Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ocak '16

 
Kategori
Spor
Okunma Sayısı
135
 

Mucizevi kilo verme?

Mucizevi kilo verme?
 

Çağımızda beslenmenin ve yaşam tarzının, organik hayattan ne kadar uzaklaştığını düşünürsek artık kişiye özel beslene ve antrenman programlarının da kaçınılmaz olduğunu görebilmekteyiz. Türkiye’de toplumun spordan ne kadar uzak yaşadığını daha önce de defalarca dile getirdiimden burada bu konuya tekrar değinmek istemiyorum.

Burada spor dallarından ve vücut geliştirmeden ziyade bir çoğumuzun baş belası haline gelen ve en korkulan fakat aslında yapması en kolay olan şeyden yani kilo vermeden bahsedeceğim.

Evet baştan söylüyorum; bu yazıda piyasada milletin ağzından düşmeyen “MUCİZEVİ KİLO VERDİREN” diyet gibisinden bir şey bekliyorsanız lütfen yazının devamını hiç okumayın ve televizyonunuzu izlemeye devam edin...

Eğer daha sağlıklı ve zinde, güçlü bir yaşam istiyorsanız öncelikle aklınızdan şu “MUCİZEVİ” kelimesini sonsuza dek çıkarmalısınız. İnternetten ve televizyon kanallarından ne yazık ki düşmüyor bu kelime. Eğer kilo vermek ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız aslında ihtiyacınız olan şey MUCİZE değil; sabır, süreklilik ve kararlılıktır. –Ben endomorfum ya, Su içsem yarıyor ki, Ya aslında ben de niyetlendim ama olmadı gibi saçma sapan bahaneler bir kenara bırakıp sakince bu yazıyı okuyun. Baştan söylüyorum kesinlikle ama kesinlikle MUCİZEVİ bir şey beklemeyin.

Evet madem şu andan itibaren kilo vermeye ve sağlıklı bir vücuda sahip olmaya karar verdiniz o halde devam edelim. Öncelikle genetik dediğimiz olay kesinlikle önemli bir kriter. Ancak amacınız Mr. Olympia veya diğer uluslar arası şampiyonalara hazırlanmak değilse endişelenmenize gerek yok. Kilo verme ile vücut tipleri (ektomorf, mezomorf ve endomorf) arasında sanıldığının aksine çok ciddi bir bağlantı yok. Evet elbette katkısı var; örneğin bir ektomorfik vücudu olan kimseler yağ yakmada daha az zorlanır gibi vs vs.

Geldin yazının en önemli kısmına; kilo verdiren ve/veya verdirdiğini iddia eden ürünler. Kilo vermede kullanacağınız besinleri temel olarak şu şekilde ikiye ayırabiliriz: 1) Yağ yakımını tetikleyen biyolojik ürünler 2) Metabolizmay hızlandıran ve yağ yakımını destekleyen termojenik ürünler. Bunlara kısaca suplement (daha da Türkçesi takviye gıda) diyoruz. Burada parantez açıyorum suplementler halk arasında “iğne” olarak tabir edilen anabolik steroidlerden değildir ve alakası bile yoktur...

Bir de bunun yanı sıra araştırırsanız bu bahsedilen termojenik ve yağ yakıcı etkiyi sağlayan bir takım kuruyemişler ve sebze/meyveler var. İşte bu noktada insanların büyük kısmı hata yapmaya başlıyor. Sevgili dostlar. Hangi suplementi kullanırsanız kullanın; hangi kuruyemiş ve/veya meyve-sebze türünü tüketirseniz tüketin; doğru bir antrenman ve DOĞRU BİR BESLENME PROGRAMI ile desteklemediğiniz sürece hiçbir sonuç A-LA-MAZ-SI-NIZ.

Kısacası şu “MUCİZEVİ KİLO VERDİREN DİYET, MEYVE” vs vs saçmalıklarını bir kenara bırakın. Kilo vermek, Eddia Murphy’nin Çatlak Profesöründeki gibi solüsyonu içip dakikalar içinde onlarca kilo yağı kaybetmek demek değildir. Ve olmayacak da...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5182
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster