Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Ekim '10

 
Kategori
TV Programları
Okunma Sayısı
2498
 

Montaj'lı öpüşler hiç inandırıcı değil!

Montaj'lı öpüşler hiç  inandırıcı değil!
 

''Çağ'ın güzeli''Resim internet'ten.


Lale Devri dizisi Show Tv'de yayımda. Diziyi izlediyseniz hatırlayacaksınız; Emina hanım ile Tolgahan Sayışman suyun içinde iken dudaktan öpüşüyorlar. Öpüşme sahnesini defalarca tekrarlayarak izledim. İki oyuncumuzun, önce, dudakları birleşiyor gibi görünüyor! Ve sonra, Emina hanım'ın dudakları Tolgahan bey'in yanaklarına doğru kayıyor. Bu sahnede üst üste koyulmuş iki ayrı fotoğraf var. Bu iki fotoğraf birleştiriliyor ve öpüşme meydana geliyor. Fakat ''öpüşme'' montajındaki zorluk nedeniyle, fotoğrafları üst üste koyarken hata oluşuyor. Bu hata öyle tırmalayıcı ki ''öpüş''lerin estetiği bozuluyor. Türk seyircisi; böylesine romantik bir sahnede montajlı öpüşleri haketmiyor bence!

Mustafa Sandal, eşi Emina hanım'a, sadece yatak sahnelerini yasakladı. Peki, bu durumda, Emina hanım'ın öpüşme sahneleri neden montaj'lanıyor?

Ve gelgelelim; Kanal D'de yayımlanan ''Küçük sırlar'' dizisine! Sinem Kobal ve Burak Özçivit öpüşürlerken. Sadece Sinem hanım'ın kıvırcık sarı saçlarını seyrediyoruz. İkinci bir öpüşme sahnesinde Burak bey'in dudakları Sinem hanımın dudaklarının kenarında! Bu sahnedeki montaj o kadar belli oluyor ki ''pes'' diyoruz! Peki, ne diye iki oyuncumuz öpüşemiyor?

Bu sorumuzun cevabını Burak bey veriyor!

_Benim için öpüşmek çok dert değil. Ama seyirci bunu bekliyor. Ve senaryoda da yazılıyor. Yasaklar yüzünden öpüşemiyoruz. Tabi ki yasaklar olmalı, olacak da. Ama bizim yaptığımız iş, çok farklı bir iş. Günlük yaşantımızda olan olayları ekrana oluyormuş gibi yansıtmamız gerek. Bunun için, bunu yapıyoruz. Senaristler yazıyorsa bu gerçekleşecek.

Galatasaray'ın kaptanı Arda Turan, sevgilisi Sinem Kobal'a ''öpüşme yasağı getiriyor! Burak bey, bu yasağa isyan ediyor.

Burak bey isyanında haksız mı sizce?

Kaldı ki, Türkan hanım bile, uzun yıllar koruduğu ''öpüşme ve sevişme'' yasağını kaldırdı! Güzel sanatçımız, ekranların ''Sultan''ı Türkan Şoray, bu konuda bakın neler söylüyor;

_Şimdiye kadar yüzlerce genç oyuncunun uyguladığı Şoray kanunlarından neden vazgeçtiğini şu sözlerle anlattı: “İnsanlar üzerinde ne kadar etkiliymişim ki ben vazgeçtiğim halde bu kanunlar hâlâ geçerli. Bu kanunlar geçmişte şartlar gereği benim için önemliydi. Ama her şey değişiyor. Seyirci değişti, seyircinin sinemaya ve oyunculuğa bakışı değişti. Sinemadaki karakterler daha gerçekçi, ayağı yere basan karakterlere dönüştü. Bu değişimleri yaşayan ben değişen şartlara uymak zorundaydım. Kendi koyduğum kuralları yine kendim yıkarak ‘Mine, Ada, Ölü Bir Deniz’ gibi filmler çektim. Bu filmlerdeki karakterler kendi haklarının, kendi cinselliğinin farkında ve ne yaptığının bilincinde olan karakterlerdi. Fakat hâlâ Şoray kanunları birçok kişinin dilinde. Bu kanunlardan bahsedilmesinden artık sıkıldım. Bu kanunları ben koydum ama şimdi ben kaldırıyorum.”

Türkan Sultan'ı ''öpüşme''ye bu modern yaklaşımı nedeniyle kutluyoruz.

Türkan Hanım'ın söylediği gibi, günümüzde karakterler daha gerçekçi, ayağı yere basan karakterler! Dileğimiz, günümüz oyuncularının da çağın gerektirdiği bu değişime ayak uydurmalarıdır. Türk seyircisi, gerçekçi ve ayağı yere basan diziler seyretmek istiyor. Dizi saatlerinde ekran başından ayrılmayan sadık Türk seyircisi, bunu, çoktan hakediyor bence!

Türkan hanım'ı çağa ayak uydurduğu ve çağın geretirdiği değişimlere açık olduğu için ''Çağı'n güzeli'' seçiyoruz. Ve kendisinin önlenemez yükselişine 1000 üzerinden, 10.000 puan veriyoruz:) Tebrikler Türkan hanım!

Ve son söz olarak, montaj'sız, gerçekçi ve estetik değeri olan ''öpüş''ler izlemek istediğimizi belirtiyoruz!

Çağ senin ayağına gelmez, sen o'nun ayağına gideceksin!

Sevgiyle kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sanırım inançsızlık sorunun var ki dizilerin öpüşme sahnelerinde bile kendine inanç arıyorsun. Bence inancı, yaşamın anlamaını ve değerini ne dizileirde ne sevişme sahnelerinde değil bilimde, dinde, ulusallıkta ara. Ne yani cinsel ilişki sahneleri de inandırıcı gelmese ne yapacaksın? Bence sen baştan beri yanlış, yoz yoldasın. Hoşçakal.

Necdet  
 10.10.2010 11:21
 

Sanat sanat içindir sözü doğru mu?... Sanat toplumu ileri görüren bir olgu ise ki öyledir, zorlama montajlama dürtüler sesvinin sahiciliğine gölge düşürür kitlellere verilen mesajda anlatım eksikliği gündeme gelir. Dizi veya sinema bir sanatsal faaliyetse ve bir mesaji varsa doğal olmalı bence... öpmenin bir güzelliği var her insanda farklı tezahür eder. ilgin olan o an zaten,o yüz ifadesi o algı zaten...yoksa öpmese de olur yani...))) sevgilerimle....

Metin TOPÇU 
 08.10.2010 14:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 369
Toplam yorum
: 494
Toplam mesaj
: 67
Ort. okunma sayısı
: 1950
Kayıt tarihi
: 11.08.08
 
 

1965 doğumluyum.. İstanbul'da oturuyorum.. Edebiyatla ilgiliyim.. Öykü ve denemelerim var.. Öykül..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster