Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '16

 
Kategori
Otomobil
Okunma Sayısı
165
 

Motorlu Taşıtlar Vergisi ikinci taksiti yaklaşıyor

Motorlu Taşıtlar Vergisi ikinci taksiti yaklaşıyor
 

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Karayolları Trafik Kanunu’na göre kayıtlı tüm araçlar için, yılda 2 kez olmak kaydıyla alınan vergidir. MTV, yılın ilk 6 ayı için ocakta ve ikinci altı ayı için ise Temmuz ayında, 2 taksit olarak ödenir. Her yıl ödenmesi gereken tutar değişiklik gösterebilmekle birlikte; aracın tür, hacim ve yaşına göre de farklı bir hesaplama yapılmaktadır.

Araç sahipleri vergi ödemelerini vergi dairelerinden, yetkili kılınan tüm banka şubelerinden ya da bazı kimlik bilgilerini girerek internet üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Özellikle gelir idaresi başkanlığının bu konuyla ilgili hazırlamış olduğu internet sayfasında, bir takım kimlik bilgileriniz ile araç bilgilerinizi girerek MTV hesaplamanızı yapabilir, anlaşmalı bankaların kredi kartlarıyla da ödemenizi yine internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

MTV Hesaplama için tıklayın.

Vergi mükellefi olan her araç sahibi, ocak ayında ödenen ilk MTV tutarını ödemediği takdirde, temmuz ayında ödenmesi gereken ikinci taksitle beraber, ilk taksidin gecikme bedeli öncelikli olmak kaydıyla, ödenmeyen ocak vergisi de tahsil edilir. Her iki taksidin de ödenmediği durumlarda ise, vergi mükellefi olan araç sahibi bir mektupla ikaz edilir.  Bu mektuba rağmen ödeme yapılmazsa, mükellefin banka hesaplarına haciz konma riski vardır. Bu nedenle araç sahiplerinin MTV borçlarını takip etmesi, araçlarıyla ilgili tutar hesaplarını doğru yapması, vergi cezalardan korunmak için büyük önem arzetmektedir.

Maliye Bakanlığı kurumlardaki yoğunluk ve yığılmaların önüne geçmek için, internet vergi sistemi adı altında bir uygulama geliştirmiş olup, vatandaşlara eskisine oranla daha hızlı bir hizmet sağlama yoluna gitmiştir. Burada asıl amaç, vergi mükelleflerinin tüm vergi borçlarıyla ilgili takip yapabilme ve bu borçları zamanında, cezasız ödeyebilmesinin sağlanmasıdır. Araç sahipleri, internet vergi dairesi internet sayfasına girdikten sonra, herhangi bir şifre almaksızın, TC kimlik numarası, plaka ve ruhsat tescil tarihini ilgili alanlara girerek motorlu taşıtlar vergisini sorgulayabilir, geriye dönük borç ve gecikme faizleriyle ilgili bilgi alabilir, ve dilerlerse anlaşmalı banka kredi kartlarıyla ödemelerini internet üzerinden gerçekleştirebilirler.

Bunun için öncelikle gelir idaresi başkanlığının internet anasayfasına girilerek, burada TC kimlik numarasıyla yapılan işlemler sekmesine giriş yapmak gerekmektedir. Burada motorlu taşıtlar için ayrı bir sekme yer almaktadır. Bu sekmede motorlu taşıt işlemleri adı altında, ‘’Motorlu taşıt sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme’’ sekmesi bulunmaktadır. Bu sekmeye tıklandığında, karşımıza açılan ekranda gerekli bilgiler girilerek sorgulama yapabilmemiz mümkündür. Aracınızın tipi, yaşı ve araç motorunun silindir hacmi buradaki uygun alanlara doğru ve eksiksiz bir biçimde girildikten sonra, ödemeniz gereken tutar, geriye dönük tüm borçlarınız buradaki ekranda karşınıza çıkar. Bu işlem kolaylığı, vergi dairesinde kaybedeceğiniz zamanı size geri kazandırmakla kalmaz, size kredi kartı ile ödeme kolaylığını da sağlar.

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 612
Kayıt tarihi
: 19.03.15
 
 

Lise mezunuyum. 10 yıllık kas hastasıyım. Uzun yıllar engellilerle ilgili derneklerde görev yaptı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
 
 
 
Toplam blog
: 17
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 612
Kayıt tarihi
: 19.03.15
 
 

Lise mezunuyum. 10 yıllık kas hastasıyım. Uzun yıllar engellilerle ilgili derneklerde görev yaptı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster