Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Mayıs '09

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
1218
 

Moral desteğin/Psikososyal hizmetlerin yaşamsal önemi:

Moral desteğin/Psikososyal hizmetlerin yaşamsal önemi:
 

Tamamlayıcı tedavi olarak hastalıkların önlenmesinde

MORAL DESTEĞİN ÖNEMİ :

Bilimin bu günkü ulaştığı noktada bir çok önemli hastalığın gelişmesinin temelinde bağışıklık sisteminin çökmesinin yatmakta olduğu, bağışıklık sisteminin ise uzun süren moral bozuklukların , duygusal, sosyal, ailevi ve çevresel sorunların oluşturduğu atmosferin bir ürünü olduğu bulgularına ulaşılmıştır.

Bu bulguların ışığında 2009 yılı içerisinde ABD’ de çok önemsenen büyük bir kongrenin düzenleneceği ve sağlık hizmetlerinde tedavi ve konsültasyon ekiplerinin psikososyal desteğin tamamlayıcı tedavi olarak ve hastalıkların gelişmesinde moral desteğin değeri hakkında bilgilendirilme ve bilinçlendirilmeleri hedeflenmektedir. Hiç kuşkusuz bu konudaki şaşırtıcı araştırma ve uygulama sonuçları kongreye damgasını vuracaktır.

Artık bilim otoritelerince kesin olarak kabul edilen bir husus olarak “insan unsurunun yalnızca etten kemikten oluşan bir varlık olmadığı ve bu varlığın duygularının, davranışlarının, yaşam deneyimlerinin, sosyo-ekonomik ve eğitsel kültürel ve ailevi yapısının oluşturduğu atmosferin etkisinde sağlığın şekillendiği ve sağlığına yön verdiği ve bu faktörlerin yaşam kalitesini belirlediği, bağışıklık sistemini oldukça şaşırtıcı biçimde desteklediği ve bu unsurların güçlendirilmesi halinde bazı tedavilerde mucizevi sonuçlarla karşılaşıldığı kabul edilmektedir. Bu bir mucize dediğimiz iyileşme süreçleri bir çok olguda izlenebilmektedir. Gazete sayfalarında, internette, tv haber programlarında bu türden bir çok sağlığına kavuşmuş insan öyküleri ile karşılaşılmakta ve hayretle takip edilmekte olup her birinin ortak özelliği olarak sosyal destek sistemlerini oluşturan çevresel zenginliğin ve özgün ilginin varlığı saptanmaktadır.

Artık bu habersel değeri olan durumların yalnızca hayretle izlenmesinin ötesinde bu gerçeğin adının konulması gerekmektedir. Ülkemizde yapılması gerekenin bu saptamaların ve bilimsel bulguların ışığında yaşamsal etkileri bulunan psikososyal –moral desteğin yaşama geçirilmesi için psikososyal destek merkezlerinin sağlığın her aşamasında zaman kaybedilmeden devreye sokulmasıdır. Gerek tedavi süreçlerinde gerekse koruyucu, önleyici, destekleyici ve rehabilite edici olarak psikososyal hizmetlerin etkin bir biçimde başlatılması gerekmektedir.

Şanslı olguların sayısının artmasını, insan sağlığı ve yaşam kalitesinin yükselmesini bekliyorsak öncelikle yapılması gereken uygun hizmet modelleriyle bireylerin ve ailelerin uzmanlar eşliğinde, mesleki yöntem, teknik ve yaklaşımlarla planlı ve düzenli olarak desteklenerek psikososyal boyutta geniş bir tarama gerçekleştirilmesi ve bu taramanın sonucunda olguların destek sistemlerini güçlendirici sosyal hizmet müdahalelerinin sosyal güvenlik kurumlarınca ve sigorta şirketlerince de finanse edilmesi hedefe ulaşılmasında zorunlu görülmektedir.

Moral destek tedavilerinin öneminin kavranması bakımından son günlerde umut verici bir gelişme olarak değerlendirdiğim konu ise;medyanın bu konuya ilgisinin giderek artmasıdır. Özellikle Star Televizyonu ana haber bülteninde, Sayın Uğur DÜNDAR’ ın ilgili, duyarlı ve özenli yaklaşımı ile gündeme getirdiği ve Arena programında da detaylı olarak ele alacağı onkolojik ve psikiyatrik açıdan psikososyal desteğin önemi bir kez daha geniş halk kesimleriyle paylaşılmış olacaktır. Uğur DÜNDAR’ ın sağlık alanında gündemi belirleyecek bu konuya ilişkin çabası övülecek, ödüllendirilecek ve takdir edilecek bir çabadır. Haber programlarını ilgiyle takip ettiğim Uğur Bey’in gerek bilimsel bilgiye ve mesleki liyakat ‘a gerekse sosyal hizmet uzmanlarının işlevselliğine verdiği önem ve değer çok sayıda meslektaşım tarafından bilinmekte ve takdirle karşılanmaktadır. Moral destek sağlayıcı, psikososyal işlevleri ve uyumu geliştirici bir mesleği icra eden sosyal hizmet uzmanlarının konuya ilişkin alanlarda gündeme gelmesi doğal bir mesleksel beklentidir. Temennimiz uygulayıcılar olarak bu konuda gereksinim duyulacak mesleksel rolün üzerinde yeterli vurgunun yapılarak moral motivasyonun öneminin algılanması ve pek tabii insanımız için bu disiplin ve meslekten yararlanılmasıdır. Elbette sağlık hizmetinin, bir ekip çalışması hizmeti olduğu gerçeğinden hareketle bunları söylüyorum.

Konunun özgünlüğü, bilimsel ve mesleki felsefesi ve uygulamalı bir birikime sahip bir meslek olması nedeniyle, koruyucu, önleyici, destekleyici, geliştirici ve rehabilite edici nitelik ve amaçları içinde barındıran bir branş olarak sosyal hizmet/sosyal çalışma disiplininden yararlanılması akıllıca bir politika olacaktır. Diğer taraftan bu tariften yola çıkılarak sosyal hizmet/ sosyal çalışma bilim ve disiplinini alanda profesyonel anlamda uygulayıcıları olarak sosyal hizmet uzmanlarından yararlanılması isabetli olacaktır.

Bu anlamada öncelik taşıyan bir ihtiyaç olarak ülkemizde de kurulması öngörülen psikososyal onkoloji merkezleri bu tür hizmetlerin gelişiminde örnek oluşturabilecektir. Bunun yanında, hastanelerin bünyesinde aile destek merkezleri, gençlik ve çocuk gelişim merkezleri, evlilik ve aile danışma merkezleri, moral destek sağlayıcı birimler kurularak yaygınlaştırılmalıdır. Mevcut sağlık ve eğitim sistemi içerisinde üniteler, birimler açılmalı, psikososyal hizmet departmanları kurulmalı, özellikle diyaliz merkezleri ve ünitelerinden hizmet alan hastalar aileleri ve çevreleri ile birlikte çok yönlü desteklenmeli ve mutlaka buralarda diyaliz hastaları için sürekli sosyal hizmet uzmanlarından danışmanlık hizmeti alınmalı ve bu tür yerlerde sürekli danışmanlık hizmeti zorunlu hale getirilmelidir.

Sonuç olarak toplumsal gelişimin, sosyal sağlığın ve yaşam kalitesinin önündeki engellerin giderilmesi, özellikle sosyal sorunların çözülmesi ve bireyin ve ailenin sosyal destek sistemlerin güçlendirilmesi ile sağlığın desteklenmesi, tedavinin tamamlanması ve moral desteğin bilimsel mesleki yöntem ve yaklaşımlarla ele alınması için üstte belirtilen önerilerin yaşama geçirilmesi sağlık hizmetlerinde yeni bir anlayışı beraberinde getirecek ve herkes açısından yararlı sonuçlar doğuracaktır.

15.05.2009 Antalya

ALİ SONGÜL

Aile ve Evlilik Danışmanı

Sosyal Hizmet Uzmanı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 59
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2221
Kayıt tarihi
: 31.10.07
 
 

1997 Hacettepe Üniversitesi mezunu sosyal hizmet uzmanıyım. Pozitif Psikoterapi, Aile ve Evlilik ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster