Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Temmuz '11

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1908
 

Moskof Cariye Hürrem / Demet Altınyeleklioğlu

Moskof Cariye Hürrem / Demet Altınyeleklioğlu
 

Moskof Cariye – Hürrem – / Demet Altınyeleklioğlu


Moskof Cariye – Hürrem – adlı kitabıyla tanıştığım yazar Demet Altınyeleklioğlu’ndan muhteşem bir kitap.

813 sayfa olan romanı nerdeyse on günde okudum, etkileyici, sürükleyici, nefes kesici.

Okumak isteyenlere çok önemli bir uyarı, “Bu kitap çok kalın okuyamam” demesinler, su gibi akıp gidiyor. Nasıl bittiğini fark etmiyorsunuz.

Yazarın da belirttiği gibi, bilinen ana iskeletin dışındaki diğer tüm konular kurgu.

Kısaca konusu ;

Rutenya’lı Alexandra Anastasia Lisowska henüz küçük bir çocukken Tatar’lar tarafından köyü yağmalanır, tüm ailesi gözlerinin önünde öldürülür ve kendisi de kaçırılır.

Onu kaçıran Tatar’lardan biri (Taçam Noyan) kıza karşı sevgi ve şefkat besleyerek, onu diğer kötü Tatar’lardan koruyarak himayesi altına alır. Dağlarda büyük zorluklarla yaşamaya çalışırlar. Ancak bir gün Taçam Noyan evladı gibi gördüğü bu küçük kıza bir zarar gelmemesi için onu, Kırım Sarayı’na verir.

İki - üç sene sonra çok güzel bir genç kız olan Alexandra’yı, Kırım Han’ı, çok uzaktan akrabalık ilişkileri olan Sultan Süleyman’a hediye olarak yollar.

İstanbul’a gelirken, gemide kendine söz verir Alexandra “Geliyorum Osmanoğlu! Bekle beni Süleyman. Tacına tahtına ortak olmaya geliyorum… “

Alexandra yaşadığı hayattan ve acılardan, kendisine yapılan tüm kötülüklerden intikamını alacak, çok kudretli, dünyayı yöneten bir kadın olacaktır !

Ancak Alexandra’nın hesaba katmadığı bir şey vardır. Sultanlığa giden yol tahmin ettiği kadar kolay değildir. Hareme geldiğinde çok kötü ve ızdırap dolu günler yaşar.

Kurtulduğunu zannederken daha ölümcül tehlikelere maruz kalır. Bir tuzaktan başkasına düşer. Harem ağası Sümbül Ağa tarafından feci şekilde dövülür. Diğer kadınlar tarafından aşağılanır, hor görülür, hakaretlere uğrar.

Onun için tek kurtuluş yolu vardır: Ülkeler fetheden genç ve yakışıklı Süleyman’ın gönlünü fethetmek.

O da öyle yapar.

Korkunç ihtirasların, entrikaların, adım başı ihanetlerin kol gezdiği bir sarayda yaşamak ve istediğini elde etmek hiç kolay değildir.

Önüne çıkan tüm engelleri ince ince tüm detayları ile düşünüp bir dantel gibi işler. Nihayet önündeki tüm engelleri aşarak Sultan Süleyman’ın nikâhlı eşi olur. Ancak en büyük planı geridedir. Kendi oğlunu padişah yapmak !

Ne yazık ki şehzadenin tahta çıkışını göremeyerek henüz 58 yaşında iken yakalandığı bir hastalık neticesinde ölür.

Tüm okuduğum tarihi romanlar gibi beni fazlasıyla etkileyen bir roman.

Kesinlikle okunmasını tavsiye ederim, tek kelimeyle müthiş !

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok severek ve beğenerek okumuştum bu kitabı hiç sıkılmadan. Sonrasında MİHRİMAHı okudum ama belki de belli yerleri tekrar ettiği içindir aynı hazzı alamamıştım. Kaleminize sağlık yeniden anımsamış oldum

Pınar Yeşiltay SEVİM 
 15.02.2012 17:17
Cevap :
Mihrimah'ta da tekrarlar var ama Nurbanu'yu hiç okumayın. Annem okudu, pişman oldu. Hürrem ve Mihrimah aynen tekrar ediliyormuş. Son 100 sayfada Nurbanu anlatılmış. Aslında Demet Altınyeleklioğlu bence çok iyi bir yazar. Müthiş kurguları var, ama Hürrem'den sonraki serilerde tekrara kaçması okuyucuyu sıkıyor, buna dikkat etmesi gerekir. Teşekkür ederim yorumunuz için, selamlar, sevgiler.  15.02.2012 17:22
 

mrblar, tavsiye eyyiğiniz kitabı bende okudum, muhteşem yüzyıl dizsinin başladığı zamanlarda çok eleştirilmişti , bende merak edip almıştım, bende ilk başta kitabın kalınlığından ürkmüştüm çok vaktimi alacak diye düşünmüştüm ama 4 gecede bitirdim, kitabın kurgusu söylediğiniz gibi mükemmel, yalnız okuyacak olanlara tavsiyem. kitaptaki kurguları gerçekte yaşanmış varsaymasınlar kişiler gerçek ama olaylar kurgu. sevgiler..

onur emre sezgin 
 06.07.2011 18:15
Cevap :
Merhaba Selami Bey... Evet çok haklısınız ben de bunu başta özellikle belirtmiştim. Ana iskelet doğru, ama diğer tüm konular -dizide olduğu gibi- kurgu. Kolay okunan, kurgusu güzel ve akıcı bir kitaptı, ben de çok beğendim. Yorumunuz için teşekkür ederim, saygılar, selamlar.  07.07.2011 8:39
 

Bir kısmını okudum bir kısmını da listeme aldım.Sayenizde.

srhnsrt 
 05.07.2011 15:26
Cevap :
Rica ederim, yararlanmanıza sevindim. Selamlar, saygılar.  05.07.2011 17:23
 

Hoş bir kitap tı.Ama daha önemli tarihi kitaplar tavsiye etmenizi bekliyoruz.

srhnsrt 
 04.07.2011 15:22
Cevap :
Daha önemli derken neyi kast ettiğinizi anlamadım ama... Okuduğum tarihi kitaplardan Ann Chamberlin'in Safiye Sultan Serilerini, (I-II-III), Zülfü Livaneli'nin, "Engereğin Gözündeki Kamaşma"yı, Amin Maulof'tan "Afrikalı Leo", "Semerkant", "Tanios Kayası"nı, Nermin Bezmen'den "Kurt Seyt Shura", "Kurt Seyt Murka"yı, "Mengene Göçmenleri"ni, Turgut Özakman'dan "Şu Çılgın Türkler", "Cumhuriyet"... Sanırım önemli eserler. Saygılarımla.  04.07.2011 17:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 563
Toplam yorum
: 1939
Toplam mesaj
: 119
Ort. okunma sayısı
: 8523
Kayıt tarihi
: 30.03.10
 
 

Kişisel gelişim uzmanıyım. Yaşam Koçu, İlişki Koçu, NLP Uzmanı ve Eğitmeni, Kuantum Yaşam Koç..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster