Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ağustos '16

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
57
 

Müdürlerin iş güvenceleri yok

Müdürlerin iş güvenceleri yok
 

MÜDÜRLERİN İŞ GÜVENCELERİ YOK


Yeri gelince çalışanını kapıya koyan MÜDÜR'lerin iş güvencesinin yok olması biraz tuhaf ama gerçek. Gerçi kimin var ki? Her şeyin üç kağıdını bulmakta üstüne olmayan bir ülkeyiz biz ne de olsa. İş Kanunu işveren vekilini tarif ederken sınır koymuyor. Hukuki sorumlulukta ustabaşı bile işveren vekili sayılıyor. İş güvencesinde ise imza yetkisi aranıyor. Şirketin tümünü yöneten ve işe alıp çıkarma yetkisi olanlar işe geri dönüş davası açamıyor.

Yasalarımız çalışanlara çeşitli iş güvenceleri sağlıyor. Kıdem tazminatı, işsizlik maaşı ve en önemlisi işe iade imkanı. Altı aydan fazla çalışan ve işyerinde 30'dan fazla personel olması durumunda işten çıkartılanlar dava açarak işe iade ediliyor veya en az dört brüt maaş tazminat kazanıyor. Burada iki şart görünse de bir üçüncü şart daha var. O da belli yetkilerle donatılmış yönetici olmamak. Yasalar işyerlerindeki yöneticileri farklı statülerde tarif ediyor. İşveren vekili olarak çeşitli hukuki sorumluluklar üstlenen yöneticiler için bir sınır yok. Yani bir şirkette işveren adına hareket eden ve iş yerinin yönetiminde yer alan kimseler işveren vekili olarak tanımlanıyor. Buradaki tanım geniş bir yelpazeyi kapsıyor. Yani işveren vekili olarak genel müdür de bu tanıma girerken bir ustabaşı da vekil sayılıyor. Bu anlam da hukuki sorumlulukları olan işven vekillerinin iş güvencesi bulunuyor. Yani işten çıkartıldıklarında işe iade hakları var. Bu kişilerin eylem ve işlemlerinden patron da sorumlu oluyor. Ama şirketin bütününü yöneten müdürler ile işçiyi işe alma ve işten çıkarma yetkisi bulunan aynı zaman da işyerinin bütününü yöneten işveren vekilleri için uygulama farklı oluyor. Diğer bir deyişle, bu tür imza yetkisine sahip yöneticiler ve müdürler iş güvencesinden yararlanamıyor ve çıkartıldıklarında işe iade davası açamıyor. Burada görev tanımları önem kazanıyor. Yani genel müdür olmasına rağmen işletmenin bütününü yönetme yetkisi bulunmuyorsa o zaman iş güvencesinden yararlanabiliyor. Ya da bir insan kaynakları müdürünün işe alma ve işten çıkartmaya yetkisi yoksa, o da yararlanıyor. Ya da bu insan kaynakları müdürünün işten çıkartma ya da alma yetkisi olmasına rağmen işyerinin bütününü yönetme durumu yoksa yine yararlanabiliyor. Şirket idarecilerine verilen sıfatlardan çok, yaptıkları iş ve yetkileri önem kazanıyor.

HÜLYA ÇAKICI

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Müdür ve müdür yardımcılarında kurumdan kuruma da büyük haksızlıklar var.Özellikle emekli olma durumunda.Kimi müdür- müdür yardımcıları 4800-6400 ek gösterge alıp 3500-4000 TL:ile emekli olurken çoğu müdür-müdür yardımcısı 2000-2500 arası emekli maaşı alıyor.Yani emrinde çalışan işçi kadrosundaki hademeden bile çok daha az..Sonra da pazarın kapanış saatlerinde karanlıkta gidip, sona kalmış ucuz meyve sebze almaya çalışıyor.İşin kötüsü bu durumu düzeltmek isteyen de pek yok..Selamlar...

mustafa semih arıcı 
 09.10.2016 0:11
Cevap :
Haklısınız :(  11.10.2016 16:34
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 816
Toplam yorum
: 259
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 547
Kayıt tarihi
: 19.12.15
 
 

Hacettepe Üniversitesi İktisat Fakültesi ve Akdeniz Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Fakültesi ve..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster