Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Nisan '13

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
139
 

Moda'dan satranç hamleleri

Moda'dan satranç hamleleri
 

Hem masalsı hem de gerçek.... (Balmain)


Her alanda olduğu gibi moda sektörü de sürekli bir değişim içerisinde elbette ancak modanın değişim hızı pek çok tasarım disiplinine göre oldukça önden gidiyor. Bu da tasarımcıları her anlamda farklı ve öngörülü hamleler yapmaya zorluyor. Neyse ki tüketici kitlesi büyük olduğu için hamleler pek savrulmadan yoluna devam edebiliyor. Bir zamanların klasik anlayışı olan damanın yeniden yorumlanarak tasarlanması da işte bu hamle denemelerden birisiydi ancak gözümüz yıllardan beri bu desen tiplemesine aşina olduğu için tasarımlar yeterince olgun olmasa da bunu pek fark etmiyoruz sanırım. Pek çok yerde kolaylıkla karşımıza çıkabilen geometrik şekillerin en özgün örneklerini ise bence Balmain tasarlamakta hala.

Balmain satrancı tamamen olmasa da soyutlayıp daha farklı motiflerle bir araya getirerek masalsı bir etki yaratıyor. Oldukça asil ve bir o kadar da tuhaf bir durumun kesişimi gibi bir etkiyle tasarımını aslında zihnimizde yaratıyor. Özellikle de kullandığı dantel türü ince tekstürlü materyaller ve karoların çapraza geçerek güllerle bağlanması gibi detaylar bana tamamen Alice’i hatırlattı. En çok da Kupa Kraliçesi, iskambil kağıtları, güller ve satrançla arasındaki o ilginç bağı….

Louis Vouitton ise aynı temayı çok daha rasyonel bir şekilde ele alarak tasarımlarını üretmiş. En çok göze çarpan şey siyaha ve beyaza çok büyük bir kontrast yaratmayı sağlayan sarımsı tonlardan oluşan renk çalışmaları bir de karelere ait boyutların değişip bu şekilde geniş alanlara yayılması. Yani Balmain da olduğu gibi bir ceket üzerindeki karolarla devamlı oynamak ve onları deforme etmek yerine ceketi aynı büyüklükteki kararlı karelerle tasarlamak olmuş Vouitton’ın tercihi.

İşte aynı temanın iki farklı tasarımcı tarafından bu kadar farklı yorumlanması gerçekten de harika ve moda gibi tüm tasarım disiplinlerini besleyen önemli noktalardan birisi de bu :

Herkesin zihninden farklı bir şey çıkması ve herkesin zihnine farklı bir etki ile girmesi….

Tüm bu tasarımları görmek için tıklayınn:

http://fashionletmefree.blogspot.com/2013/04/satranctan-yorumlar.html

http://www.facebook.com/pages/Let-me-free/503215576373053

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 201
Kayıt tarihi
: 17.04.13
 
 

Merhaba, Dünyadan gelen modayı, tasarımları ve fikirleri analiz edip bazı izlenimler çıkarmaya ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster