Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ekim '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
92
 

Modern zamanın 'Kleopatra'ları

Modern zamanın 'Kleopatra'ları
 

Kleopatra M.Ö. 7.yy. yaşamış Mısır kraliçesidir. Aslında 7. Kleopatra'dır kendisi ama bu ismi bu kadar ünlü yapan kraliçedir ya da kendi ifadesiyle tanrıçadır. Güzelliği, cesareti ve entellektüel bilgisi o kadar üst düzeydir ki dönemin en büyük devleti olan Roma imparatorluğunun kralı Cesar'ın aklını çelmiş ve Mısır imparatorluğunun başına oturmuştur. Kendisinin tahtan uzaklaştırılması üzerine bir halının içine saklanarak Cesar karşına çıkmış ve Mısır'ı işgal ettirmiştir, daha sonra ise kendisine hediye edilmesini sağlamıştır. Cesar'ın meşhur ölümünden sonra da Marcus Antonius'u tavlayarak tahtını korumuştur. Dönemin en zeki ve akılcı insanlarına kendini bir tanrıça gibi sunarak iktidarını koruyabilmek gerçekten çok kıvrak bir zeka gerektirir. Hiç kimse sadece güzellikle bu işleri başaramaz. Dönemin insanlarını o kadar etkilemiştir ki kendisinden ölümünden (Marcus Antonius ile birlikte saltanatlarını kaybedince intihar ederek hayatlarına son vermişlerdir) sonra kendisine karşı savaşan bir imparatorluk olan Roma da heykelleri yapılmış ve ülkenin her tarafında bir efsaneye dönüşmüştür.

Peki kimdir modern zamanımızın Kleopatraları, tabi ki de ülkemizin kadınları. Ne kadar ataerkil bir toplum olduğumuzu söylesek bile aslında bütün erkelerin kendisine itiraf etmekten korktuğu bir gerçek var ülkemizde; bizi kadınlar yünetiyor. Bu su götürmez bir gerçektir. İsterseniz şöyle bir etrafımıza bakalım, ailemizde herhangi bir sorun olduğunda babalar genelde umutsuzluğa kapılır. Bazıları içer, bazıları kafa dağıtmak için olmadık işler yapar ama annelerimiz hep çözüm odaklı düşünür ve olay çözüme kavuşmadan nefes dahi almaktan zevk almazlar. İkinci bir örnek ise, bizim kadınlarımız genelde aşık olmazlar severler yani istedikleri şey aileden uzaklaşıp kendi iktidarını kurmaktır. Anneden böyle görmüşlerdir çünkü. Kimsenin bilmediği kendilerinin bile konuşmaya çekindiği dünyanın en güzemli ve güçlü örgütlerindendir aslında bizim kadınlarımız. Güce ulaşmak için her şey mubahtır onlar için, hiç bir kadından diğerini çok yücelten sözler duyamazsınız mesela, çünkü; kendi iktidarını sarsmak istemezler. Mutlaka şuna benzer bir cümle kurarlar " ya o da başarılı ama...". Yani hem ' o da' kelimesi var (benim başarılı olduğumu zaten biliyorsunuz manasında) hem de 'ama' kelimesi, övgüden yergi devşirmek sanatıdır bu ve en büyük ustaları etrafımızda dolaşıyorlar.

En çok merak ettiğim konu ise ülke iktidarını ne zaman ele geçirecekleri. Kim bilir belki de ellerinde de biz bilmiyoruzdur.

Mediacat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 381
Kayıt tarihi
: 02.04.15
 
 

Elektrik-elektronik mühendisliği mezunuyum. Şimdi Almanya'da yüksek lisans yapıyorum. Zamanla siz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster