Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '11

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
1044
 

Moderatörsüzlük

Moderatörsüzlük
 

Her gün televizyon kanallarında yeni yeni ya da eski eski programlar seyrediyoruz. Yeni yetme sunuculardan tutun da eski veya eskimiş sunucularımıza varıncaya kadar rengârenk moderatörler vardır. 

24 kanalının çıkışıyla beraber kelime dağarcığımızın kabul ettiği moderatör kavramı yanlış anlaşılıyor galiba… Twitter ve Facebook’un çıkışıyla beraber bu programlar evrim geçirmeye başladı. Bu kısacık zamanda olan dönüşüm inanılmaz. Anlık izlenme oranlarını görmek ya da daha çok izlenmek için interaktif programlar icat edildi. Tamam, daha eğlenceli ya da daha verimli olduğu anlar olabilir. Ama inanın işin cılkı çıktı bence. 

Herhangi bir programa bakalım. Program başlıyor, moderatör sunumunu yapıyor, topu birine atıyor. Eeee… Moderatör kafasını önündeki bilgisayara sokuyor. Arada paslaşmalar oluyor, ofsaytta düşülüyor, top auta çıkıyor ama yok. Beyefendi halen kafasını kaldırmıyor. Kameralar olmasa, bu adam Play Station oynuyor, dersin. Yıllar önce Ümit Aktan, yurt dışındaki bir futbol maçını statta anlatması gerekirken evde anlatması olayına benziyor. Bu sunucular da aynen bu şekilde yapıyor. 

Moderatörün kafasını kaldırdığı anlar da oluyor. Twitteer’dan soru soruyorlar seyirciler. Ne kadar saçma-sapan soru varsa seçiyor bizim sunucu… Televizyonculuğu Twitter’dan öğrenmiş gibi yapan bu moderatörlere niye biri ses çıkarmaz? 

Genelde izlediğim bir program var. Tarihin Arka Odası programı… Murat Bardakçı’ nın işi, mail atanlara cevap vermek. Programın yarısı, Murat Bardakçı’ ya mail yoluyla laf atanlara cevap vermekle geçiyor. Ya da spor programlarının hepsi… Veya güncel programlar. Bazıları ise, sormaya cesaret edemediği soruları, “ Twitter’dan bir izleyicimiz çok enteresan bir soru sormuş. Halk merak ediyor…” tarzı korkakça ifadeler kullanabiliyor. 

Programa konuk olan: Onun adamlığını tartışırım. 

Moderatör: Efenim sizin de adam olmadığınızı söylüyorlar Twitter’dan… 

Programa konuk olan: Adam olmayan birini niye çağırdınız o zaman? 

Moderatör: Efenim ben söylemiyorum, bir seyircimiz söylüyor. 

Programa konuk olan: İyi o zaman, dur telefonuma bakayım. Sizin de moderatör olmadığınızı söylüyor bir izleyici. Bi kaç küfür de var ama ben söyleyemeyeceğim. İsterseniz reklama geçin de o zaman kafa atayım size… 

 

twitter.com/mahirtemur 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

:) moderatorler çok kızacak, geneli bu şekilde çünkü...

zöhre TAHİR 
 07.09.2011 20:30
Cevap :
Teşekkürler...  08.09.2011 10:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 110
Toplam yorum
: 57
Toplam mesaj
: 7
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 21.12.09
 
 

1979 Malatya doğumluyum... Evreni kendi gözlüğümden (0,50-0,75) görmeye çalışan bir yazarım... Dü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster