Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '06

 
Kategori
Teknolojinin Geleceği
Okunma Sayısı
818
 

Mobil 2.0 geliyor

Mobil 2.0 geliyor
 

Internet’te olduğu gibi Mobil konusundada 2. versiyon-jenerasyon uygulamalar artık kapıyı çalmaya ve hatta içeri girmeye başladı. Bu konuya herkesin çok yakın olmadığını düşünerek biraz bilgi vermek istiyorum.

Mobil 2.0 = Internet

Burada kastedilen aslında mobil internet uygulamaları. Yani mobil dediğimizde bir platform diye düşünmeliyiz. Fakat internetin gücü tüm mobil uygulamalarla entegre olunması şeklinde bir geleceği işaret ediyor.

Mobile web tarayıcı(browser) bir sonaki vurucu darbe olacak

Eğer yukarıdaki vasayımım doğru çıkar ve Mobil 2.0, internet’e eşit olursa demek ki bir sonraki adım mobil tarayıcıların geliştirilmesi olacaktır diyebiliriz. Fakat şu anda kullanılanlar yetersiz. Sıkıntıların en büyüğü yazılım geliştiricilerin şu anda var olan 30’dan fazla tarayıcıyı aynı anda destekleyecek yazılımları nasıl üretecekleri. XHTML temel kodunu basit CSS ile kullanma standardını herkes benimseyerek muhtemelen.Mevcut tarayıcılara örnek vermek gerekirse Minimo/Mozilla, Opera Mini/Opera, Internet Explorer ve Nokia/Apple Webkit.

Mobil Web Uygulamaları geleceği biçimlendirecek

Artık internet için yazılım üretmektense mobil için uygulama üretmek daha revaçta. Sadece geliştirici tarafında kaynak sıkıntısı var ve maliyetler yüksek. Ayrıca uygulamaların her telefon tipinde test edilme gerekliliği ve bu konuda test ortamlarının operatörlerce karşılanmaması sıkıntı konusu. Halbuki operatörler bu test ortamlarını yaratsalar değer getiren servislerin önünü açıp daha çok uygulamayı hayata geçirebilirler. Çünkü mobil uygulamaları bir kez telefona yükledinizi mi bug vb. hata çıktığında sürekli güncellemeniz mümkün olmuyor.

AJAX geliyor

AJAX herkesin odağına oturdu. Microsoft boş durmadı ATLAS ile atağa geçti. Opera, Minimo ve the Nokia/Apple tarayıcısı(browser) AJAX destekliyorlar. Fakat aslında herkesin gözünde olan akıllı telefonlar(Smart Phones) ve PDA’ler tarafında tık yok. 2007’de AJAX-temelli mobil uygulamalar yaygınlaşacak.

Javascript pil ömrünü yiyiyor

Cep telefonunda javascript kullanımı çok fazla enerji gerektiriyor. AJAX kullanınca bu ihtiyaç 4-5 kat azalıyor. Öte yandan telefon defteri vb. uygulamalara alternatif erişim yolları tartışılmakta.

Mobil kullanıcı deneyimleri!

Cep telefonu kullanıcılarının beklentileri ve istekleri hergün değişiyor. Örneğin konferans konuşması yaparak aynı anda 5 kişi ile konuşmak isteniyor.

Mobil Widget’lar geliyor

Küçük mobil uygulamalar diyebiliriz. Nokia’nın widget platformu SoonR. İhtiyaca yönelik küçük uygulamaları kullanıcılar cep telefonlarına koyabilecekler.

Cep telefonu dünyası yüzlerce yenilik ve gelişme ile geliyor. Sadece konuşma isteyenlerin dışındaki özellikle dijital doğan gençlik için inanılmaz fırsatlar kapıda.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kalp pili taşıyanlar maalesef bu teknolojiden rahatca istifade edemiyorlar, çünkü telefonun verici yayınları kalp pilinin programını etkiliyor.Bu hızlı teknolojik ilerlemede bu konuya yer yokmu acaba. Vasfi Ayaz

Vasfi Ayaz 
 12.12.2006 15:38
Cevap :
Bildiğim kadarı ile eski kalp pilleri maalesef etkilenmeye devam edecek. Ancak yeni kalp pillerinin cep telefonlarının yaydığı elektromanyetik alandan etkilenmeyecek şekilde tasarlandığını okumuştum.  12.12.2006 15:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5342
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster