Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '13

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
146
 

Mostar - Bosna & Hersek

Mostar - Bosna & Hersek
 

Mostar Köprüsü


Mostar şehrini gördüğünüzde bozulmamış eski bir Osmanlı Şehrini görmüş gibi oluyorsunuz. Daracık sokaklarında gezerken tarihte yolculuk yapıyor gibi hissediyorsunuz. Savaşta büyük hasar gören bu şehir, aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş. Fakat şehri gezerken bazı yerlerde ansızın karşınıza savaşı hatırlatan bir duvar  yada bir bina çıkabiliyor. Buralara "DON'T FORGET" yazılmış, acı hatıralar, kayıplar hiç unutulmasın ve kötü savaş günleri bir daha da hiç yaşanmasın diye.

Mostar çok eski bir yerleşim yeri , Osmanlılar burayı alınca şehir kimliğini kazanıyor. Evliya Çelebi'nin yazdığına göre o zamanlarda burada 3040 ev, 350 dükkan ve 45 cami ve mescit varmış.
Burada eskiden Mostar Köprüsü üzerinden Neratva Nehrinin soğuk sularına atlama geleneği varmış. Evlenmek isteyen genç erkekler aşık olduklar ve beğendikleri kızla evlenmeye hak kazanmak için cesaretlerini göstermek amacıyla bu köprüden atlarlarmış. Böylece kızı almaya hak kazanırlarmış. Şimdi ise bu iş ticarete dökülmüş durumda , 20-30 Euro karşılığında köprüden atlayarak gösteri yapanları görebiliyorsunuz. Bazen turist gruplarındaki kişiler aralarında para toplayıp bu gösteriyi yaptırıyorlar.

Bu şehri gezerken rahat ayakkabılar giymenizi tavsiye ederiz. Rahatsız ayakkabılarla köprünün zemininde ve yollardaki taşlar üzerinde yürümekte oldukça zorlanabilirsiniz.
Mostar köprüsünün ve şehir manzarasının en güzel göründüğü yerlerin başında Koski Mehmet Paşa Camii yer alıyor. Burası oldukça turistik bir yer. Dünyanın dört bir yanından şehri gezmeye gelenler buraya mutlaka uğruyorlar. Biz de uğrayıp bahçesinden şehir ve Mostar Köprüsü'nün manzarasının fotoğraflarını çekiyoruz. Cami 17. Yüzyılın başında inşa edilmiş. Koski Mehmet Paşa , Sokullu Mehmet Paşa'nın yardımcısıymış. Cami ve özelikle minaresi savaş sırasında çok zarar görmüş. Savaştan sonra eskisine uygun olarak tekrar yaptırılmış.

Ulaşım:

Saraybosna – Mostar Otobüs ve Tren ile ulaşım:

Saraybosna - Mostar arası ulaşımınızı otobüs veya tren ile yapabilirsiniz. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Sefer saatleri için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz.

 http://www.autobusni-kolodvor.com/en/terminal.aspx?k=187&d=070

 http://mostimun.org/delegate-center/transportation/

Fotoğraflar için : www.supergezginler.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2998
Kayıt tarihi
: 26.12.12
 
 

Herkese merhaba, Gezmeyi ve yeni kültürler , yeni yerler tanımayı çok seviyorum.Bloğumda gezip gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster