Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '07

 
Kategori
Mortgage
Okunma Sayısı
2090
 

Mortgage kullanmadan önce...

Mortgage kullanmadan önce...
 

Ev sahibi olmak istiyorsunuz. Artık kira ödemek istemiyorsunuz. En azından kira ödeyene kadar biraz daha katıp evimin taksidini ödeyeyim diye düşünüyorsunuz. Ya da yatırım amacıyla ikinci bir eve sahip olmak istiyorsunuz. Ancak bu uzun ve belirsizliklerle dolu yola girmeden önce bazı sorulara cevap vermelisiniz.

Ödeyeceğiniz taksit tutarı, aylık gelirinizin ne kadarı? Bankalar kredi verirken 1/3 oranını dikkate alırlar.
Geliriniz'in bu orana uyduğunu farzedelim. İşiniz ne kadar istikrarlı? Bu işte kalıcımısınız veya ayrılmak durumunda kalsanız en azından aynı şartlarda başka bir iş bulabilir misiniz?

Çocuklarınız var mı? Bugün ya da ileride okul masrafları olacak. Hem de her ay düşmeyen bir meblağ. Sanki kira öder gibi...

Otomobiliniz var mı? Yaşıda ilerlemiş artık masrraf çıkartıyor. Yeni bir otomobile ihtiyacınız olacak. Bu yıl olmasada, önümüzdeki bir kaç yılda da idare etseniz üçüncü yılın sonunda kaçış yok. Veyahut otomobiliniz yok. Yirmi yıl otomobilsiz mi kalacaksınız. Artık bir otomobilinizin olma zamanı geldi desenize. Peşin parayla alabiliyormusunuz. Harika... Zaten mortgage kredisi öderken, peşin parayla otomobil alabiliyorsanız bu yazıyı pek önemsemeyin derim.

İçiniz sıkıldı gibi hissediyorum. Sıkılmasın. Hayat bu kadar acımasız değil. Diğer yazılarımı okuyanlar bilir. Secret kitabını okumuş, çekim yasasını hayatında uygulamış biri olarak böyle olumsuzluklarla dolu bir yazı yazmak bana göre değil aslında.Ancak ben burada mortgage kredisi almamanız yönünde uyarıda bulunmuyorum. Aksine ev almanın en kolay yolunun mortgage ile olduğunu biliyorum (bugünkü faiz oranları ile değil tabi). Benim buradaki amacım sizlerin hesabınızı iyi yapmanız ve fazla riske girmeden böyle bir işe kalkışmanızdır.

Beni böyle bir yazı yazmaya iten sebep son günlerde bana ulaşan "kredimi ödeyemiyorum en az zararla nasıl çözerim bu sorunu" sorusuyla çok sık muhatab olmamdır. Yaptığım küçük araştırmada kredisini ödemekte zorlanan kişilerin yukarıda anlatmaya çalıştığım duruma düşmüş olduklarıdır. Hepimiz biliyoruz, şartları uyanlardan çok şartlarını zorlayanların ağırlıkta mortgage kredisi kullanacağını...

Unutmayın mortgage'da geleceğinizi bugünden satın alıyorsunuz ve ona bir değer biçiyorsunuz.Kendinize güvenin. Şöyle bir geçmişe gidin. Mesela son 10 yılda neler başardığınızı, nelerin üstesinden geldiğinize bir bakın. Eğer kendinize hayat mücadelesinde tam not veriyorsanız yolunuza devam edin.

Önümüzdeki günlerde sizlere mortgage kredisi alırken hangi yolu izlemeniz gerektiği ve mortgage ürünleri hakkında bilgi aktaracağım.

Resim:http://www.showtvnet.com/haber/img/haber/dolar_batak.jpg

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1598
Kayıt tarihi
: 09.09.07
 
 

1972'de İstanbul'da doğdum. Hacettepe Üniversitesi İşletme mezunuyum. 10 yıldır Satış-Pazarlama sekt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster