Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ekim '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
264
 

Mucitler

Mucitler
 

Avusturyalı bilim adamları kavurucu, yakıcı ve bunaltıcı sıcak yerlerde görev yapmak zorunda kalan askerler için serin tutacak elbiseler geliştirmişler. Avustralya demek ki küresel ısınmanın tedbirini alıyor. Ne de olsa bizden daha ok kavrulan bir paralelde yaşamalarından olsa gerek. Biz sadece seyahat amaçlı düşündüğümüzden ne gam!

Bu elbise bir çeşit giyilebilir buzdolabı görevi görecekmiş, üstelik biyolojik, kimyasal, nükleer silahlara karşı korumalı elbiselerin altına da giyilecekmiş. Cemil İpekçi sana kapak olsun. Vücudun terleme yoluyla serinlemesini önleyen bu hafif elbise kullanıcının 35 derecenin üstünde sıcak yerlerde 4 misli daha uzun çalışabilmesini sağlıyormuş.

Teknik olarak nasıl mı? Serinletici elbise vücut ısısını buharlaştırıcı ve ısıtıcı ince bir boruyla dışarı atıyormuş… Çöl savaşlarında Amerikalı askerlerin susuz kalmadığı ve etkilenmediğinin nedeni bu mu yoksa? mağaradakilere de vermişlerdir belki hibe yoluyla… Bize de gemi veriyor dağlarda gezelim diye… Bir de eskiden Almanya ya işçi giderdik. Şimdilerde Avustralya ya bir iki... Nedeni ne ola ki?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 409
Toplam mesaj
: 136
Ort. okunma sayısı
: 850
Kayıt tarihi
: 17.10.07
 
 

Edebiyet fakültesi  mezunuyum. Öğrenmenin yaşı yoktur diyerek çeşitli kurslardan da el sanatları ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster