Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Nisan '17

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
104
 

Modernite Sözleşmesi

Modernite Sözleşmesi
 

Beşiktaş 2013 ben çektim


“Modern yaşam sözleşmesi insanlara akla hayale sığmayacak cazip imkânlar sunmakla birlikte, devasa tehlikeler de yaratıyor. Her şeye muktedir olma ihtimalimiz çok yakın; neredeyse parmaklarımızın ucunda; ancak tam altımızda hiçlikten meydana gelen dipsiz bir uçurum uzanıyor. Anlamdan yoksun bir evrende, güç peşinde, bitmek tükenmek bilmeyen bir koşu sanki modernite. ‘Modern kültürün’ insanı tarihte görülmediği kadar güçlü ve dur durak bilmeden araştırıyor, üretiyor, keşfediyor ve büyüyor; ancak aynı insan daha önce hiç görülmediği kadar büyük bir var-oluş endişesiyle bir türlü huzura kavuşamıyor” Yuval Noah Harari; Homo Deus
*
Modernite, (toplumsal var-oluşun dayattığı veya özendirdiği son model yaşam biçimi) insana doğumuyla birlikte dayatılan bir var-oluş sözleşmesidir. Hukuki bir yaptırımı olmasa da bu sözleşmeyi değme yiğit bozamaz.
 
Bu sözleşme yediklerimizi, işimizi, hayallerimizi şekillendirir; nerede yaşayacağımızı, hatta kimi seveceğimizi ve nasıl öleceğimizi bile ayarlar.
 
Modernite, karmaşık bir sözleşme olsa da üstünde düşünüp anlamaya değer; ne de olsa karşılığı bir ömrün niteliği olacaktır. Modernite koşullarını hiç düşünmeden kabullenen kişi ölünceye kadar ruhunu paranın gücüne rehin bırakır. Çünkü modernitenin yol yakıtı paradır.
 
Sözleşmenin sonuç bildirgesi tek cümledir. Yuval Noah Harari’nin dediği gibi, "İnsanlar güç karşılığında anlamı terk ederler.”
*
Bence uygarlığımızı yeniden yapılandırmalıyız. İlk olarak, zorunlu eğitim-öğrenimin en vazgeçilmez önceliğini bilgiye erişimi ve bilgiyle düşünmeyi öğretmek yapmalıyız. Eğitim öğretimdeki diğer yan amaçlar öğrenciyi sıkmadan insanın kendi özelinde ve toplumsal var-oluşunda daha mutlu ve iyi hissetmesini hedefleyen sade ve zorlamasız öğretilerle sağlanmalıdır. Öğrenci, öğrenme görevlisi değil de öğrenme meraklısı yapılmalıdır. Bunun yolu da öğrencinin yaşam coşkusunu ateşleyici bireysel ve toplumsal etkinlik alt yapısını okul içinde hizmete sunmaktır.
*
Muharrem Soyek

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Muharrem Soyek malum felsefe yanı ağır. Bizim merak ettiğimiz, Muharrem Soyek'in özgün bir felsefesi(ona ait, kendi yarattığı)var mı?

Kerim Korkut 
 13.04.2017 21:54
Cevap :
Akademik sayılacak sistematik bir felsefi yanım yoktur. Daha çok var olan felsefi görüşleri, bilimsel bilgiyi ve insan yaşantısı deneyimlerini (bireysel-toplumsal-dünyasal-evrensel) varoluş ile var etme bilgisine uyarlama yorumlarım vardır.  15.04.2017 11:55
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 382
Toplam yorum
: 2803
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1395
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster