Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Mayıs '09

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
1071
 

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu'ndan

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu'ndan
 

Yerkesik Kütüphanesi'nin Kitap Kurdu Öğrencileri Muğla Devrim Gazetesi sahibi Ünal Türkeş ile.


İzlenimler, Gizemli bir Söyleşi, Nabide KILINÇ

Bu yıl gerçekleştirilen Genel Kurul’da bulunamadım. Gazeteciler Cemiyeti’nin üyesiyim. Basın dalında çalışma yapmaktan büyük mutluluk duymaktayım. En çok ilgimi ve beğenimi oluşturan bir dal .

Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin tarih ve bilgi, kültür birikimine sahip kıymetli bir başkanı Gazeteci, Araştırmacı yazar, Devrim Gazetesi’nin sahibi Ünal Türkeş’tir.

Ünal Türkeş ismi ülkenin dört bir yanında, illerin yanı başında bir hazine gibi bilgi banliyosu olarak durur. Çağrılır, toplantılarla bilgi birikimini ülkenin dört bir yanında işler, aktarır, yaygınlaştırır. Tüm illerden çağrılır. Geçenlerde Mersin’de idi. Bu toplantıların en keyifli yanı, geldiğinde bütün bir sayfa Devrim Gazetesi’nde yer vermesi ve anlatması, görüntülemesidir. Biz de bu sayfadan gittiği, konuştuğu şeyin ve yerin tarihini ve bürokratlarını, çalışmalarını öğreniriz. Bu çok güzel bir çalışmadır. Okuyarak, gezmek gibi keyif verir.

Bu vesile ile yeni oluşan Yönetim Kurulu’nun çok değerli üyelerini sevgiyle kutluyorum. Muğla Gazeteciler Cemiyeti’ni başarıyla kucaklayan çok değerli üyeleridir.

Genel Kurul olduğunda İzmir’de idim. Yaşar Üniversitesi’nin oradan geçiyorum. Hocam Prof.Dr. Şadan Gökovalı’yı düşünürüm .

Şadan Gökovalı hocam Yaşar Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümü Öğretim Görevlisi.

Önce Muğla Akyaka’da caddeye isminin verilmesinden duyduğum mutluluğu dile getirmeliyim. Bu haberin yayımlandığı Gazete’yi arşivime aldım. Bu konuda Akyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca beyefendiyi kutluyorum. Akyaka’nın kültürüne ve tarihine hakimdir.

İzmir’de "hocam, burada" diye düşünürken, kendisi Muğla’da imiş. Ne ayrı tesadüf. Kendilerini yakında telefonla arayacağım. Kutlamalıyım...

Hocam Prof.Dr. Şadan Gökovalı’nın ne anlatımına doymak mümkündür, söyleşisinden ballar akar, ne de ezbere bildiği şiirleri okurken şiirde yarattığı gücü ve heyecanı. Kendisini dinlemeyi tarihin en önemli belgesi ve tanığı olarak görmekte ve değerlendirmekteyim..

6. Mayıs. Tarihli Gazetem Muğla Devrim’i okurken, hocamın da yazısına rastladım. Sanıyorum, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Genel Kurulu’nda da bahsetmişler.

Ve okurken, en güzel habere gönlüm vuruldu. Yerkesik doğumlu Şair Mehmet Karabulut’un yirmiye yakın yapıtlarından tek cilt hazırlanıp yayımlanmalıdır, diye söylemektedir. Bu konuda önerisini getirmiştir. Bu önerisinin gerçekleştirilmesi gerektiğine en çok inananlardanım. Bu çok güzel bir şey sevgili hocam, sizi yürekten kutluyorum . Çok sevindim bu habere. Bu konuda derhal, üstüme düşen görevi yapmaya hazırım.

1925 doğumludur Şairimiz Mehmet Karabulut. En çok yapıt veren, üreten evrensel duygu ve düşüncelerin şairidir O.

Şöyle bahsetmiştir Şadan Gökovalı hocam; “ Muğlalı şair Mehmet Karabulut’un yapıtlarından oylumluca tek cilt hazırlanıp yayınlanmalıdır. Bu önerimi Cemiyetimizin üstün başkanı Ünal Türkeş ile, okuma, okutma, yazmanın yorulmaz sevdalısı Yerkesik Halk Kitaplığı Müdiresi Nabide Kılınç ile birlikte gerçekleştirmeye hazırım.”

Bunun vakit geçirilmeden gerçekleştirilmesi gerektiğine, çok inanmaktayım.

Değerli ve kalıcı yayın önerisi için bahsettiği gibi hocamın, Muğla veya Türkiye kurum ve kuruluşları sponsor olabilir düşüncesindeyim ben de.

Yine yayın etkinlikleri kapsamında, Muğla havarisi Zekai Eroğlu’nun “Muğla Kutsal Kitabı“Muğla Tarihi” vakit geçirilmeden yayımlanmalıdır, diye düşünmektedir hocam tüm içtenliğiyle...

İzmir Yaşar Üniversitesi öğretim görevlisi Prof.Dr Şadan Gökovalı hocam Muğla’ya dolu dolu gelmiştir. “büyük bir tarihçidir ve hazine” dir. Sevgi ve saygılarımı iletiyorum.

Adresi:

Şadan Gökovalı

1394 sokak 13/5

Dostluk Apt. 35220

Alsancak İZMİR

0 232 464 74 63


Ünal Türkeş

Muğla Devrim Gazetesi

0 252 214 37 85


Nabide Kılınç

Yerkesik Halk Kütüphanesi

Kabasakal Cad.

Yerkesik Muğla

0 252. 232 26 13- (ev) 232 24 19

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 639
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 517
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster