Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mart '07

 
Kategori
Modacılar
Okunma Sayısı
3259
 

Moda modacılar modacılık

Ne zamandır yazmak istediğim bir konu vardı. O kadar çok kızmıştım ki araya başka konular girince yazamadım. İşyeriyle ilgili güzel bir organizasyon ve akşam kutlaması için kendime hoş ve şık bir kıyafet almaya karar verdim. Oldum olası etek-ceket veya pantolon-ceket takımlardan nefret etmişimdir. Genelde kıyafetlerimi kombine yaparak kullanıyorum ve alırkende o şekilde alıyorum.Alışveriş merkezindeki bütün mağazaları en az iki kere gezdiğim halde hiçbirşey bulamadım.İnanılmaz fakat gerçek.

Birinde güzel bir gömlek görüyorum, böyle saten boyundan bağlamalı şampanya rengi, kolsuz çok hoş duruyor derken diğerinde de saten siyah arkadan yırtmaçlı çok zarif bir etek var. Tamam ben bunları kombine ederim diyorum. Önce gömleği deniyorum. Aman Tanrımmm!!! Bu da ne böyle? Gömlek göbeğimin üstünde bitiyor, Kol altı oyukları o kadar derinki nerdeyse göbek hizasına kadar. Ayrıca boyun da bağlanan kısmın bağcıklarının altında da aynı şekilde derin bir oyuk var. Yelkenli gibi bol havadar bir gömlek ve dar. Neyse eteğe bakayım üstüne başka bir şey alırım diyerek diğer mağazaya geçiyorum. Etek aşırı dar. Şu strech olup vücuda yapışanlardan .O kadar rahatsız edici ki, hemen çıkarıyorum. Elbise bakayım diyorum yakalar yine göbeğe kadar oyuk. Başka yerde elbisenin kumaşı harika, model berbat, fiyat uçuk. Diğerinde, model idare eder fakat o kumaşa fiyat yine uçmuş. Ayrıca her yerde kısa, dar, açık ötesi elbise, gömlek, etek adı verilen mahvolmuş kumaş parçaları saçılmış durumda. En sonunda dayanamayıp bir tezgahtar bayana''bunlar ne biçim kıyafetler, yakasını mı diktireyim koltukaltını mı?Ne yapacağımı şaşırdım''dedim. Şöyle bir bakıp gayri ihtiyari gülümseyerek''Moda böyle hanımefendi'' dedi.

Bu moda denen sektör insanların güzel, hoş ve şık kıyafetler giymesi için icat edilmiş bir sektör değil mi? Yoksa ben yanlış mı biliyorum? Ayrıca gıcık oluyorum bir kaç insanın moda adı altında dünyaya istediklerini giydirmelerine ve giyilemiyecek tarz da kıyafetler yapmalarına. Moda adı altında alabildiğine saçmalamalarına ise ne diyeceğimi bilemiyorum. Bir metroseksüellik çıkardılar, uniseks adıyla erkek bayan aynı kıyafetleri giyebiliyor. Ayrıca erkeklere o kadar bayansı kıyafetler hiç yakışmıyor. Bir kız arkadaşım erkek arkadaşını tanıştıracaktı. Adamı görünce şoka girdim. Saçlar son model alabildiğine jöleli, tırnaklar manikürlü, bir parfüm sıkmış üç gün kokusu burnumdan gitmedi, kıyafetler uniseks ve olabildiğince bayansı. Yani inanmazsınız bir modacıyla tanışsam ''Kardeşim erkeği erkek, kadını da kadın gibi giydirin. Başka şeye hacet yok'' diyeceğim.

Bayanlara tasarladıklarını iddia ettikleri kıyafetler ise nedense(sanırım kumaş yetmiyor) dar, açık, kısa üçgeninden dışarı çıkamıyor. Sanki 3-5 abaza bir araya gelmiş''hadi biz modacıyız diyelim, böyle kıyafetler yapalım ne güzel dikizleriz kızları heehehe''diyerek karikatür oluşturduklarını sanıyorlar. Sakın bu yazdıklarıma bakıpta beni tutucu biri sanmayın. Allahaşkına şöyle bir mağazaları(özellikle ismi olanları)dolaşın, oradaki kıyafetlerden kaç tanesini karınıza, kızınıza giydirirsiniz? Madem bu moda halk için olan birşey halk yararlanamıyorsa kim yararlanıyor?

O güne ve geceye gelince; tabiki hiçbirşey alamadan alışveriş merkezinden ayrıldım ve akşamda geçen yıllarda aldığım bir jilemi giydim. Oysaki yeni bir kıyafet almayı çok istiyordum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 265
Toplam yorum
: 1206
Toplam mesaj
: 135
Ort. okunma sayısı
: 630
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

1974 İstanbul doğumluyum. Yüksekokul mezunuyum. Bursa'da yaşıyorum. Her zaman yazıp defterler, aj..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster