Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '07

 
Kategori
Elektronik
Okunma Sayısı
1308
 

Mp3 PLAYER mı alacaksınız. İşte ipuçları

Mp3 PLAYER mı alacaksınız. İşte ipuçları
 

1-İlk adım olarak beklentilerinizi belirleyin:

MP3 çalar almayı düşünüyorsanız yapılacak ilk iş almak istediğiniz ürünün temel özelliklerini belirlemek olacaktır. Çünkü sadece işe veya okula giderken müzük dinlemek için bir ürün almayı düşünüyorsanız , tercihinizi 20GB kapasiteli video gösteren bir cihazdan yana kullanmak ihtiyaç dışı bir harcama olacaktır. Ancak evinizde ve işyerinizde yedeklediğiniz gigabyte dolusu müzik arşiviniz varsa ve sürekli seyahat eden bir kullanıcıysanız bellek boyutu yüksek ve ses kalitesi üst düzeyde ürünleri tercih edebilirsiniz.

2-Ürünlerin desteklediği formatları araştırın:

Aklınızdaki ürünlerin desteklediği formatları eksiksiz öğrenmeye çalışın. Çünkü her ne kadar MP3 çalar diye bir ürün grubunun adı dilimize yerleşmiş olsada OGG, WMA, WAV, ATRAC gibi müzik formatlarının da olduğunu bilmenizde yarar var.

3_Boyut ve dış görünüm önemlidir:

Piyasada bulduğunuz ürünleri bazıları yeterli özellikler sunmalarına rağmen sırf başarısız dizayn yüzünden raflarda kalmaya devam ediyor. Başarılı tasarım örneklerinden bazı markalar, haklı unvanını kanıtlarcasına görüntüsü ve boyutları sayesinde neredeyse kendi sınıfını oluşturmuştur.

4-Ses çıkışları hakkında bilgi sahibi olun:

SEs çıkaran her cihazın çıkış ölçüm değeri vardır ve dB(desibel) olarak verilir. Düşük desibel değerleri sesi açmanız durumunda duyduklarınızın bozulmasına ve yüksek sesli müzik keyfinden uzak kalmanıza sebep olur.

5-Marka güvencesi önemlidir:

Çok iyi markalrın kötü ürünleriyle karşılaşma ihtimaliniz olduğu gibi, ülkemizde adını çok fazla bilmediğimiz markalarında çok başarılı ürünlerine ulaşmanız mümkün. Ama referans olması bakımından kendini kanıtlamış bir markayı tercih etmenizde fayda var

6-Kullanıcı yorumlarını takip edin:

Günümüzde; internet forum sitelerinde ürünler hakkında kullanıcılar tarafından yazılmış yorumlar mevcut. Bunları okuyarak ürününüz hakkında kullanıcı bilgisi edinebilirsiniz.

7-Pil ve kullanım süreleri:

Yeni nesil mp3 çalarlar kendilerine özgü şarj edilebilir piller kullanmakta fakat bazı modeller ise hala AA ve AAA tip kalem pillerle çalışmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda şarjlı piller avantajlı olmasına rağmen 12 saat üzerindeki kullanımlarda yendien şarj etme durmuyla karşılaşabilirsiniz.

8-Taşınabilir hafıza olarak kullanılıyormu? :

Hiç bir bilgisayar kullanıcısı her zaman elinin altında önemli verilerini taşıyabileceği bir sabit diske hayır demez. son zamanlarda çıkan ürünlerin çoğunda bu özellik var.

9-Yazılım güncelleme:

Sürekli yenilenen müzük formatları ve kullanıcı isteklerini göz önüne alan üreticiler belirli periyotlarla yaılımı güncellerler. alacağınız üründe bu özellik olması iyi olur.

10-Kutu içeriği önemlidir:

Alacağınız ürün ne kadar iyi ve kullanışlı olursa olsun kutu içeriğinin yetersiz olması size ekstra masraf demektir. (koruyuc kılıf, kulaklık, şarj ünitesi v.b)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 16
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 16532
Kayıt tarihi
: 24.09.07
 
 

Bir İzmirli olarak Bursa'da yaşıyorum. Sağlık sektöründe çalışıyorum. Fotoğrafa, internete, Japon..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster