Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
43682
 

Motivasyon eksikliği nasıl giderilir?

Motivasyon eksikliği nasıl giderilir?
 

Bir öğrenci eğer, sürekli anne babasının ders çalış demesiyle ders masasına oturuyorsa, ya da o masaya oturduğu halde bir türlü çalışmaya başlamak içinden gelmiyorsa motivasyon eksiliği var demektir.

Motivasyon; bir işi yapmak için duyulan aşırı istektir. Genellikle motivasyonu tam olan öğrenciler başarılı iken motivasyonu eksik olan öğrenciler barısızdırlar.

Motive olan öğrencide derse karşı istek, dikkat ve kararlılık hakimken, motivasyonu eksik olan öğrencide derse karşı hep bir isteksizlik, adapte olamama sorunu hakimdir.

Motivasyon eksikliğine neden olan etkenler;

Psikolojik durum, bedensel ihtiyaçlar ve ders çalışma ortamının elverişsiz olmasıdır..

Motivasyon eksikliği nasıl giderilir?

* Öncelikle kendinize hedef belirleyip, ben ileriki yaşamımda kendimi nerede görmek istiyorum sorusunun cevabını bulmalısınız. Eğer kendinizi olmak istediğiniz yerde görmek istiyorsanız , bunun bir bedeli olduğunu da bilmelisiniz.

* Her insanın yaşamını devam ettirebilmesi için bir takım ihtiyaçlarının sağlıklı olarak giderilmesi gerekiyor. Bunların en başında düzenli uyku ve beslenme geliyor bildiğiniz gibi. Eğer uykusuz olursanız, aç karnına derse başlarsanız, istediğiniz performansı elde edemezsiniz. Derse başlamadan önce tüm bu bedensel ihtiyaçlarınız giderilmiş olmalı.

* Psikolojik olarak hazır olmalısınız. Ailevi bir sorun varsa onu halledip derse öyle oturun.

Ne kadar çalışsam da başaramam gibi olumsuz konuşmalara son verin. Daha önceki yapamam dediğiniz fakat başarılı olduğunuz olayları aklınıza getirin. Yaşamda başarılı olmuş insanları örnek alın ve onlar başardıysa ben de başarırım diyerek olumlu düşünün.

* Derse başlamayı, genel bir amaç olarak görmeyin. Hangi dersin hangi konusuna çalışacağınızın bilincinde olun.

Bunun için kendinize aylık, haftalık ve günlük ders çalışma planı hazırlayın. Eğer kendiniz hazırlayamıyorsanız; bir uzmandan yardım alın.

* Bedensel ihtiyaçlarınız tamamlayıp, psikolojik durumunuzu düzelttikten sonra ders çalışma odanızdaki elverişsiz ortamı düzenleyin. Dikkatinizi dağıtacak şeyleri göz önünden kaldırın. Oda ısısına dikkat edin. Tv, radyo, cep telefonu gibi dikkatinizi dağıtacak sesli iletişim araçlarını kapatın. Ders çalışırken müzik dinlemeyin, dikkat eksikliğine neden olur.

…………..

Çalışırken, en çok hangi derste zorlanıyorsanız, o dersten başlayın. Bir sayısal, bir sözel ders çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Hedefinize ulaştığınızda, kendiniz ödüllendirin.

Son bir ilave daha yapmak istiyorum; unutmayın ki, ders derste öğrenilir.

Eve gelince mutlaka kısa tekrarlarla pekiştirilir. Sizlerin sorumluluğunuz ders çalışmak ve ileriki yaşamınızda olmak istediğiniz yöne doğru ilerlemek. Bunun için günü gününe planlı ders çalışmak çok önemli.

Bugünün işini yarına bırakırsanız, dersler biriktikçe işin içinden çıkılmaz hale gelir. Bu da sizi mutsuz eder.

Sonuçta ne çalıştığınız dersten başarılı olursunuz, ne de eğlenceden, dinlenmeden zevk alırsınız..

Planlı ders çalışmak ve okuma alışkanlığı kazanmak da belki zorlanabilirsiniz fakat, bu konuda ısrarcı olursanız alışkanlık haline geldiğini görürsünüz. Unutmayın, kötü alışkanlıklar da sürekli aynı tekrarları yapmakla gelişir.

Sözün özü;

Azimle ve kararlılıkla hedeflerine koşanlar mutlaka başarılı olurlar. Kendinize olan güveninizi asla kaybetmeyin. Unutmayın; İstemek başarmaktır.

Ders nasıl çalışılır? http://blog.milliyet.com.tr/Ders_nasil_
calisilir__verimli_ders_calisma_yontemleri_nelerdir_/Blog/?BlogNo=265443

Sevgilerimle.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öğrencilere ve velilere yönelik verdiğiniz bu değerli bilğiler için teşekkür ederim. Dilerim bu bilğileri okuyup; kendilerine başarı yolunu açarlar. Size sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyorum. Hoşçakalın.

suatbenzer 
 28.10.2010 17:20
Cevap :
Merhaba efendim, çok teşekkür ederim değerlendirmeniz için. Yazımın mahiyetini, değerini ancak sizin gibi bir eğitimci anlayabilirdi. Umarım motivasyon eksikliği olan çocuklarımıza ışık olur bu bilgiler. Tekrar teşekkür eder, saygılar sunarım.  28.10.2010 18:06
 

Motivasyon bence bir işin başarılmasını sağlamak için yapılan bir duygu yüklemesidir. Çocuklarını motive ederek yönlendiren anne ve babalar ömürleri boyunca çocuklarının peşlerinden koşturmak zorunda kalıyorlar. Bu nedenle de ben motivasyonun sağlıklı bir eğitim aracı olmadığını düşünüyorum. Doğrusu çocukların doğumlarından itibaren kendi ayakları üzerinde durabilen, hak, görev ve sorumluluk bilincine erişmiş insanlar olarak yetiştirilmesidir. Öyle çocuklar vardır ki anne ve babalarının dürtüklemelerine ihtiyaç duymadan düzenli bir şekilde dersini de çalışır diğer bütün görevlerini de yerine getirir. Öyle de anne ve babalar vardır ki sürekli çocklarını motive etmek için dil döker dururlar. Ben mevcur eğitim anlayışımız çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Zaten eğitim sistemimizin çökmesi de her şeyi yeterince açığa çıkartıyor. Sevgiler ve selamlar

Matilla 
 27.10.2010 18:29
Cevap :
Sn Matilla öncelikle teşekkür ederim düşünce paylaşımınız için. Çok farklı şeyleri söylemiyoruz aslında. Motivasyon=çalışma isteği.. bu istek de; ders çalışma alışkanlığı olan öğrencilerde olur. Ebeveyninin ‘’itelemesiyle, dürtüklemesiyle’’ olacak iş değil. Yazımda belirtmiştim; sizin sorumluluğunuz ders çalışmaktır diye.. Tabii bu sorumluluk bilincinin gelişmesi de (önce) aile ve okul işbirliği ile olur. Sözün özü şöyle diyelim mi; sorumluluk bilinci gelişmiş öğrenci= motive olmuştur (derse isteklidir).. Tabii bunun için yukarıda saydığım şartların da yerine getirilmiş olması gerekir. Çok selam ve saygılarımla.  27.10.2010 20:00
 

harika bir yazı..çok teşekkürlerdeğerli öğretmenim...umarım ve dilerim bu güzel yazınız herkesin eline ulaşır...çok teşekkürler bu bilgilendirici yazınız için....selamlar saygılar.....

EROL ERTEM 
 25.10.2010 8:46
Cevap :
Ben teşekkür ederim efendim, beğeniniz ve ilginiz için. Umarım öğrenciler yararlanırlar.. Herkese ışık olması dileğiyle..Selamlar, saygılar.  25.10.2010 14:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 506
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12857
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster