Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ekim '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
73
 

Modern dünya özgürlüğü

Selamlar,

Gönderdiğim yazının onaylanmasının ardıdan üzerimden az da olsa attığım korkum, aşırı yükleme yapılmış zihnime galip gelemedi ve bu satırlar ortaya çıktı sanırım. 

Memleket meselelerine düşkünlüğümüzün genetik mirasımızın bir getirisi olduğuna inanırdım hep. Ancak modern zaman insanı için memleket meselelerine duyarlı görünmek de moda haline gelmiş vaziyette. "Ayy canım" tarzı yapılan yorumlar eşliğinde duyarlılığımızın tavan yaptığını başkalarından duyuyor olmak modern zamanın övünülecek hallerinden biri haline geliverdi. Nasıl bu kadar geliştiği bilinmez bir bilmezlik her tarafımızı sarmış durumda. 

Bizim nesil 70'li yılları, görmedi. Özal'ı, Erbakan'ı hayal meyal hatırlar derecede. 28 Şubat dönemini oyun zannetti galiba. İşin aslı bizim neslin o yıllarda olan biteni anlayacak anlayışı da dinleyecek kimsesi de yoktu. Yaş itibariyle belirli kavramlara hakim olamayışımız neyse ne ama bizden öncekilerin de olan bitenden pek birşey anlamamış olmasıydı asıl şaşırtıcı olan. Asıl üzücü olan ise geçmişi görmemiş olan bizim neslin geçmişi okumamış olmasıydı.

Modern zaman neslinin okumakla işi yoktur. Aslında okumaya gerek yoktur. Kitaplara dokunmaya, kitapçı aramaya, kütüphanelere yaptırmaya falan hiç gerek yoktur hem de. Çünkü bizim nesil iletişim çağını doyasıya yaşaması gereken nesildir. Elindeki "akıllı" telefona aklını teslim edip gündemi haber saatlerinden takip etmeye yadsımazken "hayatın gerçekleri" veya "dünyanın en" diye başlayan konuları doyasıya araştırır bizim nesil. Kısacası etiket önemlidir. "Kitabın da kadının da cildine aldanmayacaksın" diyenin pek bir hükmü yoktur bizim zamanımızda. 

Zamane çocuklarının çocuklarına anlatacak birşeyleri olmaması ne kadar da üzücü bir durum gibi gözükse de zamane çocuklarının çocukları böyle bir tasalanma gayreti içinde olmayacaklar sanırım. "Napalım kardeşim gelişmeyelim mi?" derken dikkatten kaçırdığımız en bariz nokta da bu işte. Gelişmemizin nasıl veya ne yönde olacağını belirleyen ne? Yoksa kim mi demeliydim? Özgürlük kısıtlayıcıların özgürlük diye önümüze getirildiği bir dönemdeyiz. Ama farkındalık alınınca bunu da göremiyor modern insan.

Mesela 10 yıl önce "akıllı telefon" desen aklından şüphe edilirdi.

Mesela "dedemle sosyal medya ortamından selamlaşıp bayramlacağım" desen farklı bir bakışa maruz kalırdın.

Mesela "internet kullanımının yarıdan fazlası oyun indirmekten ibaret olacak" denilseydi anne-babalarımız evden bilgisayarları kaldırtırdı.

Mesela şarj makinesi taşıma zorunluluğumuz yoktu bu söylenilenler gerçekleşmeden önce. Bu mesela sarmalını herkes istediği ölçüde genişletebilir bugünlerde. Ancak bu misallerin ne kadarı biz modern bireylere sunularak hazırlandı? Hangi marka, firma, kuruluş bize sorarak reklam filmi yaptı?

Okumaktan kastım görmek aslında. Etrafınızı etrafınızdakileri şöyle bir okuyun bakalım ne olacak? Modern dünya ajanları sizi.

Selametle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 197
Kayıt tarihi
: 06.05.15
 
 

İnsanlar arasında insanlardan bir insan.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster