Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ekim '13

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
674
 

Mobbing; kıskançlık mı? hor görülmek mi?

Mobbing; kıskançlık mı? hor görülmek mi?
 

Moobingin çarpıcı puntosu


Sosyal dışlanmayı tanımlayan MOBBİNGİ günlük yaşamda izlerken; genellikle kıskançlık veya hor görülmenin ürünü olduğunu algılıyorum.

Kıskanç insanların temel psikolojisinin kendileriyle birilerini karşılaştırma olduğunu, olamadıkları şartlardaki kişileri önce içten içe kıskanmaya başladıklarını sonra yakın mesafelerindeyse psikolojik tacize başladıklarını eğer ulaşamıyorlarsa olumsuz söylentilere destek verdiklerini, dedikodular üreterek kıskançlık duygularını tatmin ettiklerini izliyorum.

Aşağılık kompleksinde olanlarda mukayese ettikleri kişilerden bir şekilde eksik gördüklerini de psikolojik tatmin için hor görmelerini dışa vurarak taciz ederek aşağılık psikolojilerini tatmin etmeye çalıştıklarını izliyorum, tabii ki bunlar benim gözlemlerim çok daha farklı gözlemlerde ilave edilebilir.

Duruma yansız bakılması becerilse; her insanın farklı artılarının olduğu görülebilir ve bu artıların geliştirilmesiyle her birey farklı başarılarla tatminler yakalayabilir. Bu doğrultuda kendi artılarını fark edemeyenlerin kıskanç veya aşağılık kompleksinde olduklarını düşünmemek mümkün mü?

Kendi iç dinamiklerini tanımlayamayan bir insan artı yanını nasıl fark edebilir ki? Bu doğrultuda ana problemin; bireyin iç dinamiklerini tanımlayabileceği, başkalarından artı yanını fark edileceği bir eğitim almaması veya analize tabi tutulmaması, yaşam mücadelesi için motive edilmemesidir. Yani her toplumsal çapraşıkta olduğu gibi bu konuda ki temel eksikte eğitim modeli eksikliğidir.

Kadri KANPAK - 19.10.2013

VEHBİ MERİÇLİGİL bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tabii ki eğitim modeli eksikliği...

Kerim Korkut 
 04.11.2013 18:27
Cevap :
Temelde güdüsel ama görgü ve eğitim karışımı...  04.11.2013 21:16
 

Emekli olarak çalıştığım iş yerinde bana sürekli bir sosyal kabadayılık uygulayan amirim vardı.Devamlı eleştiriyor, sıkıntı veriyor, adeta terör uygulayarak yıldırma politikası uyguluyordu. Bu konuda iş mahkemesine başvurmayı dahi düşünmüştüm. Sanki beni sürekli saf dışı etmeyi düşünen bir kişi olarak davranıyordu. Devamlı tarif edilmez kıskançlıkları vardı.Ancak bu tarzı sanki hep daha sosyal ve kendinden daha çok sevilen çalışanlaraydı. Antipatik, adeta düşmanca ; sen kimsin.? ne yetkin var.? gibi herkesin içinde aşağılayıcı hareket ve davranışlarıyla beni işten soğutmaya çalıştı.Bunu en sonunda başardı da ..Alternatif çözüm önerisi verdiğim toplantılar onu iyice geriyor, yönetimin başarılı ve takdir ettiği çalışma örneklerimizi o hep küçümsüyordu. Son olarak ciddi bir tartışmaya girerek o işimle vedalaşmak zorunda kaldım.Bunları patronlar neden görmez.Ben orada orta dereceli başarılı yöneticiydim. Onun önceki yıllarda batırdığı şirketi herkes,dağ-taş biliyordu.Saygılarımla.

VEHBİ MERİÇLİGİL 
 22.10.2013 18:43
Cevap :
İç istihbarat veya düzenli bilgi akışı olmadıktan sonra ne yazık ki, durum fark edilmiyor. Selamlar...  26.10.2013 14:56
 

Mobbing sosyal ve psikolojik "şiddettir".Yani bir "suç"tur.Hem de eni konu tehlikeli,önemli ve ciddi bir suç! Zira hedef alınan kişinin kendi yapısal özelliklerine,"gelişmişlik ve bilinç derecesine ve bu yapılanın 'nedenini' bilip bilmemesine" de bağlı olarak kimi kişilerin ruhunda ve yaşamında derece derece kayıp ve travmalar yaratan,öyle ki kimini intihara kadar dahi sürükleyebilecek ölçüde tehlikeli ve ciddi bir suçtur! Dolayısıyla mobbing uygulayanlarda sadece eğitim, bilgi bilinç ve akıl yoksunluğundan değil, "karakter eksikliği" de söz konusudur! Çünkü bile isteye-kasten birine zarar vermeye çalışılıyordur! Yani zaten iyi olmayan-değerli olmayanların, kötü ve zararlıların ancak uygulayabileceği ve işlediği bir suçtur. Dolayısıyla bunlarda DA bir "artının" bulunduğu "görüşü" arıza yaratır; artının değil, direkt "eksikliğin" zaten bulunduğu,daha uygun-daha gerçekçi ve asıl doğru yaklaşımdır.Kaldı ki bu eksiklikten dolayı zaten mobbing gibi bir suçu işleyebilmektedirler. Selam ile..

Filiz Alev 
 20.10.2013 16:30
Cevap :
Bloga ilave katkınıza çok teşekkür ediyorum. Selamlar.  21.10.2013 19:33
 

Mobbing her ne kadar dilimize yeni giren bir kelime olsa da bizim geleneksel "vesayetçilik" veya "mahalle baskısı" kavramlarımızın yeni bir ifade tarzından başka bir şey değildir. İnsanlar genel olarak kendilerini gerçkçi bir şekilde gözlemleyemezler. Ya küçük görmeye eğilimlidirler ya da büyük. Toplumsal ilişkilerde de kendilerini büyük, üstün görenler diğerlerini eğitmek, yönlendirmek konusunda yetkili olduklarına inanırlar. Burada daha çok kendi yaşam ve düşünce biçimini diğerlerine dayatmak istenci vardır. Örnek olarak göstermek gerekirse laik kesim uzun yıllar boyunca dindarları küçük görmüşler, aşağılamışlar nasıl giyinilmesi gerektiğini öğretmeye çalışmışlardır. Mobbing olgusunun özünde bana göre farklı insanlara karşı saygısızlık vardır. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 19.10.2013 14:38
Cevap :
"Mobbing olgusunun özünde bana göre farklı insanlara karşı saygısızlık vardır." Mustafa ATTİLLA ifadesi durumu en net özetlemektedir. Sevgiler selamlar.  22.10.2013 2:57
 
 
Toplam blog
: 612
Toplam yorum
: 2068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1171
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster