Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '13

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
138
 

Muavenet, kaza ve heykel

Muavenet, kaza ve heykel
 

Muavenet, heykel


Türk Donanma tarihi'nin en üzücü olaylarından biri olarak da bilinenF 250 bordo numaralı Muavenet gemisi, NATO'nun düzenlediği'Kararlılık Gösterisi 92'tatbikatına katılmıştı. Tatbikat başarıyla devam ederken, 2 Ekim günü ABD Donanması'na bağlı'USS Saratoga' adlı uçak gemisinden fırlatılan 2 füze gemimize isabet etmiş. köprü üstüneisabeteden füze burayı havaya uçurmuştu. Köprü, Türkiye Cumhuriyetini temsil etmesi ve bayrak taşıması nedeniyle; büyük anlam taşımaktaydı. Olayın en tatsız yanlarından birisi bu sembolik kavramlar üzerinden Ülkemize gözdağı verilmesidir. Saratoga uçak gemisinden kalkan bir helikopter ile, bir kısım Amerikalı, Muavenet gemisine gelirler. Gemideki: güdümlü mermi parçalarını toplamak isterler. Ancak: geminin komutasını alan, Makine subayı, buna izin vermez ve Amerikalılar, gemiden uzaklaştırılırlar. Bilindiği üzere, kaza, beklenmedik bir zamanda ve beklenmedik şekilde, yaralanmalara, can ve mal kayıplarına neden olan olaydır. Kazaların meydana gelmesinde insanın dikkatsizliği, bilgisizliği, bilinçsizliği, aceleciliği ve plansızlığı önemli etkenlerdir. Kazalar sonunda maddi kayıplarla birlikte insanlar yaralanmakta, ölmekte ya da sakat kalmaktadır.

Çekiç güçlere bağlı çalışan iki Amerikan Helikopterinin düşürülmesi rövanşı karşılığında vurulduğu iddia edilen, yıllarca tartışma konusu olan bu olayda USS Saratoga'dan gemimizi vuran füzenin kaza ile ateşlenmesinin mümkün olmadığı, bunun ancak bir dizi emir komuta zincirinden sonra gerçekleşebileceği gerçeği ortadayken olayın bir kaza olarak nitelenmesi bir anlam taşımıyordu.

Sözde kaza olup olmadığı hala tartışılan füzelerden birinin 'köprü üstü' olarak bilinen kaptan köşküne, diğeri ise Savaş Harekat Merkezi'ne isabet etmesi sonucu gemi komutanıKurmay Yarbay Levent Kudret Güngör, Uçaksavar Yardımcı Subayı Teğmen Alper Tunga Akan, Tesis Astsubayı Serkan Haktepe, İkmal Çavuşu Mustafa Kılıç ve Er Recep Atakşehit olmuştu.

Muavenet, olaydan sonra, köprüsünden hasarlı olmasına rağmen,kendi gücü ve iradesiyle, Çanakkale Boğazından geçerek, Gölcük Donanma Komutanlığı tesislerine ulaşmıştır.  Olayın ortaya çıkması üzerine, Amerikan Başkan Yardımcısı Lawrence Eagleburger: Washington Büyükelçimiz Nüzhet Kandemir’i arar ve “ Geminizi batırdık, özür dileriz” der. Özrü kabahatinden büyük sözü burada kendini gösterir ve tam bir komedidir.

Türkiye: geminin vurulmasını protestoeder. Geminin tazmin edilmesini ve gemide yaşamını yitiren insanlarımız için ailelerine tazminat ödenmesi istenir. Tazminat olarak: 8 gemi verileceği söylenir. Ancak: aşağıda belirtildiği gibi: tazminat olarak verileceği söylenen, 8 hurda gemi için; uzun süre kira bedeli ve bilahare satış parası istenir ve alınır.

Muavenet gemisi, onarılamayacak derecede hasar gördüğünden: hurdaya çıkarılır. Türk Donanması'nde gelenek olarak bazı parçaları ve savaş sistemleri alınanMuavenet, bir süre sonra İzmir'deki Aliağa Tesisleri'nde söküldü. Geminin en önemli parçalarından biri olarak kabul edilen 5 metre çapında ve 20 ton ağırlığındaki dev pervanesi ise,'Donanma Kenti' olarak da anılan, Donanma Komutanlığı'nın ana üssünün yanı sıra dünyanın en modern savaş gemisi ve denizaltılarının da inşa edilebildiği Gölcük İlçesi'nde,Anıtpark Meydanı'na anıt olarak dikildi. Gölcük İlçesi'nde ayrıca, ilçe merkezine girişte ünlü Yavuz Zırhlısı'nın pervanesi de bulunuyor.

Türk Donanması'nda bir gelenek olarak tatbikat veya diğer kazalarda kaybedilerek hizmet dışı kalan gemilerin adları daha sonra diğer gemilere verilmiyor artık. Şu anda Türk Donanması'nda yeni bir Muavenet gemisi olmadığı gibi, 4 Nisan 1953'de Çanakkale Boğazı'nda Naboland adlı İsveç bandralı şileple çarpışan ve 81 denizcimizin hayatını kaybettiği Dumlupınar Denizaltısı ile 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda kaybettiğimiz Kocatepe Muhribi'nin adları da yeni alınan veya yapılan gemilere verilmedi. Muavenetin adı da artık bu pervane ve onu hatırlayanların adı ile anılacak. Ülke olarak yaşadığımız trajık ve dramatik olayları Heykellerle ölümsüzleştirmekten başka ve fazla bir şey yapamıyoruz ne yazık ki.

Ancak; Muavenet vurulduysa, Süleymaniye deki askerimizin kafasına çuval geçirilip, suratı dipçik darbesi ile dağıtılmışsa, Helikopterlerimiz taciz edilmişse, Türk Silahlarının dişleri çekilmiş, yeleleri sökülmüş Aslana dönüştürülmüşse, suçlu şanlı Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları değil, onları sevk ve idare edenlerin basiretsizlikleridir derim ben, siz ne dersiniz?

Nizamettin BİBER

Uzman İnşaat Mühendisi

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 874
Toplam yorum
: 3725
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2525
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster