Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
94
 

Miting yoluyla kutuplaşmaya yol açmamalı

Miting yoluyla kutuplaşmaya yol açmamalı
 

Resim Zati Erbaş tasarımıdır.


Başbakan başta Ankara ve İstanbul olmak üzere büyük şehirlerde miting yapma kararı alarak Gezi Parkı direnişini ne kadar ciddiye aldığını gösterdi.

Yıllardan beri uygulamaya çalıştıkları halkı bölme ve bu bölünmeden siyasi çıkar elde etmeye çalışmaları zaten görünüyordu. Bu şekilde kendilerine kemikleşmiş bir seçmen kitlesi yaratmaya çalışıyorlar.

Ancak gözden kaçırdıkları şeylerden birisi de karşılarında kemikleşmiş bir kitle yarattıkları gibi yetmez ama evetçi denilen kesim ile oy verecek başka parti bulamadığını söyleyenleri de karşılarına almaya başladılar.

Gezi Parkı olaylarının başlamasının ve kontrol edilemez hale gelmesinin sebeplerini yurt içinde bulamayınca yurt dışındaki güçlerin üzerine atmayı çıkar yol olarak gördüler Bu şekilde olayları endişe ile izleyen ve olaylarla ilgili tarafsız kalanları etkilemeye çalışıyorlar ancak pek destek göreceğini de düşünmüyorum.

Bu aynı zamanda Gezi Parkı olaylarının sebeplerini ve gösterilere katılanların taleplerini halen anlayamadıklarını ya da anlamak istemediklerini de görüyorum.

İki milyon kişinin katılımının sağlanmasının istendiği mitingler sınırları iyice belirlenmiş bir bölünmeye yol açacak gibi görünüyor. Örgütsüz bir şekilde gösteri yapanların karşısına örgütlü bir şekilde toplanmış insanları çıkarmak barış değil maalesef bir savaşa neden olabilecek görüntülere şahit olacağımız günleri getirecek gibi.

Kendi seçmen tabanına “teslim olmadım” mesajı vermeye çalışılırken, masum birtakım talepleri olan insanlar ile her hangi bir çıkar ilişkisi olmadan bu insanları destekleyenler ve kararsız diyebileceğimiz insanları kendi taraftarları ile karşı karşıya getirecek bir kutuplaşma yaratacak sonucu vahim olaylara yol açacak bu mitingler.

Kendi tabanının bir bölümünde ve kendilerine oy vermeyenler arasında teslim olmadı ama korkmasa bile tedirgin oldu algısı da yaratacaktır.

Üzerinde çok fazla düşünülüp tartışılmadan alındığını düşündüğüm bu kararın ülkemiz için hiç de hayırlı olmayacağı düşüncesindeyim.

(Düşünülüp tartışılmadan diyorum, çünkü MKYK toplantısı sonrası basına açıklama yapan parti sözcüsü H.Kılıç açıklamalarında böyle bir karardan söz etmedi. Basın toplantısı bittikten kısa bir süre sonra da miting yapılacağı haberi yayıldı. Haberin kaynağı ise halen meçhul.)

Umarım yanılıyorumdur. Umarım haksız çıkarım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 940
Kayıt tarihi
: 01.10.07
 
 

Ülkemin içinde bulunduğu ve gitmekte olduğu yerden rahatsızım. Atatürk ilke ve devrimleri doğrult..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster