Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Mayıs '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2598
 

Mızrak çuvala sığmıyor artık!

Mızrak çuvala sığmıyor artık!
 

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği üyeleri hakkında yayınlanan bildiriyi yüzümde acı ve alaycı bir gülümsemeyle okuyorum.

Yıllardır Cumhuriyetin ve demokrasinin bekçisi olduğunu savunan bir ordunun bu gün çoğunluğu general olmak üzere emekli ya da halen görevde olan birçok mensubunun darbeye teşebbüs etmek, demokrasiyi sekteye uğratmak, mevcut hükümeti devirmek, silahlı çete kurmak gibi çeşitli suçlardan tutuklu bulunması yargılanması düşündürücü ve trajikomik değil mi?

Demokrasi ve hukukun üstünlüğünden bahsederken Kendi içerisinde demokrasi ve hukukun üstünlüğünü içselleştirememiş olmak garip ve düşündürücü değil mi?

Başkaları için demokrasi ve hukuku çok görenlerin hukukun bir gün herkese lazım olacağını yaşayarak öğrenmeleri acı değil mi?

Bu gün yine mensuplarının hemen hemen her gün yeni bir gözaltına alınma ya da tutuklanması haberlerinin verildiği Türk ordusunun en tepesindeki kişinin hala “Türk ordusu dünyanın en disiplinli ordusudur.”  diyebilmesi ne kadar inandırıcı.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Ahmet KESER’i ve Assubayların onur mücadelesi için çaba sarf eden herkesi gönülden kutluyorum.

Assubay camiası olarak, yıllardır Assubayların özlük hakları için çalışmaların yapıldığından ve yetkili makamlara iletildiğinden bahsedenlerin bizler için kıllarını bile kıpırdatmazken kendilerinin menfaatleri söz konusu olduğunda jet hızıyla her türlü kanun ve düzenlemeyi yaptıklarını defalarca gözlemledik.

Çalışırken ve emekli olduktan sonra Assubaylara ve ailelerine yapılan ayrımcılığa yeter artık diyerek haykırıyoruz.

“TSK içerisinde, statü hukukuna dayalı görev bölümü oluşturulmuştur. Bu statülerden birine talep, aranan kriterlere bağlı olarak kişilerin kendi tercihidir.”açıklaması ile Assubaylar aleyhine yapılan haksızlıkları hukuksuzlukları Assubayların kaderi olarak kabullenmelerini bekleyemezsiniz, isteyemezsiniz. “Sesinizi çıkarmayın bekleyin sizin özlük haklarınız içinde çalışmalar yapılıyor.” diyerek koskoca bir camiayı yıllardır beklenti ve umut içerisinde oyalamaya hakkınız yok.

Sayın Ahmet KESER ve ekibi Assubay camiası tarafından Assubayların onur mücadelesinin verilmesinde lider, temsilci ve sözcü olarak seçilmiştir.

 Assubay camiasının sorunlarını dile getiren seçilmiş bu kişiler hakkında Genelkurmay Başkanlığı tarafından “Türk Silahlı Kuvvetlerinin çok önemli bir gücünü teşkil eden astsubaylarımız hakkında gerçeklere dayanmayan açıklamalar yaparak, kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği ve derneğin kuruluş amaç ve çalışma alanının tamamen dışında, muvazzaf personelimizi tahrik etmeye yönelik girişimlerde bulunduğu esefle izlenmektedir.”açıklamasının yapılması esef verici değil midir?

Genelkurmay Başkanlığı da yaptığı açıklama ile:

-Astsubayların 1’nci derecenin 4’üncü kademesine kadar yükselmesinin hala sağlanmadığı

-AİHM tarafından hukuk ihlali sayılan disiplin amirlerince Assubaylara da verilen oda ve göz hapsi cezalarının hala kaldırılmadığı

- Yarbay ve daha üst rütbeli subaylara verilen görev tazminatının, birinci dereceye yükselmiş görevdeki ve emekli astsubaylara da verilmediği

gibi gerçek ve sorunların varlığını, Kasım 2008 ve daha öncesi yıllarda olduğu gibi düzeltilmesi için çalışmaların yapıldığını söylüyerek kabul etmiş, bir nevi itiraf etmiştir.

Yıllarca söz verilmesine rağmen bir türlü çözüme kavuşturulmayan bu gibi sorunların Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği üyeleri tarafından dile getirilmesi mi kışkırtıcılık ve gerçeklere dayanmayan açıklamadır?

Emekli Astsubaylar Derneği Üyeleri’nin emekli olduktan sonrada açlık sınırının altında bir emekli maaşı ile sürünmeye mahkûm edilme gerçeğiyle yüz yüze kalmış halen görevde olan Assubayların da sorunlarının çözümü ve özlük haklarının iyileştirilmesi ile ilgilenmesi ve isteklerde bulunmasından daha normal ne olabilir?

Yıllardır Assubaylara tercihlerinin kaderleri olduğunu benimsetmeyi dayatan statükocu zihniyetler “öğrenilmiş çaresizlik” psikolojisini içimize işlemişler.

Maalesef öğrenilmiş çaresizlik psikolojisine sokulan pek çok meslektaşımız elinden bir şey gelmeyeceğini, içinde bulunduğu durumun değişmeyeceğini kabullenmiş

Kendi kendini pasivize etmiştir.

Bize statükocu zihniyet tarafından öğretilen ve dayatılan içinde bulunduğu durumu kabullenme, çaresizlik psikolojisinden biran önce sıyrılarak Assubayların onur mücadelesi uğrunda cesurca hizmet veren Emekli Astsubaylar Derneği ve Üyelerine destek olmak hepimizin öncelikli görevidir.

Büyük şair Behçet Necatigil’in dediği gibi:

“Çaresizseniz, Çare Sizsiniz!”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 50
Ort. okunma sayısı
: 2347
Kayıt tarihi
: 06.10.08
 
 

1960 ANKARA doğumluyum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. 1979 yılında Zırhlı Birlikler Assubay sınıf..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster