Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ağustos '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
390
 

Modern zamanların en popüler bahanesi.

Modern zamanların en popüler bahanesi.
 

Keşke bir gün 24 saat yerine 34 saat olsaydı.
Yoksa 44 saat mi daha iyi olurdu?
Ne kadar arttırırsak arttıralım hiç fayda etmeyecek…hep daha fazlasını isteyeceğizdir. Doğamızda var, dünyayı verseler…ikinci dünyayı istemiyor muyuz zaten?

Modern zamanlarda hemen herkesin büyük bir meşguliyeti var. Herkes o kadar meşgul olmak ile meşgul ki…hemen herşeyde bu durum söylenir oldu. Günlük koşturmacalarımız içinde ve çoğunlukla da başkalarının işinde çalıştığımızdan, kendimiz için değil onlar için yaşamamızdan olacak çok meşguluz.

Bazen bir telefon açamayacak ya da elektronik posta ile haberleşemeyecek kadar meşguluz. Bana bu şekilde bir bahane söylendiğinde “haklısın ben süper meşgulsüzüm (!)…ne yaparsın…” diyeceğim geliyor. Bir takım şeyler var hakikaten zaman ayırmak gerekiyor…ve bu zor olabiliyor. Ama burada anlatmak istediğim şey, ufak tefek işler için bile bu “meşguliyet” bahanesini ortaya atmak.

Aslında meşguliyet bahanesinin altında…yine modern zamanların modern bir kibarlığı söz konusu. Direk olarak “senin için zamanım yok” demek yerine… “meşgulum…çok meşgulum” denilmesi derinde yatıyor…yoksa pek bir yüzeyde mi yatmakta acaba?

Bunun üzerine “Böyle davranmak daha mı iyi?” sorusu ise tartışılır.

Eskiden hani internetin olmadığı zamanlar diyelim…mektup yazmak postaneye gidip postalamak filan bile onca zaman ve iş isterken..bu bir şekilde yapılırdı. Yine modern zamanlar mı suçlu bu durumdan?
Modern zamanlar teknolojiyi getirdi getirmesine…işimizi de pek bir kolaylaştırdı. Ama tembelliklerimizi de sanki daha bir arttırmış gibi.

Bana kalırsa istenirse herşey mümkün…ve tabii ki bize kalmış.
Bahane üretmek te…meşguliyetlere rağmen çabalamak ta.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayatı ertelediğimiz için aslında hiç meşgul olmadığımız zamanlarda bile dünyanın en meşgul insanıyız. Baba maç iziler,oğlu soru sorar;Git yavrum meşgulum(maç mesguliyeti) Anneye gider soru sorar;Git yavrum tırnaklarıma oje sürmem lazım... Meşguliyetler,meşguliyetler ahh şu meşguliyetler...

Serçe! 
 21.08.2008 19:22
Cevap :
"Hayati ertelemek"...dogru soyluyorsunuz...mesguliyetlerimizin ardinda bir de bu var galiba. Katki ve yorumunuz icin ise cok tesekkurler. Sevgi ve selamlarimla.  21.08.2008 20:19
 

"İşi olmayanın, işi hiç bitmezmiş vesselam" :) sağlıcakla kal

Yücel! 
 21.08.2008 11:59
Cevap :
Sonra da hep mesgul ve mesgul olurmus...cok haklisin. Sevgi ve selamlarimla.  21.08.2008 14:31
 

zaman çok çabuk tükettiğimiz bir kavram. Eskiden candostumla mektuplaşırdık, sonra cep telefonları devreye girdi çokça konuşur mesajlaşır olduk, bize teknoloji iyi geldi ama iş hayatı koşuşturma meşgulüm sözcükleride hayatımızı sarmadı değil. Gerçekten insan isterse 24 saati programlayarak herşeye vakit ayırabilir. Yolda işe giderken candostumla telefonda mutlaka konuşurmum mesela, akşam maillerime bakarım, yorumlarımı kontrol ederim, iş çıkışı değer verdiğim arkadaşlarımla bir iki saatlik sohbetler ayarlarım, sinemaya alışverişe doktora bile bir arkadaşımla gitmeyi tercih ederim, bir taşla iki kuş hesabı en azından, olmadı durakta otobüs beklerken bir arkadaşımla günümüzü yorumlarız ve iki otobüsü bilerek kaçırırım. Güzel bir konu. Saygı ve sevgilerimle...

Demet 
 21.08.2008 1:19
Cevap :
Bazen hakikaten cok mesgul olunabiliniyor...Haftalarca, aylarca mesgul olabilmek ve en basit yapilacak seylere bile zaman ayiramamak cok sasirtici...Yorum ve katkiniz icin cok tesekkurler. Sevgi ve selamlarimla.  21.08.2008 14:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 237
Toplam yorum
: 729
Toplam mesaj
: 78
Ort. okunma sayısı
: 1295
Kayıt tarihi
: 06.08.07
 
 

Biyolojinin son yıllarda, özellikle son 10 yılda içeriğinin yoğun bir şekilde moleküler düzeye inmes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster