Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Aralık '09

 
Kategori
Beslenme / Diyet
Okunma Sayısı
979
 

Mucize on besin...

Mucize on besin...
 

Sağlıklı beslenmek için 10 mucize gıda…

Biliyorsunuz, zaman daha sağlıklı beslenmek ve kaliteli yaşam…

ABD'nin önde gelen sağlık merkezlerinden Mayo Clinic iyi birer vitamin ve mineral kaynağı olan 10 besin maddesini sıraladı. İşte o besinler...

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin önemi, özellikle salgın hastalıklar döneminde giderek artarken, bunun en önemli yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiği malumunuz…

Sağlıklı beslenmek için sofralardan eksik edilmemesi gereken besin maddeleri ise badem, elma, yaban mersini, brokoli, kırmızı mercimek, somon, ıspanak, tatlı patates, sebze suyu, buğday tohumu şeklinde sıralanıyor..

Gelin sizinle ABD'nin önde gelen sağlık merkezlerinden Mayo Clinic tarafından hazırlanan ve internette yayımlanan listedeki bu 10 besin maddesini birer birer inceleyelim.

Bu besinlerde hangi vitaminler ve daha neler var bir bakalım.

Mayo Clinic uzmanları, 10 mükemmel besini neden sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini şöyle açıklıyorlar:

* Badem- Tam bir magnezyum, demir, kalsiyum, lif ve bazı kanserlerin gelişmesini ve kansızlığı önleyen, vücudun enerji üretiminde önemli rol oynayan ve doku onarımına yardım eden riboflavin içerdiği ifade ediliyor. Bademin bir porsiyonunda (23 adet) 75 miligram kalsiyum bulunuyormuş. Ayrıca, yine bir porsiyon badem, günlük alınması tavsiye edilen E vitamini ihtiyacının yarısını karşılıyormuş. Tüm kuruyemişler gibi badem en iyi bitkisel protein kaynaklarından biri ve kalbin ''en iyi dostu''ymuş. Badem yağı doymamış yağ olması nedeniyle kandaki kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı oluyormuş.

* Elma- Vücuda prostat, kolon ve akciğer kanser hücrelerini büyük oranda öldüren moleküler parçacıklar salan ve bu sayede kanserin vücutta ilerlemesine de engel olan pektin maddesinin ''mükemmel'' kaynağı olarak gösteriliyor. Elmada kandaki kolesterol ve glikoz düzeyini düşüren lifler bulunuyormuş. Taze elma aynı zamanda çok iyi C vitamini kaynağı ve hücreleri koruyan bir antioksidanmış. Ayrıca bağ dokusunu, damarları korumaya ve demir emilimini sağlamaya yardımcı oluyormuş.

* Brokoli- İyi birer kalsiyum, potasyum, folik asit ve lif kaynağı olmasının yanında kalp hastalığı, diyabet ve bazı kanser türleri gibi kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olan fitonütrienler içeriyormuş. A ve C vitamini içeren brokoli, ayrıca hücre koruyucu antioksidanlar ihtiva ediyormuş.

* Yaban mersini- Zengin bir fitonütrien bitkisel bileşik olarak gösteriliyor. Kızılcık gibi yaban mersinindeki fitonütrienler idrar yolu enfeksiyonları önlemeye yardımcı oluyormuş. Yaban mersini hafızayı güçlendirmeye yardımcı olurken, sağlıklı yaşlanma için vazgeçilmez bir besin olarak gösteriliyor. Yaban mersini ayrıca düşük kalorili lif ve vitamin kaynağı! 84 kalori olan 1 fincan taze yaban mersini 3, 6 gram lif ve 14 miligram C vitamini içeriyormuş.

* Kırmızı mercimek -İyi bir demir, magnezyum, fosfor, potasyum, bakır ve merkezi sinir sistemi sağlığını korumakta önemli bir rol oynayan thiamin (B1 vitamini) kaynağıymış. Düşük kalori ve yağ içeren, protein ve lif kaynağı olan kırmızı mercimek, aynı zamanda kalp hastalığı ve kanser gibi kronik hastalıkları önleyen fitonütrien içeriyormuş.

* Somon- Kalp krizini önleyen Omega-3 yağ asitleri açısından mükemmel bir kaynak. Omega-3, ani kardiyak ölümlere neden olabilen düzensiz kalp atışlarını önlüyor, trigliserid düzeyini düşürüyor, arter plaklardaki tıkanmanın büyümesini önlüyor, kan basıncını düşürüyor, inme riskini azaltıyormuş. Mükemmel bir Omega-3 kaynağı olmasının yanı sıra somon, düşük kolesterol ve doymuş yağ içeren mükemmel bir protein kaynağı olarak gösteriliyor.

* Ispanak - Yüksek oranda vitamin A, C ve folik asit içeriyormuş. Vücudun enerji üretiminde önemli rol oynayan ve doku onarımına yardım eden bir vitamin olan riboflavin içermesinin yanı sıra, aynı zamanda B-6 vitamini, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından iyi bir kaynakmış. İçeriğindeki bileşikler bağışıklık sistemini güçlendirirken, sağlıklı saç ve cilt için de yardımcı oluyormuş.

* Tatlı patates- Koyu turuncu-sarı renginin yüksek antioksidan ve beta karoten seviyesini gösterdiği biliniyor. Patatesteki A vitaminin yapı taşı olan beta karoten, yaşlanmayı yavaşlatıyor, bazı kanser risklerini önlüyor. İyi bir lif kaynağı olan patates, B6, C ve E vitaminleriyle folik asit ve potasyum ihtiva ediyormuş. Tüm sebzeler gibi tatlı patates de düşük yağ oranı ve kalorisiyle beslenme programının ''olmazsa olmazı'' şeklinde gösteriliyor. Küçük bir tatlı patateste sadece 54 kalori bulunuyormuş.

* Sebze suyu- En çok vitamin, mineral ve besin değerleri açısından sebzede bulunan tüm yararlı bileşenleri içeriyor ve sebzeleri beslenme programına dâhil etmenin oldukça kolay yolunu sunuyor. Domates suyu ve domates içeren sebze suları iyi bir likopen kaynağı. Kalp krizi, prostat başta olmak üzere bazı kanser türlerinin riskini azaltan antioksidanlar içeriyormuş. Başta hazır satılan domates suları olmak üzere bazı hazır sebze suları çok yüksek oranda sodyum içerebiliyor, dolayısıyla düşük sodyum çeşitlerinin seçilmesi öneriliyor.

* Buğday Tohumu- Çok önemli bir tahıl çeşidi olan buğdayın çok küçük bir parçası bile vitamin B-3 olarak da bilen ve yağ, protein ve karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde rol oynayan, beyin fonksiyonları, sağlıklı cildin korunması ve sindirim sistemi için önemli bir vitamin olan niasin zengini olarak tanımlanıyor. B1 vitamini olarak bilinen ve merkezi sinir sistemi sağlığını korumakta önemli bir rol oynayan, zihinsel fonksiyonun korunmasını sağlayan, yetersiz alınması durumundaysa gözlerde güçsüzlük, zihin bulanıklığı yaratan thiamin, buğday tohumunda bolca bulunuyormuş. Bu besin maddesi aynı zamanda bazı kanserlerin gelişmesini ve kansızlığı önleyen, vücudun enerji üretiminde önemli rol oynayan ve doku onarımına yardım eden riboflavin, E vitamini, folik asit, magnezyum, fosfor, potasyum, demir ve çinko açısından çok konsantre bir kaynak olarak gösteriliyor. Buğday tohumu protein, lif ve bazı yağlar da içeriyormuş.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Diğerleri tamam da, yaban mersini beslenme kültürümüze giremedi. buğday tohumu demekle ne kastediliyor, bildiğimiz buğday değil mi? Bildiğimiz buğdaysa, eski köye yeni adet.... Teşekkürlerimle...Gül Alkan.

Yurdagül Alkan 
 03.12.2009 19:03
Cevap :
Merhaba Hemşerim. Bence de eski köye yeni adet. Ancak Yaban Mersini tüm aktarlarda kurutulmuş olarak satışa sunuluyor. Kilosu 60 TL. Bende incelyedim. Ve Kurşunluya mantar toplamak için gittiğimde, yaban mersinide toplayıp kurutuyorum. Ayrıca köklerinden köklediğim yaban mersinini apartmanın bahçesine diktim. Köklü oldukları için hemen tuttular. Selamlar, saygılar...  05.12.2009 12:48
 

Bu saydığınız besinlerden bol bol yiyebilir insan. Faka t asla bir mucize ile karşılaşmaz. Esas olan dengeli beslenme bilincidir. bunun için de ne yediğimiz kadar nasıl yediğimiz de önemlidir. Ayrıca her insanın bünyesi ve sindirim sistemi farklılıklar gösterebilir. Kiminde ıspanak karın ağrısı yapabilir... Bazısına buğday dokunabilir... Suda, ya da, kendi haline pişmiş, tuzsuz, şekersiz ve olabildiğince taze, katkısız ve az yemeli. Şehir yaşamında başka, kırsal alandaki bedensel güç kullanımlarında daha başka beslenmek gerekebilir. Bence mucize yok, bilinçli beslenme kültürü var.

Muharrem Soyek 
 03.12.2009 13:45
Cevap :
Muharrem Bey Merhaba. Evet, öyle bir mucize olsa, yüzyıllar boyu bulgurla beslenen Türk halkı çok daha sağlıklı olur ve daha uzun yaşardı. Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  05.12.2009 12:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3029
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster