Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Temmuz '11

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
1181
 

Model olmak

Anne baba çocuklarına model olurlar. Her grupta öne çıkan birileri diğerlerine model olurlar. Bazen sanatçılar, bazen siyasiler, bazen bilim insanları arkalarından gelenlere ve hatta topluma model olurlar. Bu yüzden de model olma durumunda olanların sorumluluğu da büyüktür.


Nedir model? Olmak istenen bir örnektir model. Ondan gördüklerini yapmaya yöneltir izleyenlerini. Model olan ne kadar doğru, ne kadar yararlı, ne kadar güzel örnekler sergilerse, onu izleyenlere o kadar faydalı olur.


Anne babadan bir örnek vereyim. Anne baba çocuğuna hep “oku” diyor ama kendisi hiçbir şey okumuyorsa sözleri ne kadar etkili olabilir ki. Ama kendileri evde sürekli bir şeyler okuyan anne ve babanın çocukları için anne babalarını göre göre çocuk doğal olarak okumaya yönelecektir.


Ya da siyasette söz ver ama iktidar olunca verdiğin sözleri unut ve halkın da hafızasının zayıf olduğunu düşünen bir lider başarıdan başarıya koşuyorsa, onu model alanlar da aynı yöntemi uygulamaya devam ederler.


Bazı model alınan insanlar da vardır ki fazilet ehlidir onlar. Pek öyle ön planda falan da değildirler. Sadece kendilerini anlayanların dikkatini çekerler. Onların davranışını da irfana önem verenler model alırlar.

Özü ile sözü bir olmayanların model olmaları zordur. Bunu Gandhi’nin kendisine bir şey danış, maya gelen kişiye verdiği cevapta görüyoruz. Herkes kendi bahçesini temiz tutmalı başkalarının bahçesine tavsiyede bulunmadan önce!...

Gandhi'nin yanına bir gün bir adam gelir ve küçük yaşlardaki oğlunun o günlerde çok şeker yediğini söyleyip, ne yapabileceğini sorar. Gandhi ise biraz düşünüp:
"Beş gün sonra gelir misin" der. Bunun üzerine, adam da Gandhi'nin yanından ayrılır. Beş gün sonra tekrar yanına vardığında, merakla Gandhi'ye hemen sorar:
"Oğlum hala çok şeker yiyor, ne yapabilirim Gandhi ?"
Gandhi de, bunun üzerine, adam yüzüne bakarak:
"Bence sen şeker yemeyi bırak" der.
Adam, o anda, hem çok şaşırır hem de çok etkilenir. Hemen kendisinin çok şeker yediği ve oğlunun da, bu alışkanlığı konusunda kendisinden ne kadar çok etkilendiği aklına gelir. Tam teşekkür edip, yanından ayrılacağı anda, Gandhi'ye merak ettiği bir konuyu sorar:
"Çok teşekkür ederim sayın Gandhi. Benim için, gerçekten çok güzel ve anlamlı bir öğüt oldu. Yalnız, bir şey soracağım, bunu söylemek için neden bunca gün beklediniz ki?"
Gandhi, bu sefer adamın gözlerinin içine bakarak:
"Sana, şeker yemeyi bırak diyebilmem için ilk önce benim şeker yemeyi bırakabilmem lazımdı" der. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 82
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 997
Kayıt tarihi
: 24.05.11
 
 

TED Ankara Koleji ve ODTÜ Kamu Yönetimi mezunuyum. Asıl mesleğim bankacılık. Çeşitli kuruluşlarda..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster