Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '13

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
15294
 

MS Hastalığı ve sevindiren Haber

MS Hastalığı ve sevindiren Haber
 

alıntıdır


Bir çoğumuz MS Hastalığı’na ilişkin bilgi sahibiyiz. MS beyin ve omurilik (merkezi sinir sitemi) hastalığıdır.

Nörotravmanın ardından gençlerde sık görülen nörolojik bir rahatsızlıktır. Sadece Amerika’da doktorlarca 350 -400.000 kişiye tanı konulmuştur. Sinir dokusunu saran özel miyelin proteininin sinir sistemince yok edilmesidir.

Belirtileri ise;

1. Ataksi: Kasların birbirleriyle ilişkisiz çalışması sonucu istemli hareketlerin düzensiz seyretmesi hali; vücut hareketlerinde düzensizlik,

2. Babinski bulgusu: Ayak tabanı bir cisimle çizildiğinde baş parmakların yukarı doğru açılması,

3. Bulanık ya da çift görme, nistagmus (gözbebeklerinin istemsiz hareketi),

4. Klonus: Belirli bir kas veya kas grubunda birbiri arkasına meydana gelen istem dışı kasılma ve gevşeme hareketleri ile belirgin durum,

5. Beceriksizlik,

6. Dizartri: Konuşma bozukluğu,

7. Duygu durumlarda kolayca değişebilme niteliği,

8. Yorgunluk

9. Elde sinirlerdeki harabiyet nedeniyle kasların işlev yapamama hali ile karakterize paralizi (felç) durumu,

10. Hemiparezi: Vücudun tek tarafını tutan felç durumu,

11. Hiperaktif derin tendon refleksleri (dizkapağı refleksi gibi..)

12. Parestezi: His kaybı, uyuşma ve karıncalanma hissi,

13. Sık idrara çıkma ve idrar kaçırma (inkontinans)

14. Erkeklerde iktidarsızlık,

15. İnkoordinasyon (koordinasyon bozukluğu)

16. Monoparezi: Sadece bir kol veya bir bacağı tutan felç,

17. Denge kusuru ve baş dönmesi.

Her atakta farklılık göstermekle beraber sıraladığımız şekilde görülmektedir.

Yıllar önce sık görüştüğüm bir arkadaşım, kendi okulundan bir arkadaşının annesinde bu rahatsızlığın olduğundan bahsetmişti. Üzüntü ile beraber duacı olmakla yetinmiştim. Aradan yıllar geçmesine rağmen hala aklıma geldiğinde “acaba yaşıyor mudur?” diye sorarım kendime.

Geçtiğimiz hafta ise MS Rahatsızlığı ile alakalı bir e-mail aldım. SGK’nın tehlikeli ve yaygınlaşan bir rahatsızlık olan MS Hastalarını kapsamadığı konusunda bir imza kampanyası başlatılmıştı.

“MS Hastaları, Plazmaferez tedavisinde devlet desteği alsın” başlıklı e-mail yalnızca ilgimi çekmekle kalmadı, aynı zamanda sonuç almanın birlik ve beraberlik içerisinde daha hızlı olabileceğini anımsattı. İmza kampanyasına katılmakla beraber, sonuçlanmasını beklemeye başladım.

Sonunda çok geçmeden beklediğim cevap gelmişti;

“Multipl Skleroz (MS) hastalarına uygulanan Plazmaferez tedavisinin Kurumca daha önceden ödeme listesinde yer almasına rağmen sonradan ödeme listesinden çıkarılmasına karşı başlatılan kampanya sonucun da; Kurumca Plazmaferez Tedavisine ilişkin yeni bir düzenleme yapılmıştır.

Ancak yaşanan sıkıntılar var ise Genel Müdürlüğümüze iletilmesi durumunda, bu sıkıntıların çözümü anlamında gerekli adımlar atılacaktır.”

Sn.Namık KAYA
Sosyal Güvenlik Kurumu
Tıbbi Malzeme Daire Başkanlığı

İnanın e-mail’e nasıl sevindiğimi anlatamam. İnsanların yaşam umutlarına dair yürütülen projelerde küçücük bir katkımız bile varsa ne mutlu bize.

Tedavi ücretleri yüklü olduğundan kim bilir kaç kişi tedavi edilemiyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu konuda duyarlı davranıp bir adım atacağını, ilgilendiğini belirtmesi paha biçilemez bir mutluluk sebebi oldu.

Duyarlılık insan hayatını kurtarabilen bir meziyet. Proje sahiplerine, ilgililere, destek veren herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Sağlıklı yaşam herkesin hakkı.

 

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba Mervecim MS tanı konması zaman alan zor bir hastalıktır Elektrik kablolarını düşün. Tellerin üzeri, yalıtımı sağlayan plastikle kaplıdır. Bir sebepten kabloların üzerindeki plastik sıyrılır veya yer yer açılır. Bu durumda çıplak teller birbirine değer ve kısa devre olur. İnsan vücudunda da binlerce kilometre sinir vardır ve bu sinirlerin üzeri miyelin denen yağlı bir madde ile çevrelidir. MS te bu miyelin yer yer yok olur ve vücutta kısa devre oluşur. Yani zor bir durum hem de çok zor Allah yardımcıları olsun.İnşallah bu güzel haberle hepimizin gönlü hoş olur ilerde.Sağlıklı günler diliyorum.SEVGİLERİMLE can Merve'm

Şennur Köseli 
 05.03.2013 12:46
Cevap :
Şennur Ablacığım detaylı anlatımın yazımı tamamlayan bir parça oldu,çok teşekkür ederim. Aynen anlattığın şekilde seyir eden bir rahatsızlık. Allah hepsine acil şifalar versin,destekler esirgenmesin umarım. Sevgiler yolluyorum sana kucak dolusu.  05.03.2013 20:53
 

Muhterem Merve hanımefendi, özellikle, insan sağlığını içeren bu önemli konuda, yaptığınız düzenlemeye verdiğiniz emek için sizi kutluyor, Yüce Yaratanın bu sıkıntılı durumları insanlara yaşatmamasını içtenlikle diliyorum. Saygılarımla. Refik Başdere

Refik Başdere 
 05.03.2013 12:21
Cevap :
Merhaba Refik Bey, öncelikle ayırdığınız zaman ve duyarlılığınız için çok teşekkür ediyorum. İnsan sağlığı bambaşka bir hassasiyet taşıyor. Bugün hepimiz sağlıklıyız ancak yarının garantisini veremeyiz. Ne olacağımızın belli olmadığı bir hayatı yaşarken nice rahatsızlıkla mücadele eden hastalarımıza şifa diliyor,faydalı birşeyler yapmayı can-ı gönülden istiyorum. selamlar...  05.03.2013 20:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1860
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster