Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '07

 
Kategori
İş Yaşamı - Kariyer
Okunma Sayısı
10807
 

Mobbing (işyerinde psikolojik şiddet).

Mobbing (işyerinde psikolojik şiddet).
 

Mobbing, psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme, sıkıntı verme. Özellikle kontrolün zayıf olduğu toplumlarda olur. Gücü ellerinde bulundurmak için kişinin, grubun diğerlerine psikolojik yollardan uzun süreli sistematik baskı uygulamasıdır.

Mobbing duygusal bir saldırıdır.İş yaşamından dışlamak için yapılır.ABD'de 9000 kamu çalışanı üzerinde yapılan araştırmada,kadınçalışanları%42'sinin ,erkek çalışanların %15inin son iki yılda zorbalığa uğradığını bunun 180 milyon dolara mal olduğu belirtiliyor.

MOBBİNGE UĞRAYANLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ.

-İşini çok iyi ,mükemmel yapan.

-İlişkileri olumlu olan ve çevresinde sevilen.

-ÇALIŞMA İLKELERİ VE DEĞERLERİ SAĞLAM OLAN. öDÜN VERMEYEN.

-Dürüst ve güvenilir,kuruluşa saygılı

-Bağınsız ve yaratıcı

MOBBİNGİ UYGULAYANLARIN ÖZELLİKLERİ AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.

-Kişileri grup kuralına uygulamaya zorlamak.

-Düşmanlıktan hoşlanmak.

-Can sıkıntısı içerisinde zevk arayışı.

-önyargıları pekiştirmek.

-mesleki yetersizliği olan insanlarda daha çok görülür.

-Kendileri mutsuz olduğu için ,insanları mutsuz etme gayreti görülür.

-Üçkağıtçı,hileci,kaypak,kendi çıkarları için kişileri sömürmeye meyilli kişilerdir.

-Genellikle kişilik bozukluğu olan kişilerde görülür.Kişilik bozukluğunu tedavi edemezsiniz.Sadece karşıdaki kişi ile mücadele etmenin yollarını öğrenin.Haklı olduğunuzu bilin.

Mobbing'de kişinin sözü kesilir,yaptığı iş sürekli eleştirilir.

İtibarınızı sarsmak için yapılır. Kişinin yaşam kalitesi ve mesleki durumuna saldırılır. Kişinin sağlığına saldırılır.

Mobbinge maruz kalan kurban çalışanı kendine uygulanan mobbinge ne kadar fazla direnirse karşı tarafın ödeyeceği bedel o kadar yüksek olacaktır. Mobbinge maruz kalan birey değil iş yeride zarar görecektir.

Mobbing yapan kişi yada kişiler yani zorbalığı yapan kişiler kendi zayıflıklarını, eksikliklerini, yanlışlıklarını ve yetersizliklerini yansıtıyorlardır. Her eleştiri ve suşlama aslında mobbingi uygulayan kişlerin yanlış yaptıkları iş veya sözden ileri gelir. Suçluluklarının itirafıdır.

Size yapılan zorbalıkları defterinize yazın.Ispatlamaya çalışın, belgeliyebiliyorsanız belgeleyin, size verilen görevleri ve sonuçlarını gözden geçirin.

Kar amacı gütmeyen kuruluşlarda okllarda ve sağlık sektöründe daha yaygındır.Organizasyon bozukluğunun fazla olduğu iş yerlerinde daha yaygındır.Ben özel bir eğitim kuruluşunda çalıştım.Amaç başarı sağlamak olduğu için öğretmenler verimlilik için gayret içindedirler.Devlet sektöründe böyle değildir.Eksiği olan fazlası olana mobbing uygulamaya çalışır.Kayıp veli ve öğrencinindir.

Avrupa' da konuyla ilgili çok sayıda dava bulunmakta ve ağır para cezaları verilmektedir.yapılan araştırmalar iş yerinde şiddette maruz kalanların %62 si kısa yada uzun süreli hastanede tedavi görmüşlerdir.

Tullet&tokya liberty çalışanı laurent weinberger aylarca işyerinde anti semitik konuşmalara muhatap oldu.Hatta nazi üniforması giymeye zorlandı.Dava açtı 100 bin sterlin tazminat kazandı.

Türkiye'de şubat 2006 da jeoloji mühendisler odasına ,mayıs 2006'da toprak mahsulleri ofisine yönelik iki mobbing davası bulunmaktadır.Jeoloji mühendisler odası nda çalışan Tülin yıldırım işyerinde kendisine baskı uygulandığını ve psikolojisinin bozulduğunu belirterek "mobbing "davası açmıştı.Ankara 8. iş mahkemesi yıldırımı haklı bularak odanın 1000ytl.para cezası ödemesine karar verdi.

Mobbing hakkında bilgi almak için www.mobbingturkiye.net adresinden yararlanabilirsiniz.

Almanya'da yapılan araştırmada mobbingin en çok uygulanmaya müsait yer olarak okulları göstermiştir.

11yıldır öğretmenlik yapmaktayım. 10 yılını devlet okulunda geçirdim. Okullarımızda marmara üniversitesi,boğaziçi üniversitesi,ortadoğu üniversiesinden mezun olan öğretmenlerimize Mobbing daha fazla uygulanmaktadır. Bu üniversiteler Türkiye'nin sayılı üniversiteleridir. Devlet okulundaki çocukların yararlanmalarına fırsat verilmemektedir. kendini geliştirmemiş, kitap okumayan, dergi okumayan öğretmenler tarafından baskı yapılmakta.Sosyal faaliyetlerin artık daha önem kazanacağı döneme girdik. Bunun önemini okullar ortaya koymalıdır. Büyük şirketlerin işe eleman alırken ölçütleri devlettede ölçüt alınmalı.

Öğretmenlik dadı ile aynı noktaya getirilmeye çalışılmaktadır. Devlet görevlilerimize sesleniyorum. Kültürün belirli kriterleri vardır. Lütfen bu kriterlere sahip çıkalım. Öğretmenlerimiz niçin sistemin gerisinde kaldı.Biraz düşünelim istifa eden öğretmenler velilerimize ve çocuklarına çok büyük kayıp getirecektir.Özel okullarda öğretmenlik yapmak çok kolaydır.Kendini geliştiren öğretmen için. Ancak ,eğitim kendini geliştirenler ve geliştirmeyenler diye ikiye ayrılmaya başladı. Böyle devam ederse Özel okullarda bir müddet sonra müthiş bir talep artışı olacaktır.

Pskolojisi bozuk kişiler yüzünden ABD'de yıllık 180 milyon dolar iş kaybı vardır.Türkiye'de ne kadar kayıp olduğu bilinmemekte .Sendikalar ve devlet acilen bu işe el atmalılar yoksa iş yerlerimiz ve emekler karşılığını alamayacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mobbing uygulayan kişilere Allah şifa versin demekten başka bir şey gelmiyor elimizden genellikle. Toplum(yani biz ) bozulmuş bir toplumuz. Dedikoduya bayılırız. Bu durumlara hukuksal savaşta yetersiz kalırız. Bu gün sana yarın bana diye düşünemediğimiz için, bu tür olaylarda büyük dedikodular ve yorumlarla hayatımız alt üst olur. En yakınlarımıza bile anlatamayız. Çünkü bu hastalar belgesiz çalışırlar. Çalışırlar diyorum işleri bu çünkü. Hastadır bunlar, hitler kadar delidirler. Ama liderdirler. Hitler de bir zaman liderdi. Onlara acımak ve onların silahları ile kendimizi savunmak gerek mümkün olduğunca. Tabi yaşarsak, ölmezsek. Ya da Hakka havale etmek. Genellikle kurbanlarını çok iyi kalpli insanlardan seçerler. NAsılsa benişikayet etmez derler. 2. olarak sahipsiz yani sırtını bir yere dayamamaş insanlardır. Allah şifa versin ki kurtulalım..........

Ekin dAGLI 
 02.07.2007 16:55
 

Özel sektörde çok yaygın kullanıldığı hem kurumsallaşmış firmalarda hem de aile şirketlerinde özellikle işinde başarılı kişilerin çok yaygın olarak karşılaştıkları,ispatlanması çok zor olduğu için ya da o kadar yaygın olduğu için doğal bir süreç gibi bakıldığı için genelde mobbinge uğrayanların çok büyük zarar gördüğü ,uygulanan psikolojik ve diğer baskılar yetmezmiş gibi işinden olan o kadar çok özel sektör çalışanı varki ,tabiki ülkemizde çok yeni bir kavram olması nedeni ile ne müracaat edecek bir merci nede sizi koruyacak hiç bir kimseyi bulamazsınız. Özel sektörde sizi yöneten amiriniz öncelikle size mobbing uygulamaya başlar ,neden olduğunu anlayamadığınızız için ne yapacağınızı bilemezsiniz.Ancak işinizden atılma riski olduğu için ve iş bulmanın ne kadar zor olduğunu bildiğiniz için sineye çekip daha az işkence yapması için tanrıya dua edersiniz.Beş yıl mobbinge uğradım yetmezmiş gibi işimden oldum ve 8 aydır işsizim .Evet yöneticimde işinden oldu ama soruyorum benim günahım ne

mechuldür 
 02.02.2007 23:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 286
Toplam yorum
: 189
Toplam mesaj
: 66
Ort. okunma sayısı
: 3653
Kayıt tarihi
: 17.07.06
 
 

      Üniversiteyi Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesinde Fizik öğretmenliği bölümünden..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster