Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
11083
 

Modern insan ilkel insanı yedi

Modern insan ilkel insanı yedi
 

Bilimsel bir açıklamayı belirtmeden önce, habere konu olan Homo Sapiens-Neanderthal hakkında bir iki cümle:

Neanderthal ile ilgili ilk bilgiye 1856 yılında Kuzey Almanya’da Duesseldorf yakınlarında Neander adlı bir vadide yapılan bir kazıda ulaşıldı.

Evrim teorisine göre Neanderthal modern insanın atası olarak kabul ediliyor.

Günümüzden yaklaşık 300 bin yıl öncesinden başlayıp 30 bin yıl öncesine kadar yaşayan, insana çok benzeyen ve sonra yok olduğu belirlenen yaratığın, bilim adamlarınca modern insanın ortaya çıkışı ile ortadan kaybolması modern insanla yakından ilgili.

“Yaratık, insana o kadar benziyordu ki, daha bundan birkaç yıl öncesine kadar Neanderthal’a ait fosiller insanın sanılıyordu. Bu yaratık mağarada oturur, insan gibi ateş yakar, hayvan derilerini kaba saba terbiye edip giyerdi. Ve sağ elini kullanırdı.”(Türkiye Bilim Sitesi)

Bilimin en şaşırtıcı, en bilmeceli esrarı, Neanderthallerin ortadan nasıl kaybolarak yok oluşlarının sırrı çözüldü;

“Modern insan onları yedi,” diyor önde gelen bir fosil uzmanı.

Tartışılabilen bu fikir, Anthropological Sciense- Antropolojik Bilimler Dergisinde yayımlandı.Yapılan kazılarla bulunan fosillerin incelenmesinden anlaşıldığına göre, Neanderthal’ın çene kemiği modern insan tarafından boğazlanarak ayrıldığı, etinin yendiği ve dişlerinin de kolye olarak kullanıldığı Fernando Rozzi tarafından dile getirildi.

Daha önemlisi, sağlam yapılı , insana çok benzeyen Neanderthal , 300 bin yıl buzul çağlarında ve erken taş devri döneminde taş alet kullanarak en güç şartlar altında, modern insan Avrupa’ya gelinceye kadar yaşamayı başarmış, fakat modern insan tarafından geyik keser gibi boğazlanmış ve 30 bin yıl öncesinde yok olmuştur.

Bazı bilim adamlarına göre Neanderthal, iklim değişiklikleri ile birlikte şiddete dayanamayarak tükenmiştir.

Son yıllarda yapılan kazılar, öldürülen Neanderthallerin vücutlarında diğer av hayvanlarında görülen taş alet izlerine rastlanmıştır.

Rozzi’ye göre, insanlar Neanderthallere saldırdılar, onları öldürdüler ve yemek için mağaralara taşıdılar. Kafatas ve dişlerini de kupa olarak kullandılar.

“Yıllardır insanlar yamyamlıklarını sakladı. Ama artık kabul etme zamanının geldiğini düşünüyorum” diyor Fernando Rozzi.

Fernando Rozzi binlerce yıl öncesi modern insanından bahsediyor.Ya günümüz modern insanından binlerce yıl sonra kimler ve nasıl bahsedecek? Hüseyin Seyfi

Kaynak: The Guardian-The Observer

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Almanya'da Max Planck Enstitüsü'nde Svante Pääbo öncülüğünde yapılan çalışmalarda ilk kez Neandertal fosilinden genom ve dna elde edilmiş (2010) ve Afrika'nın güney bölgelerindeki yerli halkı dışında günümüz insanın genomunda %1 - 4 oranında iz bıraktığı tespit edilmiş. Bu durumda modern insanın Neandertaller ile yalnızca savaşmadığı çok yoğun olmasa bile seviştiği de anlaşılıyor... ayrıca ortak döl verebildiklerine göre Neandertallerin modern insan ile aynı tür ve artık "saf ırk olarak" mevcut olmadıklarına göre atalarımız arasındaki yerini almış buluyor (kaynak Max Planck Topluluğu sitesi: http://www.mpg.de/611790/pressemitteilung201004292)

Meteor 
 21.03.2012 9:43
 

Neanthertal modern insanla (homo sapiens) ortak bir atadan (homo erectus) gelir; akrabadır, fakat modern insanın öncüsü ya da atası değildir; ayrı bir koldur. Bir hipoteze göre (Erik Trinkaus) modern insan Neandertal ile bazı yerlerde birlikte yaşamış ve ortak döl verebilmiştir; ancak buna dair destekleyici genetik veri yoktur; hipotez çok az sayıda fosilin anatomik olarak hem Neandertal hem de modern insana benzemesine dayanır.

Meteor 
 13.01.2012 13:28
Cevap :
Teşekkürler...  13.01.2012 16:11
 

biraz NatGeo izleyin. Macaristandaki bir mağrada bulunan Neanderthal kemiklerinden DNA kodlarını çıkartabildiler ve bugünkü insan DNA ları ile karşılaştırdılar. Çıkan sonuca göre modern insan ile Neanderthal ırkları birbirleri ile karışmış olması. Kısaca bugün bende ve diğer insanlarda Neanderthal den kalma DNA lar izleri bulunmakta. Hepimizde az da olsa Neanderthallik var. youtube dan aratıp sseyredin toplam 5 bölüm Der Neandertaler Code 1/5 Der Neandertaler Code 2/5 Der Neandertaler Code 3/5 Der Neandertaler Code 4/5 Der Neandertaler Code 5/5

alkan keflio?lu 
 13.01.2012 11:32
 

Valla insanın insanı yemesi berdevam... Yemenin şekli değişti sadece...

Erdal Ceyhan 
 08.01.2012 17:45
Cevap :
Gıdıklayıcı yoruma içten teşekkür Erdal Bey.  09.01.2012 15:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 499
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1483
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster