Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
2928
 

MİT’ten çok gizli 12 Eylül belgeleri…

MİT’ten çok gizli 12 Eylül belgeleri…
 

Yüzme bilmemenize rağmen gösteriş olsun diye denizin sığ kıyılarına bile girseniz ıslanacağınız kesindir.

12 Eylül’ün yargılanacağı lafı ortaya çıktığından beri “kendinin tohumlarının ekildiği bu iktidarın ciddi bir yargılama yapabileceğinden emin değiliz” diye yazıyorduk.  Bu günkü görüntü Evren ve Şahinkaya’nın etrafında dönen göstermelik bir yargılama gibi görünüyorsa da bazı belgeler gün ışığına çıkmaya başladı bile. Kim bilir, bu belgeleri yurdum insanı okurda kimlerin peşinden gittiklerini belki görür.

Dönemin başbakanı Süleyman Demirel’in 19 Kasım 1975’de dönemin MİT Müsteşarı Hamza Gürgüç’e gönderdiği bir yazıda “Üniversitelerde ve liselerde yaygın anarşi hareketine olaylarının nedenini” sorduğu anlaşıldı. Demirel, Gürgüç’ten “Bu hareketlerin içerisinde kimler vardır?” sorularının en kısa zamanda yanıtlanmasını istedi.

Bu çok normal bir soru ancak cevabı çok ilginç. Bu rapora göre MİT, sol hareketin “komünist” olduğunu, aydınlar tarafından desteklendiğini belirttikten sonra solcuların karşısında ise “anti-komünist ve milliyetçi” gençlerin olduğunu belirtti. Komünist hareketin arkasında eski ve yeni komünistler, aydınlar, yazarlar, öğretim üyeleri ve öğretmenlerin olduğu ileri sürülen MİT raporunda Türkiye’de bir komünist tehlikenin olduğunun artık inkâr edilmeyeceği ifade edildi.

Solcuların hareketinin “aksiyon” ülkücülerin ise “reaksiyon” olarak nitelendiği raporda bu ayrımın Marksistlerin diyalektiğine de uygun olduğu ileri sürüldü. Raporda şöyle denildi: “Komünistler, Türkiye’de hür devletin temelini, insanlık haysiyetinin özünü kuvvetle tehdit eder hale gelince, ıstıraplar ve felaketler pahasına kazanılmış Türk devletini, beynelmilel komünizmin pençesine kaptırmak istemeyen gençliğin direnişe geçmesi en tabii neticesidir.”

Ne kadar ilginç değil mi? Ortada devlet yok, asker yok. Koca ülke sahipsiz ki, durumdan vazife çıkaran ülkücüler gereğini yapma kararı alıyorlar.

Bizlerin bildiği, ancak kafasını kuma gömüp yaşamayı yeterli görenlerin bir türlü anlamak istemediği bir gerçek de şu belgede gizli.

“MİT’in CHP’nin iktidarda olduğu 15 Şubat 1978’de, ülkücülerin faaliyetlerine ilişkin hükümete ilettiği bir istihbarat raporunda ise “Ülkücü kuruluşlara genel merkezden verilen talimatta yurt sathında anarşinin durmaması için elden gelenin yapılması istenmiştir. Bu karar kamuoyunda ‘hükümet anarşiyi önledi’ şeklinde bir fikir uyanmaması için alınmıştır. Bundan sonra ülkücüler eskiden olduğu gibi yakaladıkları karşıt görüşlü öğrencileri sadece döverek gözdağı vermeyecekler, komünistleri yakaladıkları takdirde öldürecekler” deniliyor.

“Aynı belgede MHP’nin ve lideri Alparslan Türkeş’in “sağcı bir cunta” beklentisi içinde olduğuna ilişkin de çarpıcı bir bilgi yer aldı. MİT belgesinde, “Alparslan Türkeş kendisi ile görüşen bazı ülkücülere hükümetin en geç bütçe oylamasından sonra düşürüleceğine yemin ederek ifadede bulunmuş ve morallerini bozmamalarını istemiştir. Ülkücü çevre, ordu üst kademelerinden bazı komutanların, Türkeş’in arkadaşı ve kendilerine yakın olarak görmekte, bu komutanların yakında Sağ Cunta tesis edebileceklerine inanmaktadır” deniliyor.

Hadi, kendilerine verilen emri asla düşünmeden uygulayan zamanı n ülkücü gençliği cahil, bu emirleri verenler haindi. Peki, bu olayların nerelere gitmekte olduğunu 1975 de gören ve rapor eden MİT, Polis, Asker neredeydi.

Birileri hükümeti başarısız göstermek için var gücü ile insan öldürüyor, başta asker olmak üzere hükümete yardımcı olması gereken kurumlar sessizlik içinde.

Neden?

Kafanızda ideolojik saçmalıkları neden olarak sıralamadan önce bir ayrıntıyı daha verelim. Darbeden iki gün önceden ABD personeli Amerikan elçiliğinde aileleri ile birlikte toplandılar.

Şimdi 12 Eylül sürecinin nereden başladığını, kimlerin ve hangi olayların sorgulanması gerektiğini anladın mı sevgili okur?

Anlamadınsa boş ver seyret tiyatroyu gitsin….

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Osman Bey. Her yandan bilgi, belge fışkırıyor maşallah. Ancak bir Balyoz davasındaki gibi etki yapamıyor. Neydi öyle Bavullar dolusu evrakların yarattığı dalga? Selamlar...

Mesut KARİP 
 26.05.2012 13:10
Cevap :
Merhaba Mesut bey, Hukuksuzluğun hukuk, adaletsizliğin adalet, gerilemenin kalkınma sayıldığı bir parti tarafından yönetiliyoruz. Saygı ve selamlar..  27.05.2012 19:32
 

Tek bir kaynaktan bilgi almanın, değerlendirme yapacakların yeterliliğinin ne denli önemli olduğunu gösteriyor bu haber. Demirel de haliyle "Bana sağcılar adam öldürüyor dedirtemezsiniz" diyordu. O dönemi yaşayanlardanım, biliyorum. Sol MİT'in dediği gibi tümden komünist değildi, değişik renkler barındırıyordu. MHP ürküntüsünde olanlar vardı. Yani savunma pozisyonu burada daha fazlaydı.Böyle bir MİT'e Gladio ve bölünmüş polis eklenince kanlı 1 Mayıs'a şaşırmamalı. Sağ ya da sol askeri darbe isteyenler olabilir ama onlara düş kırıklığı düştü, ılımlı islama meydan boşaldı. Haber ve yorumunuz bilgilendiriciydi. Selam ve saygılar.

Turbest 
 29.04.2012 1:36
Cevap :
Merhaba, Emperyalizm, ahtapot misali 1950 den beri ülkemizi sarmış ve Atatürk' ün yeşerttiği birey olma fidanını kesip atmaya yerine eskiden kalma kul veya köle halk sistemini getirmeye çalışmaktadır. Bunun içinde yeni sistem olan tarlanın kuşunu tarlanın taşı ile vurma yöntemini uyguluyor. Bu çağda ise bu sistem ancak bu kadar oluyor. İki arada kalan insanlarda acı çekiyor. Saygı ve selamlar...  29.04.2012 12:11
 

Anladım hemşerim:) Ve sana teşekkür ediyorum. Bu ülkede emperyalizm sağcı solcu gençliği kendisi kurgulamış ve özellikle sol oluşumu engellemek için de varmış gibi yapıp onun üzerine diğer gençleri yönlendirmeye çalışmıştır. Tıp kı 1905 te yaptırılan ve büyük bir felaketle neticelenen Boşevik ayaklanması provası gibi.. O zaman da bolşeviklere vakit tamam artık faliyete geçebilirsiniz dendi bir yerlerden ve buna inanan bolşevikler harekete geçtiler büyük bir karşı koymayla karşılaştılar ve kırıldılar. Aynı oyunlar ülkemizde de uygulandı. Solcu gençlik olmadan suni solcular otalığı sardı ve ülke bugün bu hale geldi. Gerçekte sol bir olşum olsaydı (emek- sermaye çelişkisi üzerine ortaya çıksaydı) bunca sene sonra böyle bu emperyalizm bu ülkeye bu denli egemen olabilir miydi? Neyse selamlarım ve sevgilerimi kabul et hemşerim.

Halil Güven (Sökeli) 
 28.04.2012 21:51
Cevap :
Merhaba hemşerim, Hiç sevmediğim bir deyiş vardır. "Tarih tekerrürden ibarettir" M aalesef halklar bilinçlenmedikçe aynı kazıkları defalarca yiyor. Umarım bu sefer akıllanırız. Saygı ve selamlar...  29.04.2012 12:13
 

Dost,halkım iyi seyircidir... Bilmez değilsin... Saygılar selamlar

UFUK KESİCİ 
 28.04.2012 18:24
Cevap :
Merhaba, Dost, bilmesine bilirim de, illede yanılmak istiyorum. Saygı ve selamlar...  28.04.2012 20:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1508
Toplam yorum
: 5843
Toplam mesaj
: 265
Ort. okunma sayısı
: 1675
Kayıt tarihi
: 16.07.08
 
 

Yetmişiki yaşında iki çocuk ve iki torun sahibi bir erkeğim.. Lise mezunuyum. Uzun yıllar esnaflı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster