Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Eylül '07

 
Kategori
Mortgage
Okunma Sayısı
974
 

Mortgage krizi mi, lkidite krizi mi?

Mortgage krizi mi, lkidite krizi mi?
 

İlk başta Avustralya'da başlayan, daha sonra da ABD'de patlak veren mortgage krizi sonrasında, piyasalarda ortaya çıkan para sıkışıklığını çözmek için Avrupa Merkez Bankası 130.6 milyar dolar, ABD Merkez Bankası 38 milyar dolar, Japonya Merkez Bankası 8.5 milyar dolar, Avustralya Merkez Bankası 4.2 milyar dolar sürerek piyasaları bir nebze olsun rahatlattılar.

Krize sebep olan yüksek riskli konut kredileridir. ABD'de 2006 yılından bugüne konut sektöründe yaşanan durgunluktan kurtulmak için yüksek risk taşıyan krediler verildi. Unutmayalımki bu dönemde ABD'de faizler düşük seyrediyordu. Ancak sonradan faizlerin yükselmesiyle birlikte, zaten zorlayarak kredi kullandırılan kişiler ödeme zorluğu çektiler. Zorlayarak diyorum, çünkü kredi skoru yeterli olmayan yani gelir durumu uygun olmayan kişilere, özel mortgage ürünleri sunarak adeta kumar oynanmıştır. Burada sorumluluğu borçluda değil, borcu verende aramak gerekmektedir. Durgunlaşan konut sektörünü canlandırmak, daha fazla kredi verebilmek adına o gün uygulananlar bugün piyasaları olumsuz yönde etkilemektedir.

Türkiye'de durum nedir? Bizde henüz yeni başlayan mortgage sistemi nasıl bir sıkıntı doğurur?

Öncelikle ülkemizde, kredi borçlarının ödenememesine bağlı bir kriz söz konusu olmayacaktır. Sebep; şu anki uygulamada kredi skoru yüksek kesime konut kredisi verilmesi ve genelde sabit faizli ürünlerin tercih edilmesidir.Kısacası yüksek riskli konut kredisi kullandırılmayacaktır.

Faizlerin önümüzdeki dönemlerde daha da düşeceği yönünde bir beklenti oluşmuştur. Ayrıca bankaların dışında, finansman şirketleri ve finansal kiralama şirketlerininde konut kredisi verebilecek olması ve menkulleştirmelerle beraber yeni kaynak yaratılması, bir rekabet ortamı oluşturacaktır. Burada önemli olan husus, iç ve dış piyasalarda bir krizin çıkmamasıdır. İşte bu noktada birşeyi ifade etmekte fayda var. Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı GSMH rakkamları, büyümenin yavaşladığını işaret etmekte. Ayrıca dünya piyasalarını tedirgin eden, 11-20 Eylül arasında vadesi dolan toplam 113 milyar dolar değerindeki borç senetlerinin para piyasalarında ciddi bir likidite sorunu yaratıp yaratmayacağıdır. Mortgage krizi'nin mi yoksa likidite krizinin mi sonuçlarını yaşayacağız, bunu önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Yapılacak yatırımlar için en azından önümüzdeki haftanın gözlenmesinde fayda var diye düşünüyorum.
Blog resmi; http://www.kadikoytimes.com/images/news/1275.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

türkiyede ciddi şekilde uygulanırsa başarılı olacağına inanıyorum

selma kankus 
 17.09.2007 12:05
Cevap :
Görüşünüze katılıyorum. Bu sistemin tutmasında denetim ve doğru uygulanması çok önemli. Bugün, ABD'de yaşanan sorunda zaten konut edindirmekten çok, riskli fon yaratıp riskten kazanç elde edecek kesimi bugünkü sorunu göre göre tatmin etmek.  17.09.2007 16:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1597
Kayıt tarihi
: 09.09.07
 
 

1972'de İstanbul'da doğdum. Hacettepe Üniversitesi İşletme mezunuyum. 10 yıldır Satış-Pazarlama sekt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster