Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Haziran '07

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
1809
 

Molla kendini kolla, sakın kaz olma

Molla kendini kolla, sakın kaz olma
 

Hoca bir gün mollalarıyla kıra çıkmıştı. Gezip dolaşırken yolda bir kaz gördüler. Etrafta kimsecikler yoktu. Mollalar hocaya, “Kısmetimiz ayağımıza geldi. Şunu tutup yiyelim” dediler. Hoca önce olmaz dedi ama besili kaz iştahını kabarttı. “Ne yapacaksanız yapın ama ben görmemiş, duymamış olayım” dedi.

Mollalar hemen eyleme geçtiler, kazı kesip tüylerini yoldular bir köşede, kazanda kaynatmaya başladılar. Hoca suç ortaklığı etmemek için oradan biraz uzaklaştı. Derken yanına bir adam geldi, kazının kaybolduğunu söyledi, görüp görmediğini sordu. Hoca kızdı köpürdü: “Ben gökteki meleklerle meşgulüm, yerdeki kazı görecek değilim ya. Gözünü dört açmazsan kümesteki kazını bile yolarlar da daha var mı derler. Beni meşgul etme, yıkıl karşımdan!” diye bağırdı.

Tam o sırada kazı kaynatan mollalardan biri geldi. Adamı görünce işkillendi, onu pirelendirmemek için elindeki kara kaplı kitabı açtı, sanki oradan bir şey soruyormuş gibi, tecvitli bir dille, “Hoca! kaz kabaruha, ne yapmak lazım gelir acaba?” diye sordu.

Hoca hiç bozuntuya vermedi, kara kaplı kitabın bir sayfasına elini koydu, “Min ellezi, bas kepçellezi!” diyerek mollaya yol gösterdi.

Kaz sahibi de böyle derin konularla meşgul olan kişileri daha fazla rahatsız etmeden hemen oradan uzaklaştı.

Yemeyenin malını yerler, sen sahip çıkmazsan daha neler ederler, daha var mı derler. Vicdanın sesini duymazlar da, midenin sesine hemen kulak verirler. Maksat kaz olmamak, yoksa kaz olanın hem sırtına binerler hem de etini yerler. İşi kitabına uydururlar, hayatını kaydırırlar. Molla, kendini kolla, sakın kaz olma!

Erhan Tığlı

*********

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok hoş,çok gerçekçi,ve bizim durmumuzu özetleyen bir durum.Maalesefki değerlerimizi yitiridkten sonra anladık kıymetini.Anlayabilenede sevgilerimi sunarım ya.Sizi aramızda görmek güzeldi

yekruseha 
 29.06.2007 16:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 775
Toplam yorum
: 468
Toplam mesaj
: 68
Ort. okunma sayısı
: 566
Kayıt tarihi
: 13.10.06
 
 

Emekli edebiyat öğretmeniyim. Yazı ve şiirlerim çeşitli gazete ve dergilerde çıkmaktadır. 20 kita..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster