Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '07

 
Kategori
Dilbilim
Okunma Sayısı
98390
 

Mübarek ne demek?

Mübarek ne demek?
 

Konuştuğumuz kelimelerin anlamını bilelim; dili tüketen değil bilinçli kullananlardan olalım.

Mübarek ne demek?

Her kandilde ya da dini bayramda kullanılan tıpkı mevsimlik elbiseler gibi yeri geldiği zaman kullanılan bir kelimedir, mübarek. Şöyle kullanılır:

“Mübarek …. kandilin kutlu olsun.”

“…. kandilin mübarek olsun.”

Gördüğünüz üzere aynı cümlede yer değiştirerek iki farklı anlamda cümle ortaya koyabiliyoruz. Peki ya hangisi doğru? Mesala şöyle de desek doğru olabilir mi:

“Mübarek kandiliniz mübarek olsun.”

Bunların doğruluğu için kelime araştırması yapmalıyız. Hemen yapalım:

“mübarek” kelimesi Arapça mim, be, elif(uzatmak için), re ve kef harflariyle yazılan Arapça kökenli bir kelimedir. Osmanlı Türkçesi Lügati’nde

1. Şâyân-ı terkîm, aziz,

2. Huceste, müteyemmin, anlamlarına gelmektedir ki birçoğumuz anlamamış olabiliriz. Bu sebeple bir de Türkçe Yeni Sözlük’e bakalım:

Verimli, bereketli.
Kutlu, uğurlu, kutsal
Çok saygı duyulan.
Beğenilen sevilen şeyler için söylenen bir söz.
(alay) Kızılan şaşılan kimse ya da şey. Görüldüğü üzere zaman bu kelimeye 3 tane yeni mana kazandırmıştır. Konumuza dönersek:

İlk kullandağımız cümledeki mübarek yani cümlenin başında olan “Çok saygı duyulan, kutsal.” Anlamına gelmekte; ikinci cümledeki vurgunun üzerinde olan mübarek ise “Verimli, bereketli” anlamına gelmektedir. Bu durumda 3. cümleyi açıklamama lüzum yoktur.

Mübarek Miraç Kandili’niz mübarek olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Konuştuğumuz; kelimlerin, kalıplaşmış sözlerin, deyimlerin... anlamlarının bilinerek konuşulmasından yanayım. Hani derler ya, "Ne dediğinin farkında mısın?" Diye... İşte farkındalığın en üst seviyeye çıkmasından yanayım. Benim de blogumda benzer çalışmaları görebilirsiniz. İlginize teşekkür ederim.

Sevgi Biçer 
 13.08.2007 22:02
Cevap :
Nezaketinize ve ilginize ben de çok teşekkür ederim. Ben kelimelerin büyüsüne inanırım. Onlar canlıdırlar ve hepsinin birer ruhu vardır. Sizin dilinizden çıktıktan sonra özgür olurlar ve karşınızdakinin kulağını istedikleri manade giderler. Çünkü siz kelimeyi söylersiniz ama mana kelimede saklıdır!  13.08.2007 22:33
 

Türkçe gibi güzelim bir dil varken kendinizi bu kadar zorlarsanız elbette olacağı budur.Neden türkçe bir kelime arama ve kullanma gereği duymadınız.Değerli kardeşim

YAVUZ İREN 
 12.08.2007 11:52
Cevap :
Yazım herhangi bir şeyin eleştirisi ya da yargılayıcısı değil. Sadece geçmişten günümüze kadar varlığını sürdüren bir kelimenin incelenmesi. Dikkat ederseniz lügattaki ve sözlükdeki anlamları da yer alıyor. Arzu ettiğinizi kullanınız. Ama kullandığımız kelimenin bilince olalım diye bı yazı yazılmıştır. Yorum yaparak anlaşılmayan düşüncelerimin günyüzüne çıkmasını sağladığınız için teşekkür ederim.  12.08.2007 17:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 22
Toplam yorum
: 21
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 5909
Kayıt tarihi
: 11.02.07
 
 

Hayata erken başlamış sayılmam ama hayat buz gibi yatakhanede aç karnına sabahlamak sayılmazsa ya da..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster