Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Nisan '19

   
  Kategori
  Mizah
  Okunma Sayısı
  75
   

  Moootivasyon Ne Oğlum (!)

  Motivasyon kavramını duymayan kalmamıştır. Kondisyon kavramının kullanımı ise sadece sportmenlerin tekelinde olan bir kavramdır. Motivasyon kavramının anlamını hatta etimolojisini bilsem de işlevini bildiğimi söyleyemem. Motivasyon kavramını kullanmayan yok. Böyle olunca da haliyle insanın zihni karışıyor.

   

  Dersi Kaynatma Stratejileri…

  Öğrencileri sınava hazırlamada insanlar kendilerini yeterli görmüyorsa vicdanlarını rahatlatmak için başlıyorlar motivasyon yapmaya. Motivasyon sınava hazırlanmada kullanılan illüzyonist bir tekniktir. Reklâm söylemleri gibi “herkesin ihtiyacı var ve herkes yapabilir” şeklinde ifade ediliyor.
  Öğrencilerimin bu konuda ne düşündüklerini öğrenmek istedim. Sınıfa girdim. Öğrencilerime “arkadaşlar hazır mısınız“ dedim. Hepsi birden“ne zaman hazır olmadık ki hocam” dediler. Çoğunun hazırlanmaktan anladığı dersi kaynatmak için geliştirilen strateji çalışmalarıdır.

  Aramızda kalsın. Öğrencilerim haksızda değiller. Ben bile çoğu zaman anlattığım bilgileri neden anlatıyorum ki diye sormuyor değilim. Ders anlatmaya başlamadan da “arkadaşlar bildiklerimi değil duyduklarımı anlatacağım” diyerek vicdanen rahatlıyorum. Bu belki de benim branşımdan kaynaklanıyordur. Unutmadan ben felsefe öğretmeniyim. Bundan sonraki yazılarımı okurken bazen haaa… Bu felsefeciydi dersiniz ve rahatlarsınız.

  Sınıftakilere“motivasyona ihtiyacı olan var mı arkadaşlar”dedim. Sormaz olsaydım. Bir tek ağzı olan herkes iki kere şu cevabı:“Evet, hocam var”dediler. Öyle ki, arka sırada oturan öğrencim bile uyanmıştı. Uyuyan öğrencimin uyanması, durumun ciddi olduğunu gösteriyordu. Uyuyan o öğrencimi ben bile uyandırmazdım. Neden diyeceksiniz? Onun uykusu sıradan değildi. Onun uyumasının bile bir felsefesi vardı. Öğrencime göre uyuyabildiğiniz kadar hayatı anlayabilirdiniz. İşin içinde felsefe olunca bende saygısızlık edip uyandırmıyor kimsenin uyandırmasına da izin vermiyordum.

  Hocam Moootivasyon Ne?

  Uyanınca anlamamış olacak ki yarı uyur yarı uyanık sınıfın Heredot Cevdet tiplemesine sorudu:“Moootivasyon ne oğlum”dedi. Heredot Cevdet’e soru sormak değildi zor olan dinlemekti. Heredot Cevdet’in açıklaması çıkış ziline kadar sürmüş olacak ki en son gördüğümde arkadaşına “anladın mı Moootivasyonu”diyordu. Güldüm ve o da gülerek “hocam Moootivasyonu anlattım da”dedi.
  O hafta, öğrencilerime Sınav Kondisyonun önemini anlatamadım. Bir başka haftada öğrencilerin başarılarını artırmak için düzenlenen Moootivasyon etkinlikleri oldu. Sizin anlayacağınız öğrencilerim öyle Moootive olmuşlardı ki beni dinleyecek halde değillerdi.
  Her önüne gelen öğrencileri Moootive ediyor. Ne hayırsever toplumuz. Kendimiz için olmasa da başkaları için yapmayacağımız yoktur.

  Moootivasyon İçin Ücret Almayan Mahalle Esnafı

  Geçen gün mahallenin manavına uğradım. Selamlaştık hal hatır sorduk. Siyasetten, spordan ve daha birçok şeyden konuşmayı sevmediğimi bildiği için. Damardan girdi konuya. Bu mahalle esnafının en güzel yanı konuya damardan girmeleridir. Herkese ama herkese soracakları anlatacakları bir şeyleri vardır onların. Mahallemizin manavı dedi ki:“Hocam, öğrencilerin Moootivasyona ihtiyacı var bu günlerde ben de elimden geleni yapıyorum”dedi. Bende bana düşen cümleyi kurup tebessüm ettim…

  Manava bir diyeceğim yok tabii ki de. Ben bu işin uzmanıyım diyen birçok insanın yaptığı tek şey Moootivasyon. Bakın onu mahallenin manavı da yapıyor hem de beş kuruş almadan. Eee ne yapalım diyorsunuz? Yapmayın. Anladım ekmek parası. O zaman ne diyeyim helal olsun(!).
  Etkililere ve yetkililere sesleniyorum sizin işiniz Moootivasyon değil Kondisyon vermek. Sınav Kondisyonu, bu kavramı duymadınız ve anlamadınız sanırsam. Fırsatını bulunca sizden önce öğrencilerime anlatacağım nasıl Sınav Kondisyonu nasıl sağlanır.

  Sınav kondisyonu hakkında bilgisi olan varsa lütfen bana aşağıdaki mail adresi ile ulaşmasını isterim…
  Unutmadan, Moootivasyon için ücret almayan Mahalle esnafına da ayrıca teşekkür ederim…

  Huniden Bakan Adam
  Ercan Harmancı
  ercanharmanci@hotmail.com

  Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

   
  Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
  Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
  Toplam blog
  : 1
  Toplam yorum
  : 0
  Toplam mesaj
  : 0
  Ort. okunma sayısı
  : 75
  Kayıt tarihi
  : 26.11.07
   
   

  Öğrenmenin dünyanın tek evrensel eğlencesi olduğuna innaıyorum. Yıllardır bu eğlencenin tadını çı..

   
   
  Yazarı paylaş
  • Tümünü göster