Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ocak '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Morlinizi Kendiniz Ayarlayın

Morlinizi Kendiniz Ayarlayın
 

Kendinizi Motive Edebilirsiniz


Size bir şey hatırlatıyor mu bu cümle? Yoksa siz de mi böylesiniz? Birdenbire motive olup neşeleniyor, havaya giriyorsunuz ve birdenbire moraliniz mi bozuluyor?

Neden acaba? O birdenbire dediğiniz andan hemen önce ne olmuş olabilir? Bir şeyler oluyor ki kendinizi kötü hissediyorsunuz, motivasyonunuz düşüyor ya da çıkıyor.

Modunuzun değişmesini sağlayan şey nedir?

- Birisinin bir sözü, yorumu,

- Bir olay, durum,

- Bir iç ses, içinizdeki sabotajcı mı?

Bu sorularla motivasyonunuzun ibresiyle kimin/neyin oynadığını fark etmenizi istiyorum... Dış dünyanızda gelişen olaylar ya da kişilerin söyledikleri sizi etkiliyorsa dışınızdaki dünyayı çok fazla önemsiyor ve sizi kontrol etmesine izin veriyorsunuzdur. Kendinizi iyi hissederken bir kişinin size söylediği bir şeyin duygularınızı yerle bir etmesi, moralinizi bozup günün geri kalan kısmını kontrol etmesi ne kadar anlamlı? Ya da amacınıza, gerçekleştirmek istediğiniz hedefe doğru giderken ters bir olay oluyor ve motivasyon yine düşüyor; birdenbire vazgeçme kapısının önünde buluyorsunuz kendinizi... Sonra birdenbire biri geliyor sırtınızı sıvazlıyor, kulağınıza iki güzel söz fısıldıyor ve siz neşe içinde yerinizden kalkıp yine harekete geçiyorsunuz... Bu sıkıcı bir durum değil mi? Sürekli olaylar ve kişiler, motivasyon ayarınızla oynuyor.

Böyle bir durumda fark edilmesi gereken güzel haber şu: Motivasyonum, moralim dış etkenlerle pıt diye çıkıp, tık diye düşebiliyorsa ben bunu kendi kendime de yapabilirim. Yani kendi ayarımı kendim yapabilirim. Bunu nasıl yapacağıma gelince, kendimle olumlu iç diyaloglar kurmayı öğrenebilir, alışkanlık haline getirebilirim.

Kişi kendi duygularının, zihninin, bedeninin merkezidir. Eğer kişi, kendi kendini kontrol etmeyi bilemezse birileri onu kumanda etmeye devam edecektir. En iyi motivasyon, içinizdeki motivasyon sistemini harekete geçirmektir. Kendi kendinizi motive edebilmektir.

Şimdi bugün:

- Ne olunca moraliniz bozuluyor, motivasyonunuz düşüyor?

- Kim ne yapınca, ne söyleyince moraliniz bozuluyor, motivasyonunuz düşüyor?

Bu sorulara cevaplar bulun... Belki not alarak birkaç günlük gözlem yapmanız iyi olur. Sonra da yazdıklarınızı tek tek inceleyin. Bunlar gerçekten motivasyon ayarınızı bozacak kadar kuvvetli şeyler mi? Vazgeçmeniz için, gülümsememeniz için, düşmeniz için gerçekten geçerli sebepler mi? Yoksa isterseniz üstünden atlayıp, mutlu bir şekilde gününüze devam edebileceğiniz şeyler mi?

Bugün ilk moralinizi bozan duruma/kişiye şöyle söyleyin: “Sen benim moralimi bozup motivasyonumu düşüremezsin, ben buna izin vermem. Şimdi senin üstünden hooooooooop diye atlayıp tekrar kendi çizgimde devam ediyorum. Ve kendimi iyi hissediyorum, kendimi iyi hissediyorum, kendimi iyi hissediyorum, kendimi iyi hissediyorum, teşekkür ederim, şükrederim… :)”

Ve gülümse, gülümse, gülümse ve bir daha gülümse...

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin...

Arzu Bıyıklıoğlu

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu 

www.farketuyguladegis.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 510
Toplam yorum
: 94
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 467
Kayıt tarihi
: 24.08.10
 
 

1971 doğumlu Arzu Bıyıklıoğlu uluslararası sertifikalı Yaşam Koçu, NLP Uzmanı, NLP Eğitmeni ve Re..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster