Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Temmuz '10

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
1738
 

Mösyö İmam

Mösyö İmam
 

"Sevgili eşime,
Beni dil ucuyla değil, yürekten affetmeni dilerim... Elimde değildi ki... Kendimle olabildiğince mücadele ettim...
Amansız bir hastalığa yakalansaydım yine bana kırılır mıydın ?
Bu da öyle birşey işte"
diye başlıyor kitap.

Bu da öyle birşey işte dediği ne ola ki ? Yoksa aşk mı?
Böyle başlayınca da bu imamın anlatacak çoook değişik şeyleri var deyip sarılıyorsunuz sayfalara.


Yazarı Mehmet Oyan 'ın Milliyet Blog yazarlarından "eskhikafa" olduğunu kitabı yarıladıktan sonra öğrendim. Şaşırdım , sevindim. Sosyal, toplumsal konumu ve mesleki misyonundan öte bir insanı tanımak, hayata bakışındaki coşkuya, muzipliğe ortak olmak, çok keyif verdi bana. Renkli bir kişi Mösyö İmam. Bu rengini bir şekilde birlikte olduğu, birlikte yaşadığı insanlara da dokundurmuş hayatında. Okudukça bunu anlıyoruz. Ve bir güzellik daha yapmış anılarını kitaplaştırmış, beğenenler beğendiği rengi kendisine alsın diye. Her ne kadar kendisi anılarını siyah beyaz olarak nitelese de bence siyah beyaz değil. Kendisi kadar renkli.

6 yıl din görevlisi olarak yaşadığı Fransa 'da ona böyle hitap ediliyor "Mösyö İmam" . Fransızca ve Fransızlar bende nedense zerafeti çağrıştırır. Yazar Mehmey Oyan beye bu sıfatın çok yakıştığını düşünüyorum. Kitabın adı gibi.

Anılar edebi kaygılar duyulmadan son derece sade, akıcı bir dille yazılmış. Yaşananlardaki samimiyet, dürüstlük okuyana hemen yansıyor. O, adamı dinden imandan çıkartacak bağnaz bir din adamı değil. Dini güzel anlayan, güzel anlatan, güzel bir insan. Bu kitap da onunla tanışmak, var olan önyargıları kırmak için bir fırsat.

Anıları biyografileri, otobiyografileri çok seviyorum.
Montaigne" Her insanda, insanlığın bütün halleri vardır" demiş ya... İşte marifet; yaşanılan bütün bu insanlık hallerinin farkına varıp, yaşamı olduğu gibi kabul edip sahiplenebilmekte.
Bu bence zor bir şey. Çünkü bize giydirilen toplumsal rollerimiz çoğu zaman bu sahiplenmeye engel oluyor. Samimiyetsiz bir red ediş yaşıyoruz. Daha da zoru bunu dillendirmek, söylemek.

İşte Mösyö İmam, bütün cesaretiyle,ruhunun ele avuca sığmayan akışını ,yaşadıklarını, bildiklerini kitabında bizlere söylerken Montaigne'in dediği gibi kendisini öğreniyor, kendisine ders veriyor belki. Ve bizlere de cesaret veriyor. Hayatı ve kendimizi sevmemiz, kabul etmemiz için.

"Mösyö İmam", Mehmet Oyan, Doğan Kitap, Temmuz 2010

Tijen Taşlı- İzmir

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Tijen Hanım, Blog okuyucularına tanıttığınız Sayın Oyan' ın kitabı, cumartesi günü bize ulaşan toplu verdiğimiz siparişlerin arasında idi. Dün okumaya başlayacaktım, elimdeki kitabı bitiremedim, kısmetse bugün okumaya başlayacağım. Paylaşımınız için teşekkürler.

Bulutevi 
 06.09.2010 10:38
Cevap :
Sade bir dil, ama derinliği olan güzel bir insanı tanımak hoşunuza gidecek. Beğeneceğinize eminim :) İyi, okumalar.  07.09.2010 12:14
 

Merhaba Tijen Hanım, sayenizde okunacak bir kitap daha ekledim listeme. Mehmet Bey'i aracılığınızla gönülden tebrik ediyor, kitabınının bahtı açık olsun diyorum. Romanın adı Fransız sevgilisinin kendisine ettiği hitap olsa gerek... bence çok çekici ve eminim içeriği de öyledir. Not ettim, alıp okuyacağım; ama hemen değil, sırada 17 kitap ve bitmesi gereken bir çeviri var. Selamla, sevgiyle... MS

Mehmet Sağlam 
 31.07.2010 8:09
Cevap :
Bence kitabı alın ama 17 kitabın bitmesini de beklemeyin okumak için. Aralarda tebessümle gözünüzü kapatmak istediğinizde Mösyö İmam size arkadaşlık etsin :) Her bölüm 2-3 sayfa olduğu için yormaz. Benden de sevgi ve selamlar.  31.07.2010 12:27
 

Değerlendirme yazınız için çok teşekkür eder iyi günler dilerim.

Mehmet Oyan 
 30.07.2010 18:59
Cevap :
Sizi tanımak zevkti. Ben teşekkür ederim.  31.07.2010 0:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2737
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster