Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Haziran '19

 
Kategori
Beslenme
Okunma Sayısı
44
 

Mucize Besin Kolostrum

Anne göğsünden gelen ilk sütümsü sıvı, kolostrumdur. Bildiğimiz süt renginden farklı olarak, koyu limon sarısı renkli ve yoğum kıvamlıdır. Kolostrum genellikle ilk 3 gün boyunca gelmektedir. Zengin bir besin maddesi olan kolostrum, Bebeğin ilk aşısı olarak da ifade edilebilir. Çünkü bebeğin ilk koruyucusudur.

"Altın su" olarak da tanımlanan sarımsı renkte ve koyu kıvamdaki bu süt özellikle protein,  mineral ve vitamin bakımından zengindir. Sarımsı renk yüksek beta karoten düzeyinden kaynaklanmaktadır. İçerisinde 1.000.000 hücre bulunmaktadır. Kolostrumun en büyük özelliği, anneden bebeğe geçen koruyuculuk, yani bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirici yapısıdır. Çünkü anne karnında, güvenli ortamından çıkan bebek dış ortama karşı korunmalıdır. Kolostrumda bulunan antikor sayısı, bir yetişkin antikorundan 100 kat daha fazladır. Immunglobulinler (IgA, IgB) yönünden çok zengin olan kolostrum ziyan edilmeden bebeğe verilmelidir.

Alerji, enfeksiyon, intolerans önleyici olan kolostrum, akyuvardan zengindir, büyüme faktörleri içerir, bağırsak florasının olgunlaşmasına yardımcıdır, bağırsak temizleyicidir. Kolostrumdaki protein miktarı olgun süte göre çok daha fazladır. Bebeğinizin daha dirençli ve sağlıklı olabilmesi için kolostrumu muhakkak değerlendiriniz.

(Konu ile tam olarak alakalı değil ancak, son zamanlarda hayvansal kaynaklı kolostrum gıda takviyeleri popüler olmaya başladı. Kişisel görüşüm, hayvanların zaten her şeyinden faydalanıyoruz, en azından yavrusunun ilk aşısını çalmayalım. Sevgilerle...)

Yüksek Gıda Mühendisi & Yaşam Koçu Öznur TOPCU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 56
Kayıt tarihi
: 01.05.19
 
 

Istanbul, 1990 doğumluyum. Yüksek gıda mühendisi ve yaşam koçuyum. Gıda üretim fabrikasında gıda ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster