Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '10

 
Kategori
Sosyoloji
Okunma Sayısı
674
 

Modern Türkiye'nin Medineleri ya da Medine'lerin Türkiyesi

Modern Türkiye'nin Medineleri ya da Medine'lerin Türkiyesi
 

Dünya, tüm kadınlar için güvenilir ve yaşanabilir bir yer olmadıkça, ne dünya kadınlar gününün anlamı var ne de medeniyetin! Kadınların ve çocukların kolayca feda edildiği bir ülkede konuyu bir merhamet ve şefkat meselesine indirgemekten başka bir şey değildir, dünya kadınlar gününü kutlamak!

Feda edilenlerden yalnızca biri Medine… Binlerce Medine var, Berivan var, Ceylan var…

Genç kız Medine Memi, erkeklerle konuşuyor diye diri diri, derme çatma evlerinin bahçesindeki bir kümesin altına gömüldü, üstüne de beton kapattılar ve bu olay 2010’ların modern Türkiyesi’nde meydana geldi! O’nu diri diri gömenler de iki ay boyunca günlük yaşamlarını hiçbir şey olmamış gibi sürdürdüler. Medine Memi toprak altında diri diri can verirken, onlar yediler, içtiler, uyudular. Soranlara da “kaçtı” dediler.

Medine Memi, ebeveynlerinden sürekli dayak yiyormuş, devletin polisine dahi gitmiş, şikayet etmiş…hiç kimse oralı olmamış! Sonuç; Medine Memi, bu ülkenin kadını koruduğu iddia edilen kanunlarına rağmen, bir leş parçası gibi diri diri toprağa gömüldü. Elalemin namusundan bize ne diyen bir otorite ve töre cinayetlerinin tüm sınırları zorlayan bir örneğidir bu.

Biz buyuz…kadınlarımızın, çocuklarımızın durumu da budur, bu kadar kolay feda edilebilirler, bu kadar hunharca her an öldürülebilir, şiddet görebilir, “cebinden yarım limon çıktı, sırtın terli, elinde taş izi var” diye yıllarca hapis cezasına çarptırılabilirler.

Halen kız çocuklarının anne sütü almasına değer görülmez, okula gönderilmez, erken yaşta ya da zorla evlendirilir, kaçırılır, tecavüz uğrar, hamile kadınlar kocaları tarafından dövülür, karanlıkta aç hapsedilir, genç kızlar ensest girdabında boğulur, ya da öldürüp parçaladıktan sonra şehir çöplüklerine atılırlar. Tüm bunlar, modern Türkiye’nin kadına şiddet gündeminin başlıklarından!

Türkiye’de her 3 kadından biri fiziksel şiddet görüyor. Duygusal şiddete maruz kalanların sayısı ise belirlenemiyor. Türkiye, kadına yönelik ayrımcılık ve şiddet açısından dünyada ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Üstelik Türkiye, kadın hakları konusunda bilimum sözleşmeleri en baş sırada imazalayan bir ülke. Ama ne var ki bizim kadına bakış zihniyetimiz bozuk, asıl değişmesi gereken de budur.

Türkiye’de zihniyet, “kadınların yaşamdaki esas işlevi çocuk doğurmak ve onlara bakmak, kocasının isteklerini yerine getirmek, aynı zamanda yaşlı ana babanın bakımından da sorumlu olmaktır” diyor. 21. yüzyıl Türkiyesi’nde kadına biçilen rol model, en yetkili ağızlardan bile böyle ifade edilmiyor mu? Kadının bireysel özgürlüğünü elinden alan, kadına sadece doğurganlık ve bakıcılık işlevi yükleyen, kadının yaşamını kocası ve aile büyükleri tarafından sorgusuz sualsiz ipotek altına alarak maruz kaldığı veya kalacağı baskıyı ve şiddeti pekiştiren, meşru kılan bu zihniyetin değişmesi gerekmiyor mu?

Bilinçaltına yerleşmiş olan “kadın her tür şiddeti hak eder” zihniyeti, daha pek çok Medine üretir.

Dünya Kadınlar Günü kutlamaları yapana kadar daha ne çok yol almamız lazım, değil mi?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu ikinci yorumum da, size gelirken yolu Erzurum'a falan düşüp,orada karların altında donup yazı beklemesin diye, bu anlamlı yazınıza, size bu bu kez ulaşacağına inandığım sakin bir yorum yazıyorum: Ve bir kez daha diyorum ki, ''Kadına mı gidiyordun, yüreğini unutma!...'' Ve iktidar kadınlara!... Dostça selamlarımla.

zeki etferat 
 13.03.2010 23:49
Cevap :
:) o kadar dolaşıyor mu yorum gerçekten...ilginç! anlamlı bir yorum olmuş...teşekkürler, iktidar olmasa da olur sadece insanca bir davranış görsün yeter, buna bile razıdır benim memleketimde kadın:)...sevgiler  14.03.2010 17:27
 

bu zihniyetler bitsin diye cırpınıyoruz, her gün birbirine eklenen olaylar zinciri büyütüyor ve o zincir kırılmaya dirençli hale geldi, nasıl ve ne şekilde olucaksa kırabilmek dileğimle.. Sevgilerimle..

Siel Vertu 
 10.03.2010 11:18
Cevap :
çözülmesi gerekenlerin bir dağ kadar olduğunu düşündükçe canım sıkılıyor, herkes gibi!...çok sevgiler, teşekkürler  11.03.2010 7:28
 

Beran hanım,o saydığınız kız çocuklarının isimlerinin yanına serabı da ekleyin. hani bir kaç ay önce , üniversite hayalini gerçekleştirebilmek için bir çoğumuzun evladı gibi gittiği dersahaneden bir akşam vakti çıkıp evine giden belediye otobüsüne binmiştide, içi insan dolu otobüse molotof kokteyli atılmıştı bütün vücudu yanmıştı ve bir ay şiddetli acılar çektikten sonra ölmüştü.onun ismini pek kimse anmadı ,kimse başına gelenleri haketmediğini yazmadı.kimse dayan serap dayan canım demedi. en azından geleceğin aydın bir kadını olamaya aday serabın ismini, kendisi gibi hayatlarının baharlarında yaşamları ellerinden alınmış hemcinslerinin yanına koyun..dünya kadınlar gününüz kutlu olsun...

Meltem Şahin 
 08.03.2010 0:15
Cevap :
Pek çok isim var, binlerce, dünyada milyonlarca...önemli olan tektek isimler değildir...Serabı da birlikte anımsamış olduk, teşekkürler, sevgiler  10.03.2010 5:35
 

Sevgili Beran, yazdığın blogun bir cümlesi hariç tamamının altına bende imzamı atarım. Ama satırlar arasındas öyle bir ifade kullanmışsın ki, bütün doğrularını almış götürmüş. 2010 ların modern Türkiye'si sözün blogunun içeriği ile tam bir çelişki içeriyor. Neredeyse anayasal çoğunluğa sahip iktidar partisi dini referans olarak kabul eden bir parti, başbakanın ve cumhurbaşkanının eşleri türbanlı, halkın % 98 i Müslüman ve de "at bizim, avrat bizim, silah bizim, şan bizim" şarkılarıyla coşuyor, kendinden geçiyor sende kalkmış modern Türkiye'den bahsediyorsun. Sen ya modernlik ne demek bilmiyorsun yada Türkiye'yi bir başka ülkeyle karıştırdın. Dünya kadınlar günüymüş, pehhh! Kadınları "kocam değil mi ister döver ister sever" diyen bir toplumun bence değil kutlayacak bir şeyleri, öbür dünyada yatacak yerleri bile olmaz. Selamlar ve sevgiler

Matilla 
 07.03.2010 19:18
Cevap :
Çelişkiyi yazı başlığında yeterince vurguladım..yazı da çelişki yok, içerikte de çelişkinin vurgulaması yeteri kadar var zaten. Bunun dışında kadınlar günü bence de günümüz dünyasının "çelişkileri" içinde hiçte kutlanacak bir olay değil!...teşekkürler, sevgiler  10.03.2010 5:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2173
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

bir ters, bir düz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster