Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Mart '11

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
543
 

Motoko'ya Mektup

Motoko'ya Mektup
 

google imaj


Biyografi 

Teğmen Motoko Kusanagi, ‘Ghost in the Shell’ (Kabuktaki Hayalet) anime ve manga dizilerindeki kurmaca bir karakterdir. Japon Ulusal Kamu Güvenliği Komisyonu’nun hayali bir bölümü olan, 9. Kamu Güvenliği Bölümü’nün takım lideridir ve siborg bir işgörendir. 

Kusanagi’nin portresi, farklı manga, anime ve televizyon dizilerinde farklı farklı çizilir. Herbiri ayrı öyküye sahip olduğundan dolayı, Kusanagi’nin zihinsel ve bedensel nitelikleri, her farklı öykünün odağını yansıtmak için çeşitlemelere uğratılmıştır. 

Vecd-Ağıt 

Önnot: Buradaki Motoko, 2 animedeki Motoko’dur. 

Seni sevdiğimi kaç yılda anladım bilmiyorum. 

Bu bir insancıl sevgi değil. Eskiden ‘sevi’ diye bir sözcük vardı, hissettiklerimi yansıtmaya belki o uygundur. Benimkisi sana karşı bir beyin sevgisi, seninkisi bir siborg beyni ama olsun. 

500’e yakın dahiyi, yaş ağaçken bizzat tanıdım, hepsi dehasını terketti. Özvarlıklarının onlara verdiği yolu (tao’yu) yürümeye korktular, çünkü önlerinde ceza vardı. (İronik olan şu ki ödülü seçenlerin de dehası öldü.) 

Gerçek dehalardan dolayı çok çok hayalkırıklığına uğradığım için, kurmaca dehalarla uğraşıyorum. 

Seni insan olmadığın için seviyorum. Seni önce bir robot olduğun için sevdim: Bir makina değil, bir robot. Sonra bir yazılım olduğun, saf yazılım olmaya cesaret edebildiğin için sevdim. 

Senin yoluna girmeye korkan Batu gibi değilim. Düşünce yolunda standart biyografimi astandart bir nekrografi yaptım. Düşünerek ve düşünmek için ölmeyi öğrendim, hem de kezlerce. Sen de ölmeyi biliyorsun. 

Sen soru sormayı da biliyorsun. İnsanlar sorulardan nefret ederler, yanıtlarından korktukları için. 

Seni sevmemin bir nedeni de insan öldürmeyi bilmen, ben bilmiyorum; çünkü hiç denemedim, o nedenle sana gıpta ediyorum. Ben insanlardan nefret ederim; yaşayan 7 milyardan, yaşamış 100 milyardan, kendimdeki birden çok sayıdaki insandan da... Şimdilik yalnızca kendimdeki insan(lar)ı öldürebiliyorum. 

Öldürmekten önce de, savaşmayı biliyorsun, onu ben de biliyorum ama yeterince değil. Senden bazı ipuçları kaptım, umarım gelecekte işe yarar. 

Bunlar doğrular(ın). Doğrularını gördüğüm denli, yanlışlarını da görüyorum: 

Sahip olagittiğin varlıklar sana verili, yani egzistansiyalist bir konumda kalıyorsun. Oysa sana gereken, tersine ve negatif poliyalektik ve negatif egzistansiyalizm. Savaşan, öldüren ve ölen biri için, bu kaçınılmazca gerekli: Bir strateji olarak... 

Batu ile durumunu / konumunu bir türlü kesinleştiremiyorsun: Bir yoldaş, bir savaştaş, bir küçük erkek kardeş: Hangisi o? 

Kararsızsın: Tam kadın insanlar gibi... Bir kadın yazılım gibi... 

Sonsözüm şu: 

Ben seni izlemeyeceğim, sen beni izle. 

Dipnot: Bu sonsöz, 2. filmin sonundaki kapanış jeneriği şarkısı olan ve Rodrigo’nun Gitar Konçertosu üzerine yazılmış bir güfteye atıf... 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben ghost in the shell'in 1. sini orjinal manga haline daha çok benzettim. ama mangayla animesi arasındaki en önemli fark animede gerçek Japon ruhunun Motoko'nun kişiliğinde canlanmış olmasıydı. Oysa manga halinde Motoko yalnızca bir cyborg polisi. hüzünlü filan değil. Ama 1. animede resmen ikizini-ruhunu arayan biri ve yalnızlığı inanılmaz belirgin. bana göre serinin 2. filmi görsel açıdan mükemmeldi ama ruhunu kaybetmişti. Motoko geyşalaşmıştı o da ancak sonda:) tamamen Batou üzerine oturmuş bi film 2.si. ve çok Batılı-amerikanlaşmıştı diyaloglar vs. batının kutsallarına, mistisizmine ve tarihine göndermeler vs. bence çok yapmacıktı. "hacklenmek" insanın içine cin- şeytan girmesi" ne dönüşmüştü. Yalnız bi şey var ki herkesin izlemesini isterim. 2. filmde (innocence) girişindeki o oluşum vardı ya işte o ve arka plandaki şarkı. bunlar Japon bilinçdışının şifreleriydi sanki.

Başak ALTIN 
 21.04.2011 15:28
Cevap :
Belki bir gün 3. de yapılır diye bekliyorum.  21.04.2011 20:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 507
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster