, sen yapmam dersin ama yaparsın." Kırmazsın beni." dedim. Ablamın beni kırmayacağından emindim.

Sabah kalkınca, anneme "Ablam, patatesi hazırladı mı anne? " diye sordum. Annem de "Hayır." dedi. Şok oldum. Gerçekten de yapmamıştı. Ağlamaya başladım. O kadar emindim ki, hayal kırıklığına uğramıştım. Hemen bir torba patatesi önüme getirdim. Ağlaya ağlaya, patatesleri ikiye bölüp bölüp mükemmel bir lale çizmeye ve onu oymaya koyuldum. Ama olmuyordu. Okul saati yaklaşıyor, ancak yapamıyordum.

Derken, bir patatesi ikiye böldüm. O anda patatesin içinden mükemmel bir lale deseni çıktı. Yani sarı patatesin içinde sanki koyu sarı ile çizilmiş , çizgileri damar gibi yapıda , bir lale duruyordu. Ben de şaşırdım. Ağzım açık kaldı. Anneme gösterdim. Annem de şaşırdı.

Derhal laleyi oydum. Hem de iki taneydi. Yani patatesi ikiye bölünce, iki tane olmuştu.

Okula gitmeye yakın bir zamanda iki tane lale patates baskım oldu. Hemen okula koştum.

O gün sınıfta, herkes benim patatesimden bastı.

Hayatta mucize denen şeyler bence vardır.

Tek püf noktası, bunun bizim kaderimizde olmasıdır.

Kişisel gelişim gurusu gibi yazdım. Haddim değil, gene de son dakikaya kadar umudumuzu yitirmeyelim.

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 87
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 5194
Kayıt tarihi
: 20.05.12
 
 

Hukukçu bir anne.  Hayatta her şeyin kontrol edilemeyeceğini zor da olsa öğrendim.  Hayat, kısa b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster