Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '07

 
Kategori
Mortgage
Okunma Sayısı
1312
 

Mortgage mı, tutulu satış mı, uzun dönemli konut edinme sistemi mi?

Mortgage mı, tutulu satış mı, uzun dönemli konut edinme sistemi mi?
 

Mortgage sözü, mort (L. mortuus); ölü, ölme, ölüm ve gage; tutu, rehin, teminat, kefalet; rehin bırakma, güvence verme, kefil olma; bahse girme; tehlikeye atma; meydan okuma sözlerinden oluşan bir birleşik kelime olup "1. Tutu, rehin, ipotek, 2. Tutu belgesi, ipotek senedi, 3. Rehin bırakma, ipotek etme, 4. Zorunlulukta bırakma, 5. Tehlikeye atma." anlamlarını içermektedir. Türk Dil Kurumu’nun sitesine girip ‘Güncel Türkçe Sözlük’te Söz’ kutucuğuna mortgage yazdığınızda; ‘bakınız tutulu satış’ ibaresi geliyor. Tutulu Satış: Bir taşınmazın ipotek edilmek suretiyle uzun vadeli krediyle satın alınması.

TDK, mortgage sistemi için ‘tutulu satış’ karşılığını önermiş ve bu karşılık aynı günlerde yapılan bir basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştu.

Tamam, buraya kadar her şey normal gibi, zaten şu anda beni ilgilendiren bu yasanın yürürlüğe girmesinden çok –tabi ki yürürlüğe girsin-, isminin nasıl söyleneceği? O kadar çok yabancı sözcük kullanıyoruz ki, bunlara birinin daha ekleniyor olmasından çok rahatsızım.

İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Özok da bir öneri de bulunmuş: ‘uzun dönemli konut edinme sistemi' daha hoş değil mi morgıç’tan! Ne olduğunu bile bilinmeden(!), alaylı bir üslupla söylenip, dalga geçiliyor her yerde. Güzel Türkçe sözcüklerimiz varken, neden morgıç?

Dilimiz. com’un site sorumlusu Tahsin Melan’ın bu ve buna benzer konularda yaptığı çalışmalar saymakla bitmez. Mortgage Yasası’na önerilen adların içerdiği iletiden, 14 Şubat 2007’de Sayın Abdullah Gül’ün verdiği yanıt;

> Gönderdiğiniz e-posta için teşekkür ederim. Mümkün olan en kısa zamanda size yanıt vermeye çalışacağım.
>
> Abdullah GÜL

Tabelalar, ambalajlar, görseller… Kısacası ben, gözümün ve kulağımın iliştiği her köşede yabancı sözcüklerle çarpışmak istemiyorum! Buna bir dur denilmeli artık. Sözcük, dağarcığımıza yerleştikten sonra kimsenin yapacak bir şeyi kalmıyor, önemli olan başından önlem alabilmek.

Sizin ve çevrenizdeki insanların daha bilinçli olması adına -aynı fikirdeysek eğer- bir parça olsun bunlardan konuşmamız, tartışmamız ve buna bağlı olarak gerekli tepkileri vermemiz gerekmiyor mu?

Saygılarımla…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bazı yabancı kelimeleri kulağımıza hoş geldiği, ya da söylenmesi kolay olduğu için hemen benimseyiveriyoruz. Mortgage hem söylenmesi zor, hem fonetiği güzel değil, hem de anlamı bir garip. En kısa zamanda yerine bize uygun Türkçe bir kelime bulunmasını arzu ediyorum. Bence TDK bu tür dilimize yeni giren kelimelere halkın da katkıda bulunmasını sağlayan bir yöntem belirlemelidir. Çünkü umulmadık insanlar çok basit ve güzel bir karşılık bulabilmektedirler. Blog yazarı arkadaşlarımız da bu konuda fikir üretebilirler diye düşünüyorum.

Ahmet YILMAZ 
 22.02.2007 10:15
Cevap :
Çok güzel olur bence de, bu isteğimizi TDK'ya ileti ile bildirebiliriz. Herkes bu kadar duyarlı olsa zaten buna gerek kalmayacak diye düşünüyorum. Güzel düşünceleriniz ve fikirleriniz için teşekkürler. Saygılarımla...  22.02.2007 10:43
 

Anadiliniz konusundaki duyarlılığınız, sizi "ötekiler"den ayırıyor. Kutluyorum sizi. Anadiline karşı anlaşılamaz bir duyarsızlık içinde olan "ötekiler"in de bir gün anadillerine saygılı olmak gerektiği bilincine ulaşmaları dileğiyle... Sevgiler, saygılar... Mehmet Ali BAŞKURT

Mehmet Ali Başkurt 
 19.02.2007 19:52
Cevap :
Teşekkür ederim Mehmet Bey. Saygılar...  20.02.2007 0:15
 

Memurun , orta gelirlinin, emeklinin eline geçen para herkezce malum... Yasayı çıkarırlarsa kimler yararlanacak Mortgage sisteminin kredilerinden... AKP hükümeti seçimlerin yaklaşmasıyla, dört senedir çıkmayan, çıkması ve şartların ülkemizde uygulanamayacağını bilenler laf olsun seçimlere malzeme olsun diye yeniden gündeme getirdiler. İpotekli satışta iki taksidini ödemede gör... Sen tutarsın evini, onlar elinden alır ve satar... Yani Türkçesiyle TUT SAT sevgi ve saygılar

Latif 
 18.02.2007 15:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 67
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1987
Kayıt tarihi
: 07.02.07
 
 

İstanbul'da yaşıyorum. Mimari Restorasyon mezunuyum. Uzun zamandır doğal, tarihsel ve kültürel ko..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster